Apple, dün yani 24 Eylül’de iPhone 13 ailesini resmen satışa sundu. Çoğu pazardaki müşteriler ön siparişler ile iPhone 13’lerini aldılar. Ancak 9to5Mac sitesinde ortaya çıkan bilgilere göre birçok uygulama 120Hz ekran yenileme hızını desteklemiyor. Gelin detaylara bakalım.

Apple 2017’den beri iPad Pro’da ProMotion özelliğini sunuyor. Yüksek ekran hızı ile gerçekleşen ProMotion özelliği sayesinde telefon ana ekranı ve uygulamalarda daha yumuşak ekran geçişleri sağlanıyor. Apple, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinde 120Hz ekran yenileme hızıyla birlikte ProMotion özelliğini de sundu. Ancak cihazları ellerine ulaşan kullanıcıların dediğine göre birçok uygulama bu özelliği desteklemiyor.

iOS 15, uygulamalar arasında geçiş yapma, Ana Sayfayı kaydırma gibi işlemlerde kaydırma yaparken veya tam ekran geçişleri sırasında ve tüm dahili uygulamalarda ProMotion özelliğini destekliyor. Ancak 9to5Mac sitesi yayınladığı haberde, birçok animasyonun hala 60 Hz ile sınırlandırıldığını ve ProMotion ekranlarının amaçlanan deneyimini bozduğunu bildirdi.

120Hz iphone13

iPhone 13 Pro’nun ekranı çoğu animasyonu 120 Hz’de gösteriyor, ancak yine de yüksek yenileme hızından tam olarak yararlanmayan birçok animasyon var. Apple’ın birinci taraf uygulamalarının tümü ve ana ekran panosu genelinde yumuşak geçişler düzgün bir şekilde uygulanıyor ancak sorun üçüncü taraf uygulamalarda ortaya çıkıyor.

Apple geliştiricilerin, oyunlar gibi özel işlemeyi kullanan uygulamalar için daha yüksek kare hızlarını desteklemek üzere uygulamalarını etkinleştirmeleri gerektiğini 9to5Mac’e onayladı. Bu, geliştiricinin, uygulamalarının 120 Hz’yi desteklemesini seçmek için yeni bir info.plist anahtarı eklemesiyle gerçekleştirilir. Apple, bu belgeleri yakında geliştiricilerin kullanımına sunacak ve bir ürün yazılımı güncellemesi, Core Animation’ın 60 Hz’den daha yüksek yenileme hızlarını kullanmasına izin vermeyen bir hatayı düzeltecektir.

Paylaş

Yorumdan çık