Ana sayfa Haberler Hoşgeldin IGTV: Yeni Nesil Televizyon

Hoşgeldin IGTV: Yeni Nesil Televizyon

0

Instagram dediği gibi dün San Francisco’da düzenlediği etkinlikte açıklamalarını yaptı. İlk olarak Instagram’ın 1 milyar kullanıcı sayısına ulaştığını duyurdu. Ve ardından şimdiye kadarki en büyük yeniliğimiz olarak lanse ettiği IGTV’yi tanıttı.

Instagram dün gerçekleştirdiği etkinlikte 1 milyar kullanıcı sayısına ulaştıklarını duyurdu. Bununla birlikte yapılan açıklamada şimdiye kadar ki en büyük yeniliğimiz olarak lanse edilen IGTV’yi duyurdular. IGTV, Instagram’dan alıştığımız 1 dakikalık videoların aksine 1 saat uzunluğunda videoların paylaşılabildiği yeni nesil bir video portalı olarak karşımıza çıkacak. IGTV’nin ayrı bir uygulaması bulunacak ancak Instagram’ın kendi içinde de IGTV’ye ulaşılabilecek. Böylece 1 milyar Instagram kullanıcısının IGTV’yi kullanması da sağlanmış olacak.

IGTV, biraz youtube benzeri diyebiliriz. Ancak youtube’den ayrılan çok önemli özellikleri var. IGTV, youtube’nin aksine çok sosyal bir platform olacak. Çünkü IGTV kanalları zaten Instagram kullanıcıları olacak. Aynı şekilde sizde videolarınızı IGTV’de paylaşarak kendi kanalınızı oluşturabilirsiniz. IGTV’nin dikkat çeken diğer bir yanı ise videoların tam ekran ve dikey olması. Yani IGTV’deki videolar telefonla çekilecek ve videolar telefon ekranına dikey olarak konumlanacak.

IGTV, aynen bir televizyon gibi çalışacak. Yani IGTV’yi açtığınız anda videolar otomatik olarak oynatılacak. Kanallar ve videolar arasında geçiş yapmakta kaydırmak kadar kolay. IGTV’yi açtığınız zaman ekranın alt tarafında “For You(Senin için)”, “Following(Takip)”, “Popular(Popüler)” ve “Continue Watching (İzlemeye devam et)” sekmeleri bulunacak. Böylece farklı kanalları kolayca bulabilecek ve takip edebileceksiniz.

Instagram, IGTV’yi videonun geleceği olarak konumlandırıyor. IGTV önümüzdeki birkaç hafta içinde küresel olarak Android ve iOS cihazlara yayılacak.


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here