Ana sayfa Haberler iOS 9 Yayınlandı İşte Tüm Ayrıntılar

iOS 9 Yayınlandı İşte Tüm Ayrıntılar

0

Apple bugün (16.09.2015) iOS 9‘u tüm kullanıcılar için aynı anda yayınladı. iOS 9 güncellemesinin yayınlanmasıyla beraber güncellemeyi iPhone, iPad ve iPod cihazlarda güncelleme olduğuna dair uyarı çıktı. ios-9-uyari iOS 9 güncellemesi ücretsizdir ve uyarı ile beraber kablosuz olarak güncellemeyi yükleyebilirsiniz. iOS 9 güncellemesini yükleyebilmek için cihazınızda 1.3 GB boş alan olması gerekmektedir.

iOS 9 Güncellemesini Alan Cihazlar

ios-9-guncelleme-alan-cihazlar

iOS 9 ile Gelen Yenilikler

Daha Uzun Pil Ömrü : iOS 9 işletim sisteminde ve diğer temel teknolojilerde yapılan iyileştirmeler ile telefonunuzun şarjının daha uzun dayanması sağlanıldı. Yeni iPhone’larda kullanılan ortam ışığı ve yakınlık sensörleri sayesinde telefonun masaya yüz üstü bıraktığınızda bu algılanıyor ve telefonunuza bildirim geldiğinde dahi telefonun ekranı açılmıyor. Bu ve daha birçok yenilik sayesinde Pil ömrü 1 saat daha uzun dayanıyor.

Küçük Boyutlu ve Pratik Güncelleme : iOS 9 güncellemesi sadece 1.3 GB ve güncellemenizi kablosuz ağ üzerinden dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.

Yüksek Performans : iOS 9 metalden yaralanıyor böylece CPU (işlemci) ve GPU (Grafik işlemci) daha verimli kullanılarak yüksek performans sağlanıyor.

Yüksek Güvenlik : iOS 9 ile beraber artık Apple Id parola uzunluğu 4 haneden 6 haneye çıkarıldı. 6 haneli parola demek 1 milyon kombinasyon demek oluyor. Buda şifrenizin kırılma ihtimalini hayli zorlaştırıyor. iOS 9’da iki aşamalı parola bulunmaktadır. Farklı bir cihazda veya browserda oturum açtığınız zaman güvenlik parolası girmeniz istenir.

Android’den iOS’a Geçiş : iOS 9, androidden iOS’a geçmek isteyenler için pratik bir yol geliştirdi. Artık Android cihazınızdaki tüm verileri tek bir tıklama ile iPhone’a aktarabilirsiniz. Android’den iOS’a nasıl geçiş yapacağınızı BURADAKİ yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Daha Akıllı Siri : Siri artık daha akıllı. Sorulan sorulara daha hızlı ve doğru çözümler üreten Siri, artık siz bir şey sormadan size öneriler vermekte ve gerekli hatırlatmaları yapmakta. Yarım bıraktığınız bir maili dilerseniz siri size istediğiniz zaman hatırlatabiliyor. Arabanıza bindiğiniz zaman Siri isterseniz size gerekli bildirimleri sunabiliyor.

Gelişmiş Arama Ekranı : iOS 9 arama ekranı oldukça gelişmiş bir yapıya sahip. Arama ekranında artık sadece son aradığınız kişileri görmeyeceksiniz. Arama ekranında sık görüştüğünüz kişiler, sık kullandığınız uygulamalar veya toplantı yapacağınız kişileri görebilirsiniz.

Arayan Kişiyi Öğrenme : Sizi arayan bir numaranın kime ait olduğunu iOS 9 sayesinde öğrenebilirsiniz. Eğer sizi arayan kişi daha önce size bir email göndermişse ve mailde iletişim numarası bulunuyorsa iPhone’unuz bunu algılar ve kayıtlı olmayan bu numaranın kime ait olduğunu size söyler.

Gelişmiş iPad Özellikleri : iOS 9 iPad’ler için de birçok üstün özellik içeriyor. Slide Over, Split View ve Resim İçinde Resim özellikleri iPad’iniz ile birden çok işi aynı anda yapmanıza olanak tanıyor. Geliştirilmiş QuickType özelliği, metin seçimi ve biçimlendirme işlemlerini daha kolay bir hale getiriyor.

 

 

 


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here