Artık birçok akıllı telefon üreticisi gezinme düğmesini kaldırdı ve bunun yerine parmak hareketleri kullanılıyor. Ancak Samsung bu konuda halen eski düzenine sadık kalmakta ve gezinme düğmelerini seçenek olarak sunmaktadır. Ancak diğer Android telefon üreticilerinin aksine Samsung’un gezinme düğmelerinin sıralaması farklıdır. Neyse ki bu menüyü kullanmakta zorlananlar için gezinme (navigasyon) düğmelerinin sıralamasını değiştirmek mümkündür.

Farklı bir telefon markasından Samsung’a geçiş yaptıysanız, muhtemelen sizi en çok zorlayacak şey, gezinme düğmelerinin yeri olacaktır. Çünkü Samsung telefonlarda varsayılan olarak gelen gezinme menüsünde, düğmelerin yerleri, diğer markalardan farklıdır. Samsung’da geri tuşu sağda, son gezilen uygulamalar menüsü ise solda yer almaktadır. Ancak aşağıda anlatacağımız adımları izleyerek düğmelerin yerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Samsung Gezinme Düğmesinin Yerlerini Değiştirme

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ekran seçeneğini seçin.
  • Navigasyon çubuğu seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda Tuş Sırası altında yer alan seçenekten size uygun olanı seçebilirsiniz.

samsung navigasyon menusu ayarlama

Yukarıda anlattığımız gibi Ayarlar > Ekran > Navigasyon Çubuğu yolunu izleyip dilerseniz Kaydırma Hareketleri seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğiniz zaman artık telefonun alt kısmında menü çubuğu olmaz. Bunun yerine parmak hareketleri ile Geri, Ana Ekran ve Son Uygulamalar menüsünü açabilirsiniz. Bu ekranda parmak hareketleri hareketli olarak gösterilmektedir.

Paylaş

Yorumdan çık