Oyun ağırlıklı yayınlar, adını ilk defa Max Payne serisiyle tüm dünyaya duyuran Remedy Entertainment’ın yeni eseri Control’un daha fazla “oyun” tarafına eğilirken teknoloji yayınları ise yapımın daha derinlerine inmekte bir sakınca görmüyor. Bunda haksız da sayılmazlar zira NVIDIA’nın Microsoft’la yaptığı iş birliği neticesinde, Battlefield V ve Metro Exodus gibi yeni nesil oyunlarda görülmeye başlanan gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi, Control’da bugüne dek hiç olmadığı kadar iyi sonuçlar yaratıyor. NVIDIA GeForce RTX serisi ekran kartına sahip oyun bilgisayarı modelleri, yapımın en iyi şekilde deneyimlenebilmesini sağlarken oyuncular, Control gibi yapımları gördükçe GeForce RTX’li laptop’ları, en iyi oyun bilgisayarı şeklinde değerlendirmeye başlıyor.

Hiçbir Oyunda Bir FBI Karargâhı Bu Kadar Güzel Yansımamıştı

Paragrafa, başlığın ufak bir düzeltmesiyle başlamakta yarar var çünkü Control’da ana mekân olarak seçilen alan tam anlamıyla bir FBI karargâhı olsa da buranın adı, tahmin edilebilecek gerekçelerle FBI şeklinde değil de FBC yani The Federal Bureau of Control olarak geçiyor. Paranormal fenomenleri araştırmakla görevli kurumun bir parçası olan 1991 doğumlu güzel Jesse Faden’ın yönetildiği oyun, labirent formundaki hikâyesiyle yalnızca bu yıl değil bundan sonraki yıllarda da adından söz ettirecek gibi görünüyor. Control’un oyun dünyasına ne getirdiğinden ziyade oyun grafikleri dünyasını nasıl bambaşka bir noktaya taşıdığı ise bu yazının temelini teşkil ediyor.

Control, hiç şakası olmayan, en güçlü olduğunu iddia eden ama bir “canavar” olmayan gaming laptop ve masaüstü oyuncu bilgisayarı modellerini bile terletmekten çekinmiyor. Hatta bunu yalnızca ray tracing efektleri etkinken değil bu efektler devre dışı bırakıldığında da yapmayı sürdürüyor. Remedy’nin geliştirdiği Northlight oyun motoru, en temel grafik detay seviyesindeyken bile harikulâde görseller yaratırken oyunun yapısı gereği üst düzey fizik etkileşimleri de ekrana yansıyor. Çevredeki objeler, yerlerinden alınıp düşmanları etkisiz hâle getirmek üzere fırlatılabilirken objelerin tükendiği alanlarda bina içindeki kolonların belirli bölümleri parçalanarak çıkan betonlar, yine düşmanlara, onları sonsuzluğa uğurlamak üzere hediye edilebiliyor. Bunca hengâme içerisinde ray tracing efektleri etkinleştirildiğinde ise FBC karargâhında yansımalar ve ışık efektleri tam anlamıyla boyut değiştiriyor.

Sıradan Gaming Notebook Modellerinin Kâbusu Ray Tracing Ayarları 

NVIDIA’nın son sürücü güncellemeleriyle birlikte RTX serisine dâhil olmayan ekran kartları için de etkinleştirilebilir kılması, oyuncuların birçoğunu mutlu etse de yapımlardaki ray tracing özelliklerini aktif etmeleriyle bu mutluluğun, oyuncular açısından uzun sürmediği biliniyor. Oyundaki klasik telefondan penceredeki cama, kahve pişiriciden yangın söndürücüye kadar her yerde etkisini gösteren gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi, aşama aşama değiştirilerek oyuna uygulanabiliyor. Işın izleme destekli; yansımalar, şeffaf yansımalar, dolaylı dağınık aydınlatmalar, temas gölgeleri ve parçacıklar, özellikle oyundaki çatışma sahnelerinin alabildiğine gerçekçi olmasını sağlıyor. Basit birer ekran yüzey alanı yansıması (SSR-Screen Space Reflection) ve yüksek tanımlı ortam ışıklandırmasından (HDAO-High Definition Ambient Occlusion) ibaret olmayan teknik yenilikler, oyunun atmosferini baştan sona değiştirmeyi başarıyor. Yeni nesil oyun bilgisayarı modelleri, Control’la çoğu noktada baş edemezken Full HD çözünürlükte elde edilen kareler RTX serisi olmayan ekran kartlarında o denli azalıyor ki oyun “kontrol” edilemez hâle geliyor.

Türkiye’de en iyi laptop modellerine hayat veren ve oyuncuların daima yanında olan Monster, Tulpar serisi oyun bilgisayarı çözümleriyle Control gibi yeni nesil oyunlara meydan okuyor. Intel’in dokuzuncu nesil Core i7 ve Core i9 işlemcilerinin yanı sıra NVIDIA’nın RTX 2000 serisi ekran kartlarına da ev sahipliği yapan modeller, yüksek kapasiteli bellek ve SSD’leriyle performans konusunda elini daha da güçlendiriyor. Eğer siz de yeni nesil oyunlarda “kontrol” sizde olsun istiyorsanız, Monster Tulpar serisi oyun bilgisayarı modellerini inceleyebilir, dilediğiniz çözümle oyunculuk kariyerinizi inşa etmeye başlayabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap