iOS 14 sızıntıları, heyecan yaratan 7 iOS 14 özelliği yazımızda. Coronavirus tüm dünyayı kasıp kavururken, teknoloji etkinlikleri de bir bir iptal ediliyor. Ama yine de Apple, yeni işletim sistemi iOS 14’ü tam zamanında kullanıcılarına sunacak. Şimdiden iOS 14’ün özellikleri hakkında birçok sızıntı var. Sizler için iOS 14 ile gelmesini beklediğimiz ve bizleri oldukça heyecanlandıran 7 iOS 14 özelliğini sizlerle paylaşacağız.

Apple genel olarak güncellemelerde, performans odaklı olarak çalışıyor (Tabi bazen cihazları yavaşlattığı da oluyor:)). iOS 14 güncellemesinde başrolde yine performans iyileştirmeleri olsa da bu sefer kullanıcıları özgürleştirecek yeni özelliklerin gelmesi bekleniyor. Gelin isterseniz iOS 14’ün beklenen yeni özelliklerine bakalım.

Uygulamalar için Liste Görünümü

Eğer bir Apple Watch kullanıcısıysanız uygulamaların liste halinde nasıl göründüğüne aşınasınız demektir. iOS 14 ile birlikte liste görünümü sayesinde uygulamalara hızlıca erişme seçeneğinin gelmesi bekleniyor. Alfabetik sıralama, uygulama kategorisi, bildirim gelen uygulamalar gibi filtreler ile istediğiniz uygulamaya hızlıca erişebileceksiniz.

ios14 sizinti liste gorunumu

3. Parti Duvar Kağıdı Uygulama Desteği

Yeni iOS güncellemeleri her zaman göz alıcı duvar kağıtlarıyla birlikte geliyor. Etkileyici duvar kağıtları konusunda iOS’un bir sorunu yok ancak az olduğu için belli bir zaman sonra bu duvar kağıtları sıkıcı olmaya başlıyor.

ios14 sizinti duvar kagidi

Gerçi sizler için en güzel duvar kağıtlarını paylaşıyoruz. Ancak 3. parti duvar kağıdı uygulamaları maalesef iOS’un Ayarlar bölümünde desteklenmiyor. Gelen sızıntılara göre iOS 14, üçüncü parti duvar kağıdı uygulamalarını Ayarlar bölümünde destekleyecek.

Fitness App

Söylentilere göre Apple, Apple Watch, iPhone ve Apple TV için tam teşekküllü bir fitness uygulaması geliştiriyor. Fitness ile ilgili videolarla dolu olan uygulamanın, kullanıcıların belirlediği hedeflerine göre çeşitli antrenmanlar yürüten kişisel bir koç gibi çalışacağı söyleniyor.

ios14 sizinti fitness

Apple fitness uygulaması yoga, bisiklet, germe, koşu, kürek çekme, çekirdek eğitimi, vücut geliştirme, açık hava yürüyüşü ve dans gibi çeşitli egzersiz türlerine sahip olacak.

Tamamen Yeni Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

iOS 11’in tanıtımında Apple, iPhone ve iPad’de artırılmış gerçeklik deneyimini geliştirmek için ARKit’i duyurmuştu. O zamanlar 2017’de ileriye doğru büyük bir adım gibi görünen bu özellik zamanla biraz unutulur gibi oldu. Ancak, iOS 14’te işler önemli ölçüde değişebilir.

ios14 sizinti ar

Bazı rapora göre Apple, kullanıcıların çevrelerindeki dünya hakkında bilgi edinmelerini sağlayacak yeni bir artırılmış gerçeklik uygulaması (kod adı Gobi) için hazırlanıyor. Apple Store, Starbucks ve diğer desteklenen servislerle entegrasyona sahip olan uygulamanın, iPhone sahiplerinin belirli alanlardaki ürünler hakkında bilgilere hızlıca erişmesini sağlayacağı söyleniyor.

Ayrıca, yeni artırılmış gerçeklik uygulaması, kullanıcıların QR kod etiketlerini kullanarak çeşitli görevleri gerçekleştirmelerini de sağlayabilir.

Üçüncü Taraf Uygulamaları Varsayılan Olarak Ayarlama

iOS’un varsayılan olarak kalmayı hak eden birçok uygulaması var. Ancak bazı uygulamaları rakipleri karşısında zayıf kalıyor. Neyse ki gelen söylentilere göre Apple artık üçüncü taraf uygulamalar için varsayılan uygulama olarak seçme seçeneği sunacak. Google Haritalar, Gmail, Chrome gibi uygulamalar artık varsayılan uygulama olarak seçilebilecek.

Uyku Takibi

Piyasada gerçekten oldukça iyi uyku takip uygulaması bulunuyor. Ama yine de insanlar Apple tarafından sunulan ve iOS’la birlikte gelecek bir uyku takip uygulaması bekliyorlar.

ios14 sizinti uyku takip

Gelen sızıntılara göre iOS 14 ile birlikte Sağlık uygulamasına entegre edilmiş bir uyku takip uygulaması gelecek. Tahmin edebileceğiniz gibi uyku takip uygulaması, kişiselleştirilmiş bir uyku hedefi belirlemenize izin verecek ve sağlık uygulaması uykunuzu iyileştirmek için öneriler sunacaktır.

Yeni Özelliklerle Donatılmış iMessage

Apple’ın kendi mesajlaşma uygulaması iMessage rakipleri karşısında her geçen gün kan kaybediyor. Whatsapp, Telegram gibi uygulamalar göz önüne alındığında oldukça zayıf kalan iMessage, iOS 14 ile yeni özelliklere kavuşabilir. iMessage’nin ne tür özellikler ile donatılacağı henüz kesin değil ancak en azından yanlışla gönderilen mesajın karşı taraftan silinmesi özelliğinin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

iOS 14’ten sizin beklentileriniz neler? Hangi özelliğin iOS 14 ile gelmesini isterdiniz?

Paylaş

Yorumdan çık