iPhone ve iPad’de yer alan Fotoğraflar uygulaması yerleşik bir fotoğraf düzenleme aracına sahiptir. Bu fotoğraf düzenleme aracı sayesinde basit birkaç adımda fotoğrafları istediğiniz yöne döndürebilirsiniz. Yani fotoğraflarınızdan bazıları yanlış yöndeyse endişe etmenize gerek yok. Gelin şimdi iPad ve iPhone’da fotoğraf döndürme işlemini nasıl yapılır resimli olarak anlatalım.

iPhone ve iPad’de Fotoğraflar uygulamasında yer alan düzenleme aracı sayesinde fotoğraflarınızı 90 derece açıyla döndürebilir veya ayna etkisiyle fotoğrafları ters çevirebilirsiniz. Fotoğraf döndürme işlemine geçmeden önce döndürmek istediğiniz fotoğrafı çoğaltmanızı öneririz. Çünkü fotoğrafı tekrar eski haline getirme seçeneği olsa da, fotoğrafınız yapacağınız değişiklikler ile kaydedilecektir. Fotoğrafı çoğaltmak için fotoğrafı açıp Paylaş simgesine dokunun ve Çoğalt seçeneğini seçin.

iPhone ve iPad’de Fotoğraf Döndürme

  • Döndürmek istediğiniz fotoğrafı açın.
  • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Düzenle seçeneğine dokunun.
  • Ekranın alt kısmında yer alan Döndürme simgesine dokunun.
  • Fotoğrafı 90 derecelik açılarla döndürmek için ekranın sol üst köşesindeki kare simgeye dokunun.

iphone fotograf dondurme

  • Fotoğrafı ayna etkisiyle ters çevirmek için ekranın sol üst köşesindeki çevirme simgesine dokunun.

iphone fotoraf cevirme ayna

 

  • Döndürme işlemini tamamlamak için ekranın sağ alt köşesindeki Bitti seçeneğine dokunun.

Döndürme İşlemini Geri Alma

Bir fotoğrafı döndürdükten sonra tek bir işlem ile fotoğrafı eski orijinal haline geri getirebilirsiniz. Bunun için işlem yapmak istediğiniz fotoğrafı açın ve ekranın sağ üst köşesindeki Düzenle seçeneği seçin. Ekranın sağ alt köşesinde yer alan Geri Dön seçeneğine dokunun. Açılan uyarı penceresinde Özgüne Dön seçeneğini seçin.

iphone fotografi orijinal haline dondurme

Özgüne Dön seçeneğini seçtiğiniz zaman, fotoğraf üzerinde yaptığınız tüm değişiklikler silinir ve fotoğraf eski haline geri döndürülür.

Paylaş

Yorumdan çık