Ana sayfa BLOG iPhone Ahize Sesi Sorunu Çözümü

iPhone Ahize Sesi Sorunu Çözümü

64

Bazı iOS güncellemelerinden sonra iPhone telefonlarda ahize sesinde bir takım ses sorunları oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra uzun kullanımlar sonrasında iPhone’da ses az gelmeye başlayabiliyor. Kimi iPhone kullanıcıları patlak ve çızıltılı gelen sesten şikayet ederken kimileri sesin az gelmesinden şikayet etmekte. Bu yazımızda, iPhone ahize sesi yükseltme, iPhone ahizeden az ses geliyor ve ahize sesi sorunlarının çözüm yollarını anlatacağız.

Birçok iPhone kullanıcısı ahize sesinin azlığı ve sesin çızıltılı gelmesi sorununu yaşıyor. Bazı durumlarda bu donanımsal nedenlerden kaynaklanırken bazı durumlarda telefon ahize sesi ayarlarından kaynaklanabiliyor. Sizlere anlatacağımız çözüm yollarını tek tek uygulayarak iPhone’un sesini arttırabilir ve düzeltebilirsiniz.

iPhone Ahize Sesi Sorunu Çözümü

Aşağıdaki adımları deneyiniz, biri veya birkaçı yaşanan ahize sesi sorununuzu düzeltecektir.

 • Öncelikle telefonunuzu kapatıp tekrar açınız. Sesi tekrar kontrol ediniz.
 • Telefonunuzu yeni aldığınızda üzerinde bir ekran koruyucu varsa bunu kaldırın.  Çünkü bu bir ekran koruyucu değil hoparlörü korumak için kullanılan bir jelatindir.
 • iPhone kullanıcıları Ayarlar > Erişebilirlik > Ses/Görsel menüsünde yer alan “Telefonda Gürültü Engelleme” seçeneğini pasif hale getirsinler. Bu işlem sonrasında sesin daha yüksek geleceğini fark edeceksiniz.
 • Ayarlar >  Erişilebilirlik > İşitme Cihazları yolunu izleyin ve İşitme cihazı Uyumluluğu özelliğini aktif hale getirin. Sorun çözülecektir.
 • Telefonunuzda 3. parti bir ekran koruyucu bunu kaldırın.
 • Yukarıdaki işlemle işe yaramazsa hoparlör tozlanmış olabilir. Bir kulak temizleme çubuğuna varsa alkol yoksa kolonya damlatın ve hoparlör kısmını temizleyin. Çoğu kişide bu yöntemle iphone ses sorunu çözülmüştür.
 • iPhone ahizeden (hoparlörden) ses az gelmesi sorunu için Apple servisine gittiğinizde sakız benzeri yapışkan bir madde hoparlöre bastırılıp orada biriken kir temizlenmektedir. Bu yöntemi sizde şekersiz bir sakız (Falım) yardımı ile evde yapabilirsiniz. Eğer yazılımsal bir sorun yoksa sakız ile hoparlörü temizlemek kesin çözüm olacaktır.

Eğer anlattığımız yöntemleri denediğinizde sorun halen devam ediyorsa yetkili bir servise telefonunuzu göstermenizi öneriyoruz.

64 YORUMLAR

 1. Yukarıda yoruma çözüm yazan ” dozb ” nickli arkadaşa çok teşekkür ediyorum. Dediği gibi üste belirtilen ayarları açıp birde peçeteye, kulak pamuğuna kolonya damlatıp güzelce temizlerseniz sesin kısık gelmesi sorunu çözülecektir. Gerçekten çok sorun yaşıyorum çok az ses geliyorda ve peçeteye kolonya döküp temizledim artık sesi orjinal gibi çok iyi geliyor.

 2. Benim tel iPhone 6 bendede karşıdan gelen sesleri ikigündür duymakta zorluk çekiyorum yukarıda yazan bütün formulleri uyguladım bişey değişmedi lütfen yardımcı olun

 3. Benim telefon da iPhone 6 ve karşıdan gelen sesi aramayı nerdeyse iki gündür duymuyorum kürdan kolonya ile kulak pamuğu yla temizledim teli açıp kapadım fayda etmedi lütfen yarımcı olurmusunuz

 4. Benim telde iç hopörlerden ses gelmiyor 3 defa değiştirdim hoporler düzeliyor 1 hafta sonra geri gidiyor ses hoprlerden konuşuyorum hep ne yapabilirim kalıcı bir çözüm İçin

 5. Iphone 6 kullanıyorum ahizeden ses hiç gelmiyor sesini açmak için tuşa basıyorum kulaklık yazıyor kulaklık girişini temizledim fakat düzlmedi yardımcı olabilirseniz sevinirim

 6. Hocam allah razı olsun büyük yükten kurtardın beni servise yol gidecektim o kadar temizledim kolonyayla düzeldi cok teşekkürler ♥

 7. Arkadaşlar merhaba,6s var telefonum arandığında çalışıyo ses geliyor,lakin mesaj sesi gelmiyor video izlerken ses gelmiyor,ayarlardan ses e girip çaldırıyorum çıkıyor ama ayarlardan mesaj sesine girdiğimde sadece titriyor ses gelmiyor,whatsapdan sesli mesajları duyamıyorum ve arama geldiği zaman sadece hoparler ile duyabiliyorum,yani hoparlör çalışıyor demekki ama mesaj geldiğinde neden duyamıyorum yada neden video da duyamıyorum müzik açıyorum yine ses yok,yardımcı olabilirmisiniz lütfen

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın