Nicola Tesla’yı duymuşsunuzdur. Efsanevi bir statüye sahip bir mucit ve bilim adamı. Günümüzde enerjinin evinize gelişi de dahil olmak üzere modern elektrik temininin temellerini kurdu. Ayrıca, enerjinin herkes tarafından erişilebilir olduğu bir dünyayı kablosuz olarak ve ücretsiz olarak hayal eden kablosuz enerji aktarımının potansiyelini keşfetti. Ne yazık ki, iddialı fikri zamanında gerçekleşmedi, ancak Tesla’nın kablosuz güç dağıtım sisteminin arkasındaki ilkeler, şuan kablosuz şarjı destekleyen her akıllı telefonda kullanılmaktadır. Ve artık bu akıllı telefonlar arasına iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X’de eklendi.

Kablosuz şarj (wireless charge) hakkında aklınızda halen soru işaretleri varsa sizin için bu soruları yanıtlayacağız. Ve yeni iPhone’unuzda kablosuz şarjın size getireceği artıları anlatacağız. Tabi ki olumsuz yönlerinden de bahsetmeden geçmeyeceğiz.

Kablosuz Şarjı Karizma Yapan Nedir ?

Öncelikle kablosuz şarj ile iPhone’u şarj etmenin en büyük avantajı kuşkusuz kablolarla uğraşmıyor olmanızdır. Telefonunuzu bir şarj petinin üzerine yerleştirip yatağın yanında masanın üzerine koyun veya ofiste masanın üstüne koyun ve teknolojinin geri kalanı ile ilgilenmesine izin verin. İlave bir avantaj olarak kablosuz şarjı kullanmak telefonunuzun Lightning portunun ve Lightning kablosunun aşınmasını engeller.

Kablosuz şarj, restoran, kafe ve havaalanı gibi bazı kamu alanlarında da mevcuttur. Doğruyu söylemek gerekirse bu imkanı sunan yer sayısı azdır ancak Apple’ın en yeni telefonlarının da bu özelliğe sahip olması nedeniyle bu sayının artmasını bekliyoruz.

iphone8 wireless charge

Birçok otomobil üreticisi en son modellerinde kablosuz şarj özelliği sunmaktadır. Bunlara örnek olarak Audi, BMW, Chrysler, Ford, Genesis, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz, Peugeot, Citroen, Toyota, Volkswagen, Volvo, Buick, Cadillac, Chevrolet ve GMC gibi markaları verebiliriz.

Kablosuz Şarjın Eksiklikleri ve Sınırlamaları Nelerdir?

Ne yazık ki bahsedilmesi gereken epeyce konu var. İlk olarak şunu söylememiz gerekiyor: kablosuz şarjın size ekstra bir maliyeti var.

Bir diğer dezavantaj ise, iPhone’unuz kablosuz olarak şarj olurken, iPhone’unuzu verimli bir şekilde kullanamayacağınızdır. Elbette, gelen bir metine bir göz atabilirsiniz ancak telefonunuz şarj pedindeyken bir oyun oynayamaz veya video izleyemezsiniz? Bu çok zor olurdu.

Büyük paralar verip aldığınız iPhone 8, iPhone 8 Plus veya iPhone X’i korumak için kullandığınız koruyucu kılıflar telefonu kablosuz şarj etmenize engel olabilir. Kredi kartı, RFID etiketleri ve diğer metal nesneler iPhone ile şarj yastığı arasına yerleştirilmemelidir. Ayrıca iPhone’unuzun en fazla enerjiyi emmek için şarj yastığının üzerinde mükemmel bir şekilde ortalanması gerekir. Telefonun titreşim özelliği açıksa gelen bir bildirim telefonu titretip harekete geçirebilir ve sonrasında pedden kayarsa, şarj işlemi yavaşlayabilir veya tamamen durabilir.

Kablosuz şarj istasyonun kablosunu bilgisayara bağlayamazsınız. Bu şekilde şarj edemeyeceğiniz gibi belgelerinizi de bilgisayara aktaramazsınız.

iPhone 8’de Kablosuz Şarj İşlemi Yavaş mı?

Şimdilik, iPhone 8 veya iPhone 8 Plus’ı kablosuz olarak şarj etmek, 5 watt’lık bir şarj cihazı kullanmaktan biraz daha yavaş kalıyor. Arada birkaç dakika fark var. Bunu ofiste uyumlu bir Qi-sertifikalı kablosuz şarj cihazı kullanarak gözlemledik.

iPhone 8’i Kablosuz Olarak Şarj Etmek Bataryaya Zarar Verir mi ?

Teoride Evet. Bunu yapma potansiyeline sahiptir. Kablosuz şarj işlemi ekstra ısı üretir ve sıcaklığa maruz kalma pil ömrünü azaltır. Kablosuz şarjı destekleyen her telefonda durum böyledir. Ancak pratikte yeni iPhone’unuzu kablosuz olarak şarj etmek, kablolu şarj aleti kullanılmasından daha fazla zarar vermez. Apple’ın açıkladığı gibi, iPhone 8 ve iPhone X’in yazılımı, pilinin çok sıcak olup olmadığını tespit eder ve bu durumda pil soğuyana kadar şarj işlemi duraklatılır.

Peki iPhone İçin Kablosuz Şarj Kullanmalı mıyım ?

Kablosuz şarjın getirdiği rahatlığı inkar etmemek lazım. Bu yeni teknoloji bize bir takım rahatlıklar sunuyor. Yukarıda saydıklarımızdan sonra gelecekte yaşamaktan ve teknoloji kullanmaktan çekinmemeniz gerekiyor. Biraz paraya kıyıp kablosuz bir şarj aleti almak iyi bir tercih olacaktır. Tabi kablolu şarja da her zaman ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Paylaş

Yorumdan çık