iOS 11 ile gelen yeniliklerden biri HEIC fotoğraf biçimdir. iPhone kullanıcılarını sevindiren bu tür şuan birçok platformda desteklenmediği için fotoğrafları HEIC’den JPEG’e dönüştürmeniz gerekebilir. Bu yazımızda HEIC formatını JPEG’e nasıl dönüştürebileceğinizi anlatacağız.

Peki HEIC ve HEIF Nedir ? HEIC’i JPEG’e dönüştürmeyi anlatmadan önce kısaca bunlardan bahsetmek istiyoruz.

HEIF ve HEIC Nedir ?

HEIF (High Efficiency Image Format / Yüksek Verimli Görüntü Formatı) olarak okunmaktadır. Bu özelliğin adıdır. JPEG formatından daha yüksek bir görüntü kalitesini korurken, görüntü dosyalarını daha küçük dosyalar halinde depolamak için daha iyi bir yoldur.

HEIC ise bu dosya türünün uzantısıdır. HEIC aynı jpeg, gif, mp4 gibi bir uzantıdır.  Hem hareketsiz görüntüleri hem de birden fazla görüntüyü ve ayrıca ses taşıyabilir. HEIC uzantılı bir resim, JPEG eşdeğerinden yaklaşık %50 daha küçük olduğundan, aynı miktarda iki kat daha fazla görüntü kaydetmenizi sağlamaktadır.

HEIF, iPhone kullanıcıları için oldukça muazzam bir resim türü olmakla beraber henüz çok yayın olmadığı için birçok fotoğraf düzenleme aracı bu formatı desteklememektedir. Bunun için Windows 10 gibi işletim sistemlerinde bu HEIC fotoğrafları JPEG’e dönüştürmeniz gerekebilmektedir.

HEIC’i JPG’e dönüştürmek için sizlere çevrimiçi bir araç olan heictojpg.com sitesini önereceğiz. Siteye aynı anda 30 adet heic formatında fotoğraf yükleyebilir ve saniyeler içinde jpg formatına dönüştürebilirsiniz. Genel olarak başarılı bulduğumuz site bazen bazı fotoğraflarda sorun yaşayabiliyor ancak genel olarak oldukça başarılı. Siteye yüklemiş olduğunuz fotoğraflar kaydedilmiyor ve 30 dakika içinde sunuculardan siliniyor.

iPhone, Whatsapp ve Twitter gibi araçlarla fotoğraf paylaştığınız zaman dönüştürme işlemini otomatik olarak yapıyor ancak fotoğrafların kalitesinde düşme meydana geliyor. HEIC formatı yaygınlaşıncaya kadar bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık