Ana sayfa Haberler Qualcomm, Snapdragon 855’i Resmen Duyurdu

Qualcomm, Snapdragon 855’i Resmen Duyurdu

0

Qualcomm, Hawaii’de gerçekleştirdiği Qualcomm Summit‘de üst segment cihazlar için geliştirdiği yeni chipseti, Snapdragon 855‘i tanıttı. 5G desteği, 4. nesil yapay zeka teknolojisi, ultrasonik ekran içi parmak izi gibi özellikleriyle dikkat çeken Snapdragon 855, daha yüksek performans ve düşük enerji kullanımı sunacak.

Qualcomm bugün üst segment yeni chipseti Snapdragon 855’i tanıttı. 7nm prosesi ile üretilen yonga seti, daha yüksek performans sunarken daha iyi bir batarya ömrü sunuyor. 4. Nesil yapay zekası sayesinde AI performansında ciddi artışlar söz konusu. Öyle ki önceki nesil mobil platform ile karşılaştırıldığında AI performansının üç katına kadar arttığı iddia ediliyor.

Artırılmış gerçeklik konusunda büyük ölçüde geliştirme yapılmış durumda. Derinlik eşlemesini saniyede 60 kare işleyebilen Computer Vision (CV) adı verilen yeni özel vizyon işlemci bizleri karşılıyor. Yeni görüntü işlemcisi, daha önce kullanılan gücün %25’ini kullanırken 60 fps’de 4K HDR video çekimine olanak tanıyor.

Qualcomm 3D Sonic Sensor olarak adlandırılan ultrasonik ekran içi parmak izi okuyucudan da bahseden Qualcomm, diğer parmak izi okuyucuların aksine parmağı 3 boyutlu olarak tarayan bu sistemin, parmağınız ıslak da olsa kirli de olsa okunabildiğini belirtti.

Hiç kuşkusuz Snapdragon 855’in getirdiği en heyecan veren yenilik 5G desteği sunacak olması. İşlemcide 5G için X50 ve 4G için X24 modem yer alacak. Teoride X24 modem, 2 Gbps indirme hızı sunacak.

Snapdragon 855, 2019 yılında satışa sunulacak olan birçok amiral gemi modelinde  karşımıza çıkacaktır. Samsung Galaxy S10 ve diğer amiral gemilerinin 5G desteği ile gelmesini bekleyebiliriz.

Aşağıdaki videodan etkinliğin tamamını izleyebilirsiniz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here