Ana sayfa BLOG iPhone Şarj Neden Çabuk Bitiyor

iPhone Şarj Neden Çabuk Bitiyor [Çözüldü]

21

Hiç kuşkusuz iPhone ve iPad kullananların en büyük sorunlarından biri şarjlarının çabuk bitmesidir. iOS 9 güncellemesi kullanıcılara daha uzun batarya ömrü vaat ediyor ve daha uzun batarya ömrü için kullanıcılara imkanlar sunuyor.

iOS 9 güncellemesi alan iPhone’larda şarjınızı en çok hangi uygulamalar götürüyor öğrenebilirsiniz. Bu sayede bu uygulamalar eğer gereksizse bunları kaldırabilirsiniz. iPhone şarj süresini uzatmak için bu pratik bir yöntemdir.

 1. iPhone ana ekranında iken Ayarlar (Setting) uygulamasını açın.
 2. Batarya (Battery) seçeneğini seçin.
 3. Bataryanızı en çok tüketen uygulamaların listelenmesi için biraz bekleyin.
 4. Üstte yer alan zaman seçeneklerinden son 24 saatte veya son 1 haftada en çok şarj tüketen uygulamaları görüntüleyebilirsiniz.

ios-9-batarya-kullanma-ekrani

Bu pencerede şarjınızı tüketen uygulamaları göreceksiniz. Uygulamaların yüzde olarak tükettikleri batarya miktarlarının dışında bu uygulamaların açıkken tükettikleri şarjı ve arka planda çalışırken tükettikleri şarjları da göreceksiniz.

Burada listelenen uygulamalardan sürekli kullandığınız ve işinize yarayan uygulamaları tabi ki silmek olmayacaktır. Ancak bazı uygulamaları telefonunuz bekleme durumunda iken arka planda çalışmalarını engelleyebilirsiniz. Böylece bu uygulamalar telefonunuz elinizde olmadığı zaman şarjınızı götürmeyecek ve iphone şarj süreniz uzayacaktır. Aşağıdaki adımları yaparak iphone ve ipaddeki uygulamaların arka planda çalışmalarını engelleyebilirsiniz.

 1. Ana ekrandan Ayarlar (Setting) uygulamasını açın.
 2. Ayarlarda bulunan Genel (General) sekmesini açın.
 3. Arkaplan Uygulamaları (Background App) açın.
 4. Listelenecek olan uygulamalardan arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaların yanındaki tiki pasif hale getirin.

ios-9-arkaplan-uygulama-kapatma

Not: iPhone ve iPad’de bir uygulamanın arka planda çalışmasını engellerseniz gelen bildirimler ve mesajlar siz telefonunuzu açmadıkça size ulaşmayacaktır. Örneğin WhatsApp uygulamasını arkaplanda kapatırsanız. Size gelen bir mesajın bildirimini telefonunuzun ekran kilidini açmadıkça göremezsiniz.

iPhone’da en fazla şarj götüren şeylerden biride konum bilgisi gösterilmesidir. Konum bilgisini kullanan birçok uygulama bulunmaktadır. Mesela, App Store, Kamera, Facebook vb. uygulamalar konum bilgisini kullanırlar. Konum bilgisi için Her Zaman (Always), Kullanım Esnasında (While Using) ve Asla (Never) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Uygulamaların konum bilgisini kapatmak veya değiştirmek için aşağıdaki yolu izleyin.

 1. Ana ekranda Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Gizlilik (Privacy) sekmesini seçin.
 3. Yer Hizmetleri (Location Services) seçeneğini seçin.
 4. Listelenen uygulamalar için istediğiniz seçenekleri ayarlayın.

ios-9-yer-hizmetleri

 

 

21 YORUMLAR

 1. Bendede iphone 4 vardı ve böyle telefonu kullanmadığım halde ve şarjı 100 olduğu halde hemen bitiyor şarjı ve şarja taktığımda 5 dakikada 100 oluyor Almayın abi iphone bence

 2. Ben bugün 6s aldım aldığıma pişman oldum arkadaşlar ya şarjı bir saat sürmüyo interneti açmadığım zaman iyi gidiyo açtığım zaman üç üç beş beş birden iniyor sizce ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  • Sanırım telefonunuz en az 3 yıllık. Bataryalar kimyasaldır ve zamanla ömürleri azaldığı için kapasiteleri düşmektedir. Bataryanızı değiştirebilirsiniz.

 3. Benim telefonda oyun yok internete de girmiyorum şarjım ortalama 7 saat falan gidiyo şarjı cebimde taşıyorum artık şarjın çabuk bitmesi neyden olabilir arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz

 4. Ben de iPhone 7 aldım Telefon sürekli elim de İnstagram oyun oynuyorum 4 saat gidiyor . Whatsap üzerinden arama yapıyorum 3 dk 1 şarj düşüyor bu da 5 saat konuşma verir bize aldığıma pişmanım umarım bu yazı herkese ulaşır öyle telefonlar var ki bin tl ilk şarjı benim kullanımıma göre 12 saat yeterli oluyordu ama iPhone batarya konusun da vasat durum da tavsiye etmiyorum alan biri olursa satacam PİŞMANIM…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın