Ana sayfa Kategoriler Mobil Uygulamalar Samsung Sürücüler İçin Trafikte Cevap Uygulaması Geliştiriyor

Samsung Sürücüler İçin Trafikte Cevap Uygulaması Geliştiriyor

0

Cep telefonu kullanımının yaygınlaşması olumlu sonuçlar getirdiği gibi olumsuz sonuçlarda doğurabiliyor. Bunların başında araç kullanan kişilerin telefonlarıyla ilgilenmesi ve trafik kazalarının meydana gelmesi. Bu duruma çare arayan Samsung, dikkat dağıtıcı sürüşü önlemek için Trafikte Cevap uygulaması geliştiriyor.

Son yıllarda meydana gelen yol kazalarının büyük bir bölümünü telefonla konuşan veya mesaj yazan kişiler oluşturuyor. Telefonla konuşmak veya mesaj yazmak sürücülerin dikkatini dağıtıyor ve trafik kazalarına neden oluyor. Bu artan endişeye yanıt olarak Samsung Electronics Benelux B.V., In-Traffic Reply adlı yeni bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama sürücülerin mesajlara ve aramalara, yola çıktıklarında cevap vermelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Hollandalı sürücülerden yaklaşık üçte birinin araba kullanırken veya bisiklet sürerken elle tutulan akıllı telefonları ara sıra kullandığını gösteriyor. Katılımcıların çoğu, bunun nedeninin çağrı ve mesajlara hızlı bir şekilde cevap vermek için toplumsal baskı ile ilgili olduğunu iddia ediyor.

Trafikte Yanıtlama (In-Traffic Reply) uygulaması, telefon sahibinin yolda iken gelen aramaların ve mesajların otomatik yanıtlarını göndererek bu baskıyı azaltıyor. In-Traffic Reply uygulaması kişi bisiklet sürerken veya araba kullanırken (GPS’li akıllı telefonun algılayıcılarıyla tespit ediliyor) otomatik olarak etkinleşiyor. Uygulama sayesinde gelen arama ve mesajlara varsayılan olarak (“Ben araba kullanıyorum şu anda cevaplayamıyorum.”) şeklinde eğlenceli, animasyonlu yanıt veriliyor. Veya kendiniz önceden hazırladığınız otomatik mesajı belirleyebiliyorsunuz.

In-Traffic Reply (Trafikle Cevaplama) şu anda beta halinde olmasına rağmen yüzlerce ilgili kullanıcının dikkatini çekti. Uygulamanın tam sürümü Mayıs ortasında piyasaya sürülecek ve Google Play Store’da kullanıma sunulacak.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın