Ana sayfa Sosyal Medya Rusya’da En Fazla Kullanılan Sosyal Medya Platformları

Rusya’da En Fazla Kullanılan Sosyal Medya Platformları

0

Dünya genelinde Instagram, Facebook ve Youtube en fazla kullanılan sosyal medya platformlarıdır. Ancak Rusya ve Çin gibi büyük devletler sosyal medya alışkanlıkları bakımından diğer ülkelerden ayrılmaktadır. Rusya ve Çin gibi devletlerin kendi sosyal medya platformları bulunmakta ve buradaki insanlar bu ağları daha yoğun bir şekilde tercih etmektedirler. Sizler için Rusya’da en çok kullanılan sosyal medya platformlarını listeledik.

Rusya’nın kendi geliştirdiği birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu platformları genellikle Ruslar kullanmaktadır. Ancak diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Rus sosyal medya ağlarına da diğer bölgelerden üye alınmaktadır. Yani dilerseniz sizlerde bu platformlara kayıt yapabilir ve bu sosyal medya ağlarını kullanabilirsiniz.

Listemizde hem Rus sosyal ağları, hem de Rusya’da popüler olan global sosyal medya platformları yer almaktadır.

1. VK

vk

VK (daha önce VKontakte olarak biliniyordu) aylık 97 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla Rusya’daki en popüler sosyal medya platformudur.

VK, kullanım olarak Facebook ve dosya paylaşım platformunun bir kombinasyonu olarak tanımlanır. Facebook gibi, kullanıcıların bir profili vardır. Durum güncellemelerini, fotoğraflarını, videolarını takip etmek için diğer kullanıcıları kolayca arayabilir ve ekleyebilirler.

Facebook’tan farklı olarak, VK aynı zamanda bir dosya paylaşım sitesidir. Büyük boyuttaki dosyalarınızı (film, müzik, belge vb.) buraya yükleyerek diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Bu özelliği geçmişte, zaman zaman yasal sınırları aştığı için inceleme altına alınmıştır. Şuan kullanıcılar herhangi bir içerik yüklerken artık telif hakkı yasalarına uymak zorundadır.

2. OK.ru

ok ru

71 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan OK.ru, Odnoklassniki yani sınıf arkadaşları anlamına gelmektedir. VK daha genç kullanıcılar arasında popülerken(18-34 yaş arası), daha yaşlı sosyal medya kullanıcıları genellikle OK.ru kullanmayı tercih ederler.

OK.ru nedir? VK gibi, OK da kullanıcıların bir profil oluşturmasına, arkadaşlarını aramasına ve durum güncellemelerini ve görüntülerini paylaşmasına izin verir. OK.ru’nun odağı, kullanıcıların yıllar boyunca iletişimini kaybetmiş olabileceği sınıf arkadaşları ve arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmalarını sağlamaktır. Bu nedenle arama parametreleri oldukça ayrıntılıdır.

Ayrıca siteyi sesli ve görüntülü aramalar yapmak, mesaj göndermek ve sanal hediyeler vermek için de kullanabilirsiniz.

3. Moi Mir

moi mir

Moi Mir (“My World”) yani Benim Dünyam anlamına gelmektedir. Bu site de VK gibi başka bir sitedir. İnternet / e-posta sağlayıcısı mail.ru’nun bir uzantısıdır.

Her ay 5,4 milyon kişi Moi Mir’i görüntü, müzik ve video paylaşmak ve oyun oynamak için kullanmaktadır. Ekranın sağ üst köşesindeki Gruplar sekmesini kullanarak, ortak ilgi alanlarını paylaşan kişilerle yeni arkadaşlıklar edinmenize de olanak tanır.

4. Facebook

Facebook, Rusya’nın en popüler sosyal medya sitesi olmasa da, popülaritesi kesinlikle yayılmaya başladı ve şu anda 50 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bu şaşırtıcı değil, çünkü Facebook kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamak için platformunu sürekli geliştiriyor.

Analistlerin paylaştığı ilginç bir bilgiye göre Facebook’un Rusya’da popüler olmasının önemli bir nedeni iş görüşmelerinden kaynaklanıyor. Raporlar, 2015 yılında Rusya’daki işle ilgili tartışmaların yüzde 30’unun Facebook’ta gerçekleştiğini gösteriyor.

5. Youtube

Rusya’da popüler olan bir diğer global sosyal medya ağı da video paylaşım platformu Youtube. Özellikle akıllı telefonların ve smart TV’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte YouTube’un tüm dünyadaki kullanım oranı da ciddi şekilde arttı.

6. Instagram

Diğer ülkelerde olduğu gibi Rusya’da da Instagram hızlı yükselişini sürdürüyor. Rusya’da 50 milyondan fazla Instagram kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcıların %58’ini kadınlar oluşturuyor.

7. LiveJournal

livejournal

LiveJournal, 1999’dan beri var olan bir blog platformudur. Rusya’da oldukça popüler olan bu site Alexa verilerine göre Rusların en çok kullandığı 30. sitedir. Twitter ve diğer sosyal medya sitelerinin aksine LiveJournal sitesi blog tarzıdır ve düşüncelerinizi daha uzun yazmanıza ve tartışmanıza olanak tanır.

8. Twitter

Rusya’da popüler olan bir diğer global sosyal medya platformu da Twitter’dır. Rusya’da yaklaşık 15 milyon Twitter kullanıcısı bulunmaktadır. Listedeki diğer sosyal medya platformları kadar kullanıcısı olmasa da kullanıcı başına en fazla paylaşım Twitter’da gerçekleşmektedir. Yani Rus Twitter kullanıcıları oldukça ateşlidir.

9. Rutube

Rutube, Youtube benzeri bir video paylaşım platformudur. Rutube’da hem lisanslı içerikler hem de kullanıcılar tarafından yüklenen paylaşımlar bulunmaktadır. Paylaşılan içeriklerin çoğu Rusça olduğu için, dili öğrenmek isteyen kişiler için de oldukça iyi bir kaynaktır.

10. Pinterest

Pinterest son birkaç yılda oldukça popüler bir hale geldi. Pinterest’in ne olduğunu bilmeyenler için özetlemek gerekirse, bu sitede estetik açıdan iyi fotoğraflar paylaşılmaktadır.

Pinterest şuan en fazla Amerika’daki kullanıcılar tarafından kullanılıyor. Rusya ise Pinterest’in en fazla kullanıldığı 3. ülke konumunda.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın