Google’da Görsel Arama Nasıl Yapılır? (Mobil ve Bilgisayar)

Google’da bir kelimeyi arayabileceğiniz gibi bir görseli de arayabilirsiniz. Bir web sitesinde gördüğünüz resmi Google’da arayabileceğiniz gibi telefon veya bilgisayarınızda bulunan bir görseli de Google’da arayabilirsiniz. Google’un sunduğu yeni bir özellik olan Google Lens, görselleri detaylı bir şekilde arama imkanı sunar. Gelin şimdi telefon veya bilgisayar kullanarak Google’da görsel arama nasıl yapılır detaylı olarak anlatalım.

Google Lens, detaylı şekilde görsel arama yapmanızı sağlayan Google’ın görsel arama özelliğidir. Bilgisayarınızda bulunan bir görseli internette aratabilir veya telefon veya bilgisayarınızla bir web sitesindeki görseli internette detaylı olarak arayabilirsiniz. Gelin şimdi bu işlemleri PC ve telefon kullanıcıları için anlatalım.

İçindekiler

Bilgisayardaki Fotoğrafı Google’da Arama

  • Bilgisayarınızda bulunan bir fotoğrafı Google’da aramak için https://images.google.com/ adresine giriş yapın.
  • Arama kutucuğunun yanında yer alan Görsel Arama simgesine dokunun.

google gorsel arama pc

  • Açılan ekranda, sürükle bırak yöntemi ile veya dosya yükleyin bağlantısına tıklayarak bilgisayarınızdaki fotoğrafı yükleyin. google lens gorsel arama

Fotoğrafı yüklediğiniz zaman, yüklediğiniz görsellin varsa aynısını veya benzerlerini google arayarak size gösterir. Ayrıca yüklediğiniz görselin türüne göre, bu görselle alakalı bilgiler size gösterilir.

Google’da Görsel Arama – Mobil (iPhone ve Android)

Google Lens, bir fotoğrafı görsel, metin, çeviri, ödev, alışveriş, yer vb. birçok farklı şekilde aramanızı sağlar. İster telefondan ister bilgisayardan webdeki bir görseli detaylı olarak arayabilirsiniz. Telefonda Google görsel arama yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  • iPhone veya Android telefonunuzda Google Chrome’yi veya Google uygulamasını açın.
  • Aramak istediğiniz görselin üzerine uzun basılı tutun. (PC’de sağ tıklayın.)
  • Açılan menüden Google Lens ile görsel ara seçeneğine dokunun.google gorsel arama mobil 1
  • Açılan ekranın alt kısmındaki menüyü kullanarak, görseli Arama, Metin, Çeviri, Ev Ödev, Alışveriş, Yerler, Yemek vb. farklı kategorilerde arayabilir ve istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.google gorsel arama telefon

NOT: Yukarıda anlattığımız gibi bilgisayarda bulunan bir fotoğrafı google’da arayabilirsiniz ancak telefonda bulunan fotoğrafı google’da arama özelliği yoktur. Bunun için telefonunuzdaki fotoğrafı bilgisayara yükleyip bu fotoğrafı google’da arayabilirsiniz. Telefon ile şuan sadece webdeki görselleri google’da arayabilirsiniz.

Google’da görsel arama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz. Görsel arama hakkında aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yorum yapın