Facebook’un uzun tarihi, marka değişikliği, satın ama ve Meta ile yeni bir ana şirketin kurulmasına tanık oldu. Ön planda Mark Zuckerberg gözükse de şimdi Facebook’un yeni adıyla Meta’nın sahibi kim? Bu yazımızda Meta kimin? sorusunu derinlemesine inceleyeceğiz.

Facebook’un itibarı, bir dizi yüksek profilli skandalın sonucu olarak son yıllarda ciddi zarar gördü. Facebook, bu skandallar sonrasında itibarını düzeltmek ve kendisini olumsuzluklardan uzaklaştırmak amacıyla Meta olarak yeniden markalaştı. Yeniden markalaşma, şu anda Facebook’un sahibi kim gibi bir dizi ilgi çekici soruyu da gündeme getiriyor?

Facebook’tan Meta’ya

2004 yılında, hepsi Harvard öğrencisi olan Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes Facebook’u kurdu. Facebook’un popülaritesi hızla arttı ve 2004’ün sonunda bir milyon aktif kullanıcıyı aştı. 2012 yılında, Facebook halka açık bir şirket olmak için başvuruda bulundu ve ilk halka arzı (IPO) hisse başına 38$ olarak fiyatlandırıldı. Halka arz, şirket için yaklaşık 16 milyar dolar topladı ve değeri 100 milyar doların üzerine ulaştı.

Bir dizi ciddi skandalın ardından Facebook, yeni bir markayla listeyi sildi (veya silmeye çalıştı). CEO Mark Zuckerberg, Ekim 2021’den itibaren Facebook ana şirketini Meta adıyla yeniden yapılandırdı.

Şimdi Facebook’un Sahibi Kim?

Meta ile marka değişikliğini duyuran şirket, Facebook’un kurumsal yapısının aynı kalacağına açıklık getirdi. Bu, Facebook’ta çoğunluk hissesine sahip olan aynı kontrol hisselerinin Meta’dan da sorumlu olacağı anlamına geliyor. Peki şu anda Meta’dan sorumlu olan Facebook’un çoğunluk hissedarları kimler?

Facebook’un hisse yapısı, bir hisseye bir oy veren diğer halka açık şirketlerden farklıdır. Facebook, Facebook paylaşımlarını “A Sınıfı” ve “B Sınıfı” olmak üzere iki sınıfa ayıran bir ‘ikili sınıf’ paylaşım yapısına sahip olması bakımından benzersizdir. Bu, şirketin SEC dosyalarına göre. A sınıfı hisseler, normal yatırımcıların borsada satın alabileceği şeylerdir ve hisse başına bir oyla gelirler. Öncelikli olarak Mark Zuckerberg’e ve içeriden küçük bir grup kişiye ait olan B sınıfı hisselerin ise her birinin 10 oyu vardır. Yatırım fonları ve diğer büyük kurumsal yatırımcılar, önemli miktarda Facebook hissesine sahiptir.

CNN Business‘a göre , yatırım fonları şu anda Facebook’un halka açık hisselerinin yaklaşık %41‘ine sahip ve Vanguard Group ve Fidelity Management pakete liderlik ediyor. Bireysel Facebook hissedarları, şirketin toplam hisselerinin %2’sinden daha azına sahiptir. Bloomberg, Zuckerberg’in Meta hisselerinin yaklaşık %13’üne sahip olduğunu belirtiyor. Düşük hacimlerine rağmen, bunlar ona gerekli çoğunluk oy gücünü sağlıyor.

Zuckerberg Hala (Büyük ölçüde) Meta’nın Sahibi

Facebook’un veya şimdiki adıyla Meta’nın yönetim yapısı, yeniden markalaşmaya rağmen değişmeden kalıyor. Zuckerberg, B Sınıfı hisse çoğunluğuyla Facebook’taki demir hakimiyetini sürdürüyor. Zuckerberg, hisselerini satana veya hisselerin gücü azalana kadar Facebook’un başında kalacak. Meta yeniden marka isminde bir değişiklik ama başka bir şey değil.

Paylaş.

Yorum Yap