Ana sayfa BLOG Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

52

Varsayılan olarak akıllı telefonların ön kamerası ile fotoğraf çekildiği zaman fotoğraf ters olarak kaydedilmektedir. Buradaki mantık ayna mantığıdır. Ancak kamera ayarlarından veya ek uygulamalar ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Biz bu yazımızda Android ve iPhone telefonlarda ön kamera ters çekiyor sorununun çözümünü anlatacağız.

Android: Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

Artık bütün Android telefonların yerleşik kamera uygulamasında, ön kamera ile çekilen fotoğrafları önizlendiği gibi kaydetme seçeneği bulunmaktadır. Yani fotoğrafı ters çevirmek yerine, ekranda görüldüğü gibi kaydetme. Eğer ön kameranız ters çekiyor ise aşağıdaki adımları yaparak, fotoğrafları çevirmeden kaydedebilirsiniz.

Telefonunuzda Kamera uygulamasını açın. Ekranın sol üst köşesinde yer alan dişli çark Ayarlar simgesine dokunun. Açılan menüde Selfieleri önizlendiği şekilde kaydet seçeneğini aktif hale getirin. Böylece ön kamera ile çektiğiniz fotoğraflar artık ters çevrilmeyecektir.

on kamera ters cekiyor cozumu

Biz örneğimizde Samsung marka bir telefon kullandık ancak Xiaomi, Huawei, Oppo, Honor, GM gibi diğer Android telefonlarda da benzer şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.

iPhone: Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

iPhone’da eskiden kamera ayarlarından ön kamerayı düzeltmek mümkün değildi ve bunun için Retrica gibi uygulamalar kullanılıyordu. Ancak iOS 14 güncellemesiyle birlikte artık ön kamerayı yansıtma seçeneği geldi. Böylece ön kamera ile çektiğiniz fotoğraflar ekranda gördüğünüz gibi düz bir şekilde kaydedilebilmekte. Bunun için Ayarlar > Kamera yolunu izleyin ve Ön Kamerayı Yansıt seçeneğini aktif hale getirin.

iphone on kamerayi yansit

Selfie kamerası ters çekiyor sorununun çözüm yolları bunlar. Sormak istediğiniz soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

52 YORUMLAR

  1. Merhaba.Samsung A12 de ön kamerayı bu şekilde düzelttim.Ama arka kamera malesef hala ters çekiyor.Bir öneriniz varsa lütfen söyler misiniz.Şimdiden teşekkür ederim.

  2. cASPER VİA M1 SADECE ÖN KAMERAYI GÖRYOR ODA TERS ÇEKİYOR.ARKA KAMERAYA GEÇME BUTONU DA YOK OLDU YARDIM LÜTFEN

  3. Htc desire 820 kullaniyorum on kamerada fotograftaki ayna goruntusunu hallettim ama herhangi bir video veya goruntulu aramada goruntu hala ters cikiyor kafayi yicem yokmu videonun cozumu

    • Elimizde J7 Prime yok ancak onda da aynı mantık ve aynı menüde yer alması lazım. Kamera uygulamasını açın üstte yer alan “dişli çark”a dokunarak Kamera Ayarlarını açın. Burada yer alan “Resimleri önizlndği gbi kydt” seçeneği aktif hale getirin.

    • Kamera uygulamasını açın. dişli çark ayarlar simgesine dokunun açılan sayfadan Resimleri önizlendiği gibi kaydet seçeneğini seçin.

    • Elimizde şuan sony xperia model bir telefon olmadığı için ayarlar içinde yer alıyor mu emin değiliz. Kamera ayarlarını inceleyin orada fotoğrafı ters çevir, ayna vb. gibi seçenekler varsa bunları deneyin. Eğer ayarlardan sorunu çözemezseniz retrica, candy camera, b612, YouCam Perfect gibi selfie uygulamalarını kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın