İnternet paket seçimi, günlük online aktivitelerimizi aksatmadan gerçekleştirmemizi sağlayacak şekilde düşünülmeli. Ev, kurumsal, işletme interneti türlerinden hangisine ihtiyaç varsa bunun üzerinden bir araştırma yapılmalı. Peki internet paketi seçerken başka nelere dikkat edilmeli? Detaylı olacak şekilde inceleyelim.

İnternet Hızı

İnternet hızı, online bütün işlemlerinizi etkileyebilmesi sebebiyle oldukça önemlidir. Dosya yüklemek, dosya indirmek, online toplantılar ya da dersler, canlı yayınlar, online oyunlar gibi sayabileceğimiz çok sayıda aktivite internet hızından etkilenir. Bu nedenle ulaşabileceğiniz en yüksek hızdaki paketleri internet başvurusu yapmadan önce araştırmanız gerekir. Ayrıca internet kampanya dönemlerini takip etmek yüksek hızdaki bir internet paketini daha uygun fiyatlara almayı sağlayabilir.

Altyapı

Evin, ofisin, işletmenin konumuna bağlı olarak yararlanabileceği altyapılar değişebilir. Bu nedenle altyapı araştırması yaparak hangi hizmetler için adresinizin uygun olduğunu tespit edebilirsiniz. Yüksek hızda internet bağlantısı için gerekli olan altyapılar mevcutsa daha düşük hızları kullanmak zorunda kalmazsınız. İnternet kampanyalarını da altyapının uygun olduğu internet bağlantı türleri üzerinden araştırabilirsiniz. Abonelik başvurusu sırasında aksama olmaması için kullanmak istediğiniz altyapıyı net şekilde öğrenmekte fayda var.

Maliyeti

İnternet paketi seçerken önemli noktalardan biri de aylık olarak yansıyacak fatura bedelidir. Fatura döneminde beklenmedik ücretlerle karşılaşmamak için internet başvurusuyaptığınız internet kampanyasının detaylarını tam ve net olarak öğrenmelisiniz. Yüksek hızdaki internet hizmetlerinden uygun fiyatlara yararlanmak için internet kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Taahhütlü mü? Taahhütsüz mü?

Taahhütlü internet kampanyaları, belirlenen süre içerisinde aboneliğin sonlandırılmayacağına dair sözleşme yapılmasıyla gerçekleşen abonelik sürecidir. Bu süreçte internet hızından, servis hizmetinden ya da başka bir sebeple internet servis sağlayıcınızdan memnun kalmazsanız abonelik sürecini sonlandırmak için cayma bedeli ödemeniz gerekir. Taahhütsüz internette ise internet başvurusundan itibaren hizmetlerden memnun kalmazsanız aboneliği sonlandırma durumu her zaman mevcut. İnternet paketinizi seçerken taahhüt konusu ile ilgili ayrıntılı bilgi almanız gerekir.

Kota Var mı?

İnternet aboneliğinin belirli bir kotada tercih edilmesi durumunda kota aşımı sonrası faturaya ekstra ücret yansıyabilir. Bunun dışında internet hızında yavaşlama olabilir ve işlemlerinizde aksamalar meydana gelebilir. Bazı sınırsız internet kampanyalarında da adil kullanım kotası uygulaması vardır. Bu nedenle sınırsız internet paketi seçerken de dikkatli olunmalı. Hemen her işlemin online olmaya başladığı bu dönemde kotasız ve sınırsız internet kullanmak gereklilik olma yönünde ilerliyor. İnternet paketinizi seçerken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun ve sınırsız internet tercihinin uygun olup olmadığına karar verin.

Kaç Kişi/Cihaz Kullanacak

Aynı internet bağlantısını kaç kişi ya da cihazın kullanacağı konusu göz önünde bulundurulmalıdır. Kişi ve cihaz sayısını kaldırabilecek altyapıda internet bağlantısı oldukça önemlidir. Yeterli hıza sahip olmayan internet bağlantısı çoklu cihaz kullanımında yavaşlayabilir. Aynı şekilde sınırsız internet> gibi kampanyalardan yararlanmak da bu noktada önemlidir. Sınırsız internet ile yüksek kalitede altyapı ve hıza sahip internet kullanmak birçok cihaz ve kullanıcının aktif olduğu zamanlarda bile işlemlerin aksamadan gerçekleşmesini sağlar.

Modem Desteği

Bazı internet kampanyaları modem desteği sağlayarak abonelik başvuru işleminden sonlandırmak istediğiniz döneme kadar cihaz araştırma zahmetinden ve maliyetinden kurtarabiliyor. İnternet paketi araştırırken bu tür kampanyaları incelemekte fayda vardır. Ayrıca kullanacağınız altyapıya uygun cihazı bulmak kolay değildir. Fatura dönemi boyunca aynı zamanda modem ücreti ödemek istemeyen kullanıcılar bu tür seçenekleri değerlendirebilirler.

Abonelik Süreci

İnternet başvuru işleminin en önemli süreçlerinden biri de abonelik aşamasıdır. Abonelik başvuru zahmetini en aza indirerek kısa süre bağlantı kurulumu sağlanması için abonelik sürecini araştırabilirsiniz. İnternet paketinizi diğer kriterlerle birlikte bu süreci de göz önünde bulundurarak seçebilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcıların deneyimlerini araştırarak olumlu ve olumsuz yorumları değerlendirebilirsiniz. İnternet başvuru adımından sonra olası ihtimalleri değerlendirerek internet paketlerinin vaad edileni karşılayıp karşılamadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kullanıcı yorumlarının tutarlılığıdır. Yanlış ve yönlendirici yorumlar göz önünde bulundurulmamalıdır.

7/24 Destek

İnternet bağlantısında olası aksaklıkları hemen giderebilmek için her an servis desteğinden yararlanabileceğinizi bilmek önemlidir. İnternet paketi seçerken bütün senaryoları göz önünde bulundurarak hazırlıklı olmak önemlidir. Ev, kurumsal ya da işletme interneti gibi her bağlantı türünde olası aksaklıkları anında gidermek üzere hazır bir ekip olması işlerinizde ve işlemlerinizde aksamaların önüne geçebilir.

Paylaş

Yorumdan çık