Ana sayfa Haberler Güvenlik Şirketi Face ID’yi Maskeyle Geçti

Güvenlik Şirketi Face ID’yi Maskeyle Geçti

0

Güvenlik şirketi Bkav, Apple’ın çok güvendiğini yeni yüz tanıma teknolojisi Face ID’yi maske ile geçmeyi başardı ve bunu gösteren bir video yayınladı. Firmadan yapılan açıklamaya göre Face ID sanıldığı kadar güvenli değil ve tanınmış kişiler için tehdit oluşturuyor.

Apple, iPhone’un 10. yılına özel olarak ürettiği iPhone X modelinde genişleyen ekranı, incelen çerçevesi (4 mm) ve şık tasarımıyla dikkat çekti. Telefon ekranı büyüdüğü için ve parmak izi sensörü kullanılmadığı için Apple yeni modelinde yüz tanıma teknolojisini kullandı. Apple Face ID’yi tanıtırken en güvenli sistem olduğunu ve bir yüzün ancak 1 milyonda 1 olarak eşleşebileceğini söylemişti.

Daha önce Face ID’yi fotoğraf ve maske ile geçmek isteyenler başarısız olmuştu ancak şimdi Bkav güvenlik şirketi bunu başardı. Firma maskeyi hazırlamak için birkaç farklı malzeme kullandıklarını ve maskenin 150 dolara mal olduğunu belirtiyor. Örneğin burun için silikon kullanılırken diğer alanlarda 3D baskı kullanılmış.

Bkav, iPhone X’e maske ile girme yönteminin siyasi liderlerin, ticaret yöneticilerinin ve milyarderlerin kişisel sırlarını öğrenmek için kullanılabileceğini söylüyor. Firma, yüz tanımanın iyi bir güvenlik aracı olmadığını ve biyometriye gelince, bir parmak izi tarayıcısının davetsiz misafirleri telefonunuza girmesini engellemek için en iyi yol olduğunu söylüyor.

Konu ile ilgili Apple tarafından henüz cevap gelmediğini de belirtelim.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here