Ana sayfa Haberler Google’dan Resmi Açıklama Geldi. Türkiye’deki Mevcut Kullanıcılar Etkilenmeyecek!

Google’dan Resmi Açıklama Geldi. Türkiye’deki Mevcut Kullanıcılar Etkilenmeyecek!

0

İki gündür Google ve Türkiye Rekabet Kurumu arasında yaşanan gelişmeler, Android kullanıcılarını oldukça rahatsız etti. Türkiye Rekabet Kurumu’nun Google’a 93 milyon TL ceza kesmesi üzerine, Google Türkiye’deki iş ortaklarına bir mektup göndererek Android telefonlara lisans verilmeyeceğini duyurmuştu. Türkiye’deki kullanıcıları oldukça rahatsız eden bu mektup sonrasında Google’dan konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

Google ve Türkiye Rekabet Kurumu arasında yaşanan durumlar sonucunda, Türkiye’deki Android telefon kullanıcıları büyük panik yaşadı. Zira Google’ın gönderdiği mektupta, iş ortaklarına artık Android lisansı vermeyecek olması, bu telefonlarda aynı zamanda Google’ın uygulamaları olan Google Arama, Gmail, Haritalar, YouTube, Çeviri, Google Play Store gibi hizmetlerin de olmayacağı anlamına geliyordu. Bugün Google’dan konuyla ilgili açıklama geldi. İşte Google’un yaptığı resmi açıklama:

Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.

Peki Google’ın bu açıklaması ne anlama geliyor? Sular duruldu her şey eskisi gibi olacak anlamına mı geliyor? Tabi ki hayır. Bizim metinden anladığımız şu: hali hazırda Android telefon kullanıcıları eskisi gibi cihazlarını kullanmaya devam edecek. Ancak yeni satışa sunulacak telefonlarda Google Hizmetleri olmayacak. Bu kullanıcılar Google Play Store’yi apk olarak telefonlarına indirip, istedikleri uygulamaları indirebilecekler. Tabi bu zaman dilimi içinde Google ve Türkiye Rekabet Kurumu farklı bir anlaşma yapabilir. Tabi bizim fikrimiz anlaşmanın olmayacağı yönünde.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here