Apple resmi olarak WWDC 2017 etkinliğinde yeni işletim sistemi iOS 11’i tanıttı. iOS 11 birçok yenilikle beraber geldi. iOS 11’le gelen her bir yeniliği saatlerde konuşabiliriz ancak bir resim bin kelimeye bedeldir deyip sizlerle iOS 11 ve iOS 10 arasındaki farkları resimlerle karşılaştırma karar verdik.

Aşağıda yer alan görsellerde iOS 11 ve iOS 10 arasındaki farklarını görebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Yan yana olan görsellerde sol tarafta yer alan görseller iOS 11’e sağ tarafta bulunan görseller ise iOS 10’a aittir.

Dilerseniz öncelikle iOS 11 ile Gelen Yeni Özellikler yazımızı okuyabilirsiniz.

Ana Ekran

ios 11 vs ios10 homescreen

Sol tarafta yer alan iOS 11 ana ekran görüntüsünde görüldüğü gibi sağ üstte yer alan batarya simgesinde bir değişiklik söz konusu. Ekranın sol üst köşesinde ise sinyal seviyesi yer alıyor. Yazı fontu ve simgelerde de iyileştirme söz konusu.

Denetim Merkezi

ios 11 vs ios10 denetim merkezi

iOS 11’in en dikkat çeken yeniliklerinden biri hiç kuşkusuz yenilenen denetim merkezi. Artık tek sayfa üzerinden tüm erişimler sağlanabiliyor. Ayrıca denetim merkezinde 3D dokunmatik özelliği de eklenmiş durumda. Ayrıca aşağıdaki resimde görebildiğiniz gibi Denetim Merkezini Ayarlar bölümünden istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.

ios 11 vs ios10 denetim merkezi ayarlar

Bildirim Ekranı

ios 11 vs ios10 bildirim ekrani

iOS 11 ile yapılan bir diğer değişiklik ise bildirim ekranı. Bildirim ekranına gelen en büyük yenilik ise birleştirilmiş bildirim görüntüsü. Maalesef elimizdeki görselde bu özellik anlaşılmıyor.

App Store

ios 11 vs ios10 app store

Apple sonunda kullanıcılarının taleplerine kulak verdi ve App Store’nin tasarımını ciddi anlamda iyileştirdi. Yeni tasarım oldukça modern ve kullanışlı bir arayüze sahip oldu. App Store’yi açtığınız zaman alt kısımda Bugün, Oyunlar, Uygulamalar, Güncellemeler ve Arama sekmeleri sizleri karşılıyor. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi uygulama/oyun sayfaları da yenilendi.

ios 11 vs ios10 app store 2

Hesap Makinesi

ios 11 vs ios10 hesap makinesi

iOS 11 ile beraber Hesap Makinesi uygulamasının tasarımı da yenilendi. Artık yuvarlak hatlara sahip bir tasarım bulunuyor.

Kamera Efektleri

ios 11 vs ios10 camera

iOS 11 ile kamera uygulamasının hem özelliklerinde hem de tasarımında yenilikler yapıldı. Sol tarafta iOS 11 kamera efektlerinin yeni görüntüsü yer alıyor. Ayrıca artık QR kodları kamera ile okutabilirsiniz. Bunların dışında Ayarlar bölümünde yer alan Kamera ayarlarında da değişiklikler yapıldı.

ios 11 vs ios10 camera settings

iMessage

ios 11 vs ios10 message

Apple, mesajlaşma uygulaması iMessage için de birçok yenilik gerçekleştirdi. Görselde görebileceğiniz gibi ekranın alt kısmında yeni ve kullanışlı bir menü bulunuyor. Bunun dışında iMessage üzerinden Apple Pay ile kişiler bir birine para gönderip alabilecekler.

Arama Ekranı

ios 11 vs ios10 keypad

iOS 11, yazı karakterlerinde yeniliğe gitti. Yeni yazı karakterlerinde daha kalın ve büyük başlıklar bizi bekliyor. Bu özellik arama ekranındaki tuş bölümünde de kendini gösteriyor. Ayrıca son işlemler bölümünde de bazı değişiklikler bizi bekliyor.

ios 11 vs ios10 recents

Ayarlar

ios 11 vs ios10 settings

iOS 11’de Ayarlar bölümünde de birçok yenilik yapılmış durumda. Ayarlar bölümüne yeni sekmeler eklendi ve bazı ayar kısımları birleştirildi.

ios 11 vs ios10 settings 2

Safari

ios 11 vs ios10 safari

Safari görsel olarak çok bir değişikliğe sahip değil ancak 3D dokunmatik özelliği safari de artık çok daha aktif olarak kullanılacak.

iOS 11 ve iOS 10 karşılatırmamız bu kadar. Aşağıdaki yazımızdan iOS 11 güncellemesi alacak cihazların tam listesini görebilirsiniz.

 

Paylaş

Yorumdan çık