Ana sayfa Haberler Instagram Beğeni Sayısı Kaldırılıyor

Instagram Beğeni Sayısı Kaldırılıyor

0

Instagram, radikal bir karar alarak beğeni sayısını kaldıracağını kısa bir süre önce duyurmuştu. Amerika’daki kullanıcılar üzerinde test edilen bu özellik şimdi de Türkiye’de test edilmeye başladı. Henüz genele yayılmasa da bazı kullanıcılar artık paylaşımlardaki beğenileri göremiyor.

Dünyanın en popüler sosyal medya ağı olan Instagram, paylaşımlardaki beğeni sayısını kaldırmaya hazırlanıyor. Beğeni sayısını kaldırmayı test etmeye başlayan platform, bu kararı almasının nedenini, beğeni sayılarının insanları olumsuz etkilemesi ve insanların rakamlara değil paylaşımlara önem vermeleri şeklinde açıklıyor. Düşük beğeni sayısına sahip gönderilerin silinmesinin yaygınlaşması, beğeni sayısının artık bir yarışa dönüşmesi ve insanların gönderileri içtenlikle beğenmemesi, beğeni sayısının kaldırılma nedenleri olarak gösteriliyor.

Ortaya çıkan ekran görüntülerinden elde edilen bilgilere göre artık beğeni sayısı yerine, “X kişi ve diğerleri” veya “X kişi ve binlerce kişi” şeklinde yazacak. Yani gönderi binin üzerinde beğeni almışsa binlerce kişi ifadesi yer alacak. Henüz milyon beğeniye sahip bir gönderinin ekran görüntüsü yok ancak büyük ihtimalle milyon üzeri beğeniye sahip gönderilerde de “x kişi ve milyonlarca kişi” ifadesi yer alabilir.

Beğeni sayısının yazmaması özellikle normal kullanıcılar için olumlu bir etki yaratabilir. Zira 5, 10, 20, 50, 100 gibi beğeni alan gönderilerde, ortak takipleştiğiniz kişi eğer fotoğrafı beğenmişse ” x kişisi ve diğerleri” fotoğrafı beğendi yazacak.

Instagram’ın yaptığı bu hamle sonrasında Twitter’da #InstagramDELETE hashtagı gündem olmayı başardı. Sizde tepki olarak instagram hesabınızı dondurabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgiye instagram dondurma yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Instagram’ın beğeni sayısını kaldırması konusunda sizin fikirleriniz neler? Sizce bu yeni hamle, instagram’ın iddia ettiği gibi insanlar üzerinde olumlu bir etki yaratır mı?


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here