Kesin görüntüleri bulmak, kısa bir süre öncesine kadar zorlu bir görevdi. İhtiyaçlarımızı ve amaçlarımızı karşılayan resimler bulmak için saatler harcamak zorundayız. Bunun nedeni, geçmişte arama motorlarının görselleri tanıyıp kategorize edememesiydi. Bunun yerine, yalnızca metin tabanlı meta verilere güvendiler ve bu da uygun etiketler ve başlıklar olmadan resimleri bulmayı zorlaştırdı. Ayrıca, dijital kameraların ve akıllı telefonların yaygın olarak benimsenmesinden önce, fotoğraflar öncelikle filme çekiliyordu ve dijitalleştirilmesi gerekiyordu, bu da onları daha az erişilebilir ve aranabilir hale getiriyordu.

Bununla birlikte, son zamanlarda teknolojik gelişmeler büyük ölçüde değişti. Artık, görsel arama adlı harika bir yardımcı programın yardımıyla beğendiğiniz görselleri hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bu blog yazısı, bu teknolojiyi kullanarak tam olarak istediğiniz fotoğrafları nasıl keşfedeceğinizi tartışacaktır.

Ters Çevirme Görsel Arama: İstediğiniz Resimleri Bulmanın En İyi Yolu

Ters görsel arama kullanıcıların bir fotoğraf yükleyerek veya bir görüntüye bağlantı sağlayarak çevrimiçi olarak görüntüleri bulmasına olanak tanıyan etkili bir yöntemdir. Resim arama teknolojisi, görüntüleri aramak için metin tabanlı sorgular kullanmak yerine, sağlanana benzer veya aynı olan resimleri bulmak için görsel ipuçlarını kullanır. Google, Bing, Yandex gibi motorlarda doğrudan görsel arama yapabilir veya aramanızı yapmak için tersten fotoğraf arama yardım alabilirsiniz.

Tersine Çevirme Görsel Arama Nasıl Çalışır?

Tersine resim arama, bir arama motorunun veritabanında görsel olarak benzer fotoğrafların bulunmasına yardımcı olan içerik tabanlı görüntü alma (CBIR) teknolojisine dayalıdır. İçerik Tabanlı Görüntü Alma, görüntüleri metinsel veya tanımlayıcı bilgilerden ziyade görsel özelliklerine dayalı olarak almak için kullanılan bir tekniktir. Aşağıdakiler, CBIR tabanlı ters görsel aramada yer alan adımlardır:

Özellik çıkarma: İlk adımda, renk, doku ve şekil gibi görsel özellikleri çıkarmak için sorgu görüntüsü analiz edilir. Bu özellikler, görüntüyü diğer görüntülerle karşılaştırılabilecek bir özellik vektörü gibi sayısal olarak temsil eder.

Indeksleme: Özellikler, sorgu görüntüsünden çıkarıldıktan sonra, veritabanındaki fotoğrafları dizine eklemek için kullanılır. Bu indeks genellikle öznitelik vektörlerinin verimli bir şekilde karşılaştırılmasına ve benzer görüntülerin alınmasına izin veren bir veri yapısıdır.

Benzerlik Ölçümü: Bu adımda, sorgu görüntüsü ile veri tabanındaki görüntüler arasındaki benzerlik ölçülür. Renk desenleri ve yapısal desenler gibi iki özellik vektörü arasındaki benzerliği ölçmek için çeşitli mesafe ölçüleri kullanılabilir. En yakın benzerlik puanlarına sahip resimler, arama sonuçları olarak döndürülür.

Sonuçları Görüntüleme: Son adım, alınan görüntüleri kullanıcıya göstermektir. Arama motoruna bağlı olarak, resimler bir galeri formatında, bir liste formatında veya kullanıcı arayüzü için uygun başka bir şekilde görüntülenebilir.

CBIR tabanlı ters görsel arama, web’de tam olarak aradığınız görüntüleri bulmak için çeşitli uygulamalara sahiptir; bunları aşağıda tartışacağız.

Ters Görsel Arama Uygulamaları

Benzer görselleri bulmak için tersten görsel arama yapılan en yaygın uygulamalardan bazıları şunlardır:

Nesneleri ve Ürünleri Tanımlama

Resim arama, bilmiyorsanız veya onlar hakkında bir fikriniz yoksa farklı nesneleri ve ürünleri tanımlayabilir. Bilinmeyen bir varlığın görüntüsünü bir görsel arama motoru, size görsel olarak benzer sayısız sonuç sağlayacaktır. Ardından, gelişmeleri takip ederek ve ekranınıza yüklenen görsellerin ekindeki detayları derinlemesine inceleyerek, sorgu görselinizin hangi ürün veya nesneyi temsil ettiğini anlayabilirsiniz.

Görüntü Orijinalliğini Kontrol Etme

Şüpheli görünen bir fotoğrafın arkasındaki gerçeği keşfetmek için tersten gorsel arama da yardım alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken o görseli bir ters görsel platformuna eklemek ve sonuçları beklemek. Ardından, sonuçları takip ederek, gerçeği belirlemenize yardımcı olabilecek farklı gözlemler çizebilirsiniz. Örneğin, eklediğiniz görsel çeşitli platformlarda uygun şekilde atıf veya kaynak belirtilmesi ile mevcutsa, görselin doğru olmadığı sonucuna varabilirsiniz. Ancak öte yandan, kaynağı tanırsanız, görüntünün orijinal olduğu ve içinde sunulan her şeyin tamamen doğru olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Sahte Profilleri Ortadan Kaldırmak

Sosyal medyadaki bilinmeyen bir profilden bir mesaj veya bildirim alırsanız, profilin doğru olup olmadığını öğrenmek için görsel arama kullanabilirsiniz. Görsel olarak benzer sonuçlar elde etmek için o profilin vesikalık fotoğrafını çekmeniz ve bunu bir fotoğraf arama platformuna eklemeniz gerekir. Sonuçlara göre, aynı fotoğrafı farklı platformlarda bulursanız, profilin sahte olduğunu varsayabilir ve bundan uzak durmalısınız.

Ancak, eklediğiniz görsele görsel olarak benzeyen fotoğraflar tek bir platformda bulunuyorsa, o profilin doğru olduğuna güvenebilirsiniz.

Çözüm

Tersine görsel arama, diğer tüm tekniklerden daha kesin ve doğru sonuçlar sağladığı için internetteki arama sürecinde devrim yaratan harika bir olanaktır. Bu nedenle, kullanımınıza ait görüntüleri web’de göz açıp kapayıncaya kadar bulmak için bu hizmeti etkili bir şekilde kullanma sanatını öğrenmelisiniz.

Paylaş

Yorumdan çık