Instagram hesabınızı daha güvenli hale getirmek için iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif hale getirebilirsiniz. Böylece instagram’a giriş yaptığınızda veya farklı bir cihazdan giriş yapmaya çalıştığınızda telefonunuza bir kod gönderilir ve ancak bu kodu girdiğinizde giriş yapabilirsiniz.

Bu yazımızda iki faktörlü kimlik doğrulaması nasıl yapılır, iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma ve iki faktörlü kimlik doğrulama kodu gelmiyor gibi soruları cevaplayacağız.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır ?

 • Instagram’ı açın ve Profil sayfanıza gelin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan … üç noktaya dokunarak Seçenekler sayfasını açın.
 • Burada yer alan “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” seçeneği seçin.
 • Açılan sayfadan Güvenlik Kodu Gereksin seçeneği seçin ve açılan onay penceresinde seçeneğini seçerek onaylayın.
 • Daha sonra Instagram’a tanımlamış olduğunuz telefon numaranıza otomatik olarak 6 haneli bir kod gönderilecektir. Bu kodu yazıp ilerleyin.

instagram iki faktorlu kimlik dogrulama nasil yapilir

 • Bazen yaşanan aksaklıklardan dolayı instagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodu gönderilemediği için size alternatif 5 adet yedek kod gönderilecek ve bu kodları saklamanız istenecektir. Ekran görüntüsü alarak bu kodları kaydedin.

instagram iki faktorlu kimlik dogrulama yedek kod

 • Artık instagram’a farklı bir telefon, tablet veya bilgisayardan giriş yapmaya çalıştığınızda telefonunuza sms olarak kod gönderilecek ve bu kodu girmeniz istenecektir.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kapatma

 • Instagram’ı açın ve Profil sayfanıza gelin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde yer alan … üç noktaya dokunarak Seçenekler sayfasını açın.
 • Burada yer alan “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” seçeneği seçin.
 • Açılan sayfadan Güvenlik Kodu Gereksin seçeneğini pasif hale getirin.

instagram iki faktorlu kimlik dogrulama kapatma

 • Artık instagram iki faktörlü kimlik doğrulamasını kapatmış olduğunuz için girişlerde sizden kod istemeyecektir.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Çalışmıyor

Telefon, tablet veya bilgisayarınızda instagrama giriş yapmışsanız ve oturum kapatmamışsanız sizden her girişte kod istenmeyecektir. Eğer instagram’dan çıkış yapar ve tekrar girmek isterseniz o zaman iki faktörlü kimlik doğrulaması çalışacak ve kod girmeniz istenecektir. Eğer sizden kod girmeniz isteniyor ancak telefonunuza kod gelmiyorsa, yukarıda bahsettiğimiz yedek kodlardan birini kullanarak giriş yapabilirsiniz. Onun için bu yedek kodları saklamayı unutmayın.

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama ile ilgili sorun yaşıyorsanız yorum kısmından sorun elimizden geldiğinde yardımcı olmaya çalışacağız.

Paylaş

5 yorum

 1. Feyzullah ERDOGAN on

  Telefon numaram değiştiği için yedek kodum yok hesaba şifreyi unuttuğum için giremiyorum nasıl verebilirim bu sorunu

 2. Ya şu an ki sürüm 2018 tam 3 hafta önce açtım ve şu an kapatmak istiyorum fakat iki faktörlü kimlik doğrulaması yok olmuş ayarlarda yazmıyor nasıl kapatabilirim?

  • İrem hanım şuan güncel sürümde de iki faktörlü kimlik doğrulama bulunmaktadır. Profil sekmesinde sağ üstteki üç çizgiye dokunun. Menünün altında yer alan Ayarlar seçeneğini seçin. Açılan safyada Gizlilik ve Güvenlik Yardımı seçeneğini seçin. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı göreceksiniz.

 3. Bana 5 tane sekiz haneli kod verildi. Instagramda ki kayıtlı numarama erişimimi kaybettiğim için giremiyorum.Şifremi bildiğim halde eski numarama altı haneli kod gönderiyo ben elimdeki yedek kodları nasıl kullanıp giriş yapicam?

Yorumdan çık