Ana sayfa BLOG Miracast Kullanımı Detaylı Anlatım

Miracast Kullanımı Detaylı Anlatım

12

Miracast, Android telefon ve tablet ekranını televizyon ekranına yansıtmanızı sağlayan kablosuz bir bağlantı standardıdır.

Akıllı telefonların ve Smart TV’lerin yaygınlaşması ile birlikte ekran yansıtma daha fazla kullanılır oldu. Telefon ekranını televizyon ekranına yansıtmak için eskiden kullanılan HDMI kablosu yerini hızlı bir şekilde kablosuz HDMI aygıtlarına bırakmaya başladı.

Mobil cihazlardan TV ekranına görüntü yansıtmak için Miracast, Chromecast ve AirPlay çokça kullanılmakta. Bu üç seçeneğin birbirine karşı artı ve eksileri yönleri bulunuyor. Biz bu yazımızda Miracast’ı ayrıntısı ile ele alacağız.

Miracast’ı kullanabilmeniz için android 4.4 ve üstü versiyona sahip telefona/tablete ve Miracast’ı destekleyen bir Smart TV’ye ihtiyacınız bulunuyor.

Not: Miracast ile Windows 8.1 ve üstü laptop ve pc ekranını da televizyon ekranına yansıtabilirsiniz.

Miracast’ı yeni çıkan televizyonların çoğu desteklemektedir. LG, Samsung, Sony, Panasonic gibi markalar Miracast özelliğini bünyesinde barındırmaktadır.

Miracast Kullanımı

 • Smart TV’niz üzerinden Ayarlar (Setting) menüsüne gelin.
 • Ayarlar menüsünde bulunan Ağ Bağlantısı (Network) sekmesini seçin.
 • Açılan ekranda Miracast / Intel’s WIDI seçeneğini seçin ve Miracast özelliğini aktif hale getirin.

miracast_network

 • Android 4.4 ve üstü versiyon Android cihazınızda Ayarlar Menüsüne gelin.
 • Cihaz bölümü altında bulunan Ekran>Yayınla yolunu izleyin.
 • Açılan pencerede seçeneklerden “Kablosuz görüntülemeyi etkinleştir” seçeneğini seçin.
 • Telefonunuz bağlantı kurulacak cihazı birkaç saniye içinde bulacaktır. Cihazı seçmeniz durumunda telefon ekranınız televizyon ekranına yansıyacaktır.
 • Aynı şekilde telefonunuzdan Bildirim Menüsünde bulunan Hızlı Ayarları kullanarak da aynı işlemi yapabilirsiniz.

Miracast Kullanımı aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz.

Miracast’ın birçok olumlu özelliğinin yanında alternatifleri karşısında zayıf olduğu yönleri de bulunmaktadır. Miracast telefondan yansıtma yaparken direk telefon ekranını yansıtmaktadır. Yani telefonunuzun ekranın kararması veya kapanması durumunda televizyon ekranı da kararmaktadır. Ayrıca Miracast cihazın şarjını önemli ölçüde tüketmektedir.

12 YORUMLAR

 1. Miracast kullanmak için illaki smart TV mi olmadı lazım normal lcd televizyonlarda bulunan hdmı giriş yeri olsa yeterli değil mi sunny lcd tv var ama smart değil. Miracast kullanamaz mıyım telefonum da samsung j7 core tabletim Samsung galaxy tab a6

 2. Merhaba
  Lenovo PC den LG TV ye bağlanamıyorum. Mobil telefonda ya da başka pc de sorun yok.
  Cihazlar birbirini görüyor ancak bağlantı başarısız uyarısı alıyorum.
  NVIDIA ve INTEL HD yüklü ancak farklı bir sorun var çözemedim maalesef.
  Önerisi olan varsa sevinirim.
  Teşekkürler

 3. LG tv ler için telefonunuza LGPlus uygulamasını yükleyin. Telefonu akıllı kumanda olarak kullanabildiğiniz gibi miracast özelliğini de kolayca kullanabilirsiniz.

 4. Telefonum Vestel venus v3 5020,
  Ayarları açıyorum ordan ekranı seçiyorum ve yayınlama ekranı seçeneği dışında hiçbir yayınla alakalı seçenek yok. yayınlama ekranına tıkladığımda ise sadece yakınlarda cihaz bulunamadı yazıyor

 5. Bende Note3 vardi ekrana yansima yapa biliyordum şimdi Note5 aldim yansima olmuyor surekli smart view hatssi diyor bu durumda nr yapsuom bana yardimci olun lutfen .benim tv LG 140 (led)ekrandir.teşekkurler

 6. Bende gm 5 plus var telefonda yayınla seçeneğini tikladigimda direk televizyonu görüyordu tvnin markası lg 43 lv570v telefona gelen son güncellemeden sonra artık göremiyor baglamiyorum konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın