Varsayılan olarak akıllı telefonların ön kamerası ile fotoğraf çekildiğinde fotoğraf ters olarak kaydedilmektedir. Buradaki mantık ayna mantığıdır. Ancak kamera ayarlarından veya ek uygulamalar ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu yazımızda Android ve iPhone telefonlarda ön kamera ters çekiyor sorununun çözümünü anlatacağız.

Android: Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

Artık bütün Android telefonların yerleşik kamera uygulamasında, ön kamera ile çekilen fotoğrafları önizlendiği gibi kaydetme seçeneği bulunmaktadır. Yani fotoğrafı ters çevirmek yerine, ekranda görüldüğü gibi kaydetme. Eğer ön kameranız ters çekiyor ise aşağıdaki adımları yaparak, fotoğrafları çevirmeden kaydedebilirsiniz.

Telefonunuzda Kamera uygulamasını açın. Ekranın sol üst köşesinde yer alan dişli çark Ayarlar simgesine dokunun. Açılan menüde Selfieleri önizlendiği şekilde kaydet seçeneğini aktif hale getirin. Böylece ön kamera ile çektiğiniz fotoğraflar artık ters çevrilmeyecektir.

on kamera ters cekiyor cozumu

Biz örneğimizde Samsung marka bir telefon kullandık ancak Xiaomi, Huawei, Oppo, Honor, GM gibi diğer Android telefonlarda da benzer şekilde bu işlemi yapabilirsiniz. Diğer markalarda bu seçenek Ayna Görüntüsünü kaydet şeklinde olabilir.

iPhone: Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

iPhone’da eskiden kamera ayarlarından ön kamerayı düzeltmek mümkün değildi ve bunun için Retrica gibi uygulamalar kullanılıyordu. Ancak iOS 14 güncellemesiyle birlikte artık ön kamerayı yansıtma seçeneği geldi. Böylece ön kamera ile çektiğiniz fotoğraflar ekranda gördüğünüz gibi düz bir şekilde kaydedilebilmekte. Bunun için Ayarlar > Kamera yolunu izleyin ve Ön Kamerayı Yansıt seçeneğini aktif hale getirin.

iphone on kamerayi yansit

Selfie kamerası ters çekiyor sorununun çözüm yolları bunlar. Sormak istediğiniz soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

55 yorum

  1. Merhaba.Samsung A12 de ön kamerayı bu şekilde düzelttim.Ama arka kamera malesef hala ters çekiyor.Bir öneriniz varsa lütfen söyler misiniz.Şimdiden teşekkür ederim.

  2. iPhone 14 Pro Max ön kamera ile çektiğim resimleri WhatsApp dan gönderdiğimde ters çevirerek gönderiyor. (Ayarlarda ön kamerayı yansıt seçeneği aktif) Nasıl düzeltebilirim?

Yorumdan çık