iPhone’un Ayarlar bölümünde yer alan iPhone Saklama Alanı kısmından, cihazınızın kullanılan ve kalan hafıza durumunu öğrenebilirsiniz. Yine bu bölümde fotoğrafların ve uygulamaların ne kadar yer kapladığını görebilir, kullanmadığınız uygulamaları silebilir veya uygulamaların önbelleklerini temizleyerek cihazınızda ekstra depolama alanı açabilirsiniz.

Apple, iPhone’larda mikroSD kart desteği sunmamaktadır. Günümüzde yeni çıkan iPhone modelleri her ne kadar 128 GB, 256 GB gibi yüksek depolama alanı seçenekleri sunsa da, bu cihazlar pahalı olduğu için kullanıcılar genellikle 32 GB ve 64 GB depolama alanına sahip modelleri tercih etmektedir. Telefonların kameraları geliştikçe, çekilen fotoğrafların kapladığı alanda o kadar artmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan uygulamalar ve oyunlar telefonda ciddi anlamda yer kaplamaktadır. Cihazın depolama alanı doldukça hem telefon ağırlaşmakta hem de yeni uygulamalara ve oyunlara yer kalmamaktadır. Neyse ki telefonun ayarlar kısmından iPhone’un kalan hafızasını öğrenebilir, kullanmadığınız uygulamaları silebilir veya uygulama önbelleklerini temizleyerek cihazınızın depolama alanını genişletebilirsiniz.

iPhone’un Kalan Hafızasını Öğrenme

  • Ayarlar bölümünü açın.
  • Genel seçeneğini seçin.
  • iPhone Saklama Alanı seçeneğini seçin.
  • Açılan sayfada, iPhone’un kullanılan ve kalan depolama alanını görebilirsiniz.

iphone kalan hafiza goruntuleme

Dolan iPhone Hafızası Nasıl Temizlenir?

iPhone Saklama Alanı sayfasında yer alan Kullanılmayanları Kaldır seçeneğini etkinleştirirseniz, telefonunuzda uzun süredir yüklü olan ancak hiç kullanmadığınız uygulama ve oyunlar otomatik olarak silinir. Böylece telefonunuzda ekstra depolama alanı kazanırsınız.

iphone kullanilmayanlari kaldir

iPhone Saklama Alanı sayfasını aşağı doğru kaydırdığınızda, cihazınızda yer kaplayan uygulamaları görebilirsiniz. Burada kullanmadığınız uygulamaların üzerine dokunup detay sayfasını açarak uygulamayı telefonunuzdan silebilir veya uygulamanın ön belleğini silerek cihazınızda yer açabilirsiniz.

Silmek istediğiniz veya Ön Belleğini temizlemek istediğiniz uygulamaya dokunun. Açılan sayfada Uygulama Büyüklüğü ve Belgeler ve Veriler bölümünü göreceksiniz. Burada yer alan Belgeler ve Veriler kısmı, uygulamanın zaman içinde oluşturduğu ön bellek dosyalarıdır. Kırmızı renkli Uygulamayı Sil butonuna dokunup uygulamayı telefonunuzdan ön bellek dosyalarıyla birlikte tamamen silebilirsiniz. Daha sonra App Store’den uygulamayı tekrar telefonunuza indirin. Böylece ön bellek dosyaları silindiği için uygulama cihazınızda daha az yer kaplayacaktır.

iphone uygulamayi sil

Instagram, Facebook, Whatsapp, Snapchat, Messenger, Outlook, Gmail, Safari, Twitter, Youtube gibi sık kullanılan uygulamaların ön bellek dosyaları 1 GB’a varan alanlar kaplamaktadır. Bu gibi büyük depolama alanı kaplayan uygulamaları iPhone’dan tamamen silip tekrar yüklemek size depolama alanı kazandıracaktır.

Paylaş

Yorumdan çık