Gelişen teknolojiyle birlikte, akıllı telefonların ekranları da gelişmeye devam ediyor. Son dönemde yüksek ekran yenileme hızına sahip akıllı telefonlar oldukça beğeniliyor. Bu yazımızda Samsung telefonlarda ekran yenileme hızını öğrenme ve ekran yenileme hızını değiştirme nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız.

Son dönemde satışa sunulan orta ve üst segment akıllı telefonlar 90Hz, 120Hz, 144Hz gibi yüksek yenileme hızları sunuyor. Ekran yenileme hızı yükseldikçe, ekranlar arasında geçiş yaparken daha pürüzsüz ve akıcı bir geçiş sağlanıyor. Ancak yüksek ekran yenileme hızı, telefonun pilinin daha hızlı tükenmesine sebep oluyor. Şimdi gelin sizin tercihinize göre ekran yenileme hızını azaltma veya yükseltme nasıl yapılır resimli olarak anlatalım.

Biz örneğimizde Samsung Galaxy A52 kullandık. Ancak Galaxy A72, Galaxy S20, Galaxy S21, Galaxy Note 20 gibi diğer 90Hz ve üzeri ekran yenileme hızı sunan telefonlarda da aynı şekilde ekran yenileme hızını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca iPhone, Xiaomi, Huawei, Oppo, Nokia, Google, Asus gibi diğer Android ve iOS telefonlarda da benzer yol izlenerek ekran yenileme hızını değiştirebilirsiniz.

Samsung Telefonda Ekran Yenileme Hızı Değiştirme

  • Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ekran seçeneğini seçin.
  • Pürüzsüz hareket seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda, yüksek yenileme hızı istiyorsanız (90Hz, 120Hz vb.) Yüksek seçeneğini, eğer pilden tasarruf etmek istiyorsanız Standart seçeneğini seçin ve Uygula butonuna dokunun.

samsung telefonda ekran yenileme hizi

Ekran Yenileme Hızı Tercihi Ne Olmalı?

Öncelikle şunu belirtelim: son dönemlerde yüksek ekran yenileme hızına sahip telefonlar tercih edilmekte ve bu cihazlar için daha yüksek paralar ödenmektedir. Yani telefonunuz böyle bir özellik sunuyorsa bunu kullanmanızı tavsiye ederiz. Zira yüksek yenileme hızı, daha akıcı bir ekran deneyimi sunmaktadır.

Düşük yenileme hızını tercih etmeniz pil tasarrufu sağlamaktadır. Ancak burada pil tasarrufu günlük kullanımda %1-2 civarındadır. Tercih sizin.

Paylaş

4 yorum

  1. Ben Samsung Galaxy A50 kullanıyorum ve bende pürüzsüz hareket ayarları yok bana da yardımcı olabilir misiniz?

  2. Samsung galaxy note 10 plusda pürüzsüz harket ayarları yok yardın edermisiniz arıyorum arıyorum bulamadım bir türlü?

Yorumdan çık