iPhone kullanıcılarının yaşadığı sorunlardan biri de telefonun kapanması ve açılmamasıdır. Telefonu şarja taktıktan sonra, düşürdükten veya ıslattıktan sonra iPhone kapanabilir, siyah ekran olabilir ve sonrasında hiçbir tepki vermeyip açılmayabilir. Ancak endişe etmenize gerek yok çünkü cihazınız kendini güvene almak için böyle bir tepki vermektedir. Açılmayan iPhone’u açmak için yapmanız gerekenler yazımızda.

Her şey yolunda giderken kapanan ve açılmayan iPhone karşısında telaşlanmanıza gerek yok. Anlatacağımız basit çözüm yolu ile telefonunuz açılacaktır. Öncelikle telefonunuzun şarjının olup olmadığını kontrol edin. Mümkünse 5-10 dakika kadar şarja takın. Eğer telefonu şarja taktıktan sonra kapandıysa ve açılmıyorsa iPhone’u şarjdan derhal çekin. Eğer oyun oynarken telefon ısındıysa ve öyle kapandıysa telefonun sıcaklığının düşmesi için bekleyin. Daha sonra aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Kapanan / Donan ve Açılmayan iPhone’u Açmak

  • iPhone 7, iPhone 7 Plus kullanıyorsanız Ses Kısma ve Güç düğmesine aynı anda basın ve 10-15 saniye kadar bekleyin. Ekranda Apple logosunu gördüğünüzde elinizi düğmelerden çebilirsiniz.
  • iPhone 6s ve önceki bir model kullanıyorsanız Home (Ana Ekran) tuşuna ve Güç düğmesine basın ve 10-15 saniye kadar bekleyin.
  • iPhone 8 ve üzeri bir model kullanıyorsanız Sesi Açma düğmesine basıp hemen bırakın. Sesi Kısma düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından, Apple logosunu görene kadar Yan düğmeye basılı tutun.

Yukarıda anlattığımız Force Restart (yeniden başlatmaya zorlama) işlemi sonrasında cihazınız büyük ihtimalle açılacaktır. Ancak halen açılmadıysa telefonunuzu şarj bağlayın ve 1 saat şarj edin. Şarj işlemi sonrasında iPhone’u önce normal şekilde, olmazdıysa force restart ile açmaya çalışın.

Eğer iPhone açılıyor ancak Apple logosunda takılı kalıyorsa cihazınızda yazılımsal bir sorun var demektir. Bunun çözümü, iPhone’u bilgisayara bağlamak ve iTunes üzerinden yazılım güncellemesi yapmaktır.

Paylaş

Yorumdan çık