Ana sayfa BLOG Google’da Görsel Arama Nasıl Yapılır ? (Mobil ve Bilgisayar)

Google’da Görsel Arama Nasıl Yapılır ? (Mobil ve Bilgisayar)

0

Google’da bir kelimeyi arayabileceğiniz gibi bir görseli de arayabilirsiniz. İnternette olan bir resmin başka hangi sitelerde olduğunu arayabilir veya bilgisayarınızda, telefonunuzda bulunan bir fotoğrafı da Google’da arayabilirsiniz.

Şimdi Google da görsel arama işlemini hem bilgisayar kullanıcıları için hem telefon kullanıcıları için sırasıyla anlatacağız. Eğer bilgisayarınızdaki veya telefonunuzdaki bir fotoğrafı yani internette olmayan biri fotoğrafı google’da aramak istiyorsanız bunu bilgisayardan yapmanız gerekiyor.

Google’da Fotoğraf Arama – Bilgisayardan

  • Google.com.tr adresine girin ve sağ üst köşedeki Görseller linkine tıklayın. Veya direk olarak https://www.google.com.tr/imghp linkine tıklayabilirsiniz.
  • Arama kutucuğunun hemen yanında bulunan Görselle Ara simgesine tıklayın.

google gorselle ara

  • Açılan menüden URL adresi girerek veya görsel yükleyerek google’da görsel aratabilirsiniz. Eğer Googleda arayacağınız görsel bilgisayarınızdaysa “Görsel Yükleyin” sekmesini kullanmanız gerekmektedir.

google gorsel arama

Google’da resim aramanın diğer bir yolu ise aranacak görsele sağ tıklayıp Google içinde resim ara seçeneğini kullanmaktır.

google icinde resim ara

Google’da Görsel Arama – Mobil

Yukarıda anlattığımız gibi Android ve iOS cihazlarda da bir resmi google’da aratabilirsiniz. Bunun için aramak istediğiniz görselin üzerine uzun basın ve açılan menüden “Bu Resmi Google Üzerinde Ara” seçeneğini seçin.

google gorsel arama mobil

Google’da görsel arayarak internetteki gizliliğinizi de koruyabilirsiniz. Örneğin bir fotoğrafınızın internette paylaşılıp paylaşılmadığını bu şekilde google’da aratarak öğrenebilir ve daha sonra isterseniz bu resmin kaldırılması için google’a bildirim gönderebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın