Google yine çok başarılı ve işlevsel bir uygulama ile karşımıza çıktı: Files Go. Google’ın bu yeni uygulaması telefonunuzun depolama alanını kolayca yönetmenizi, boş alan açmanızı ve arkadaşlarınızla internet gerekmeden dosya paylaşmanızı sağlıyor.

Google’ın mobil cihazlar için geliştirdiği yeni uygulaması Files Go, cihazınızda gereksiz yer kaplayan verileri silme, dosyalarınıza hızlıca erişme ve kolay ve güvenli bir şekilde dosya paylaşmanızı sağlıyor. Sizler için uygulamayı indirdik ve inceledik. Uygulama hakkında edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Google Play Store’de uygulamanın 6 MB gibi küçük bir yer kapladığı söyleniyor. Uygulamanın asıl amaçlarından birinin telefonda yer açmak olduğu düşünüldüğünde az yer kaplaması bizden aldığı ilk artı puan oldu.

Files Go, Depolama ve Dosyalar olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. Depolama bölümünde cihazınızda kalan boş alan, yer açmak için ipuçları ve kategorilere göre yer açabileceğiniz alanlar gösteriliyor. Örneğin indirilen dosyalar, uygulama önbelleği, kullanılmayan uygulamalar, whatsapp medya, büyük dosyalar vb. kategorilerde açabileceğiniz depolama alanları sizlere gösteriliyor. Uygulama size depolama alanı açmak için akıllı önerilerde bulunuyor. Ayrıca uygulamayı kullandıkça size uygun daha doğru öneriler gelmeye başlıyor.

files go depolama

Dosyalar sekmesinde ise telefonunuzda yer alan Uygulamalar, Resimler, Videolar, Ses Dosyaları, Dokümanlar, Alınan Dosyalar ve İndirilen Dosyalar kategoriler halinde size sunuluyor. Files Go klasörler yerine filtreler kullandığından içerikleriniz daha anlaşılır ve erişilebilir şekilde size gösteriliyor. Şunu belirtmek gerekiyor bu uygulama bir dosya yöneticisi değil yani bir şeyi bir klasörden diğerine aktarma veya kopyalama işlemi yapılamıyor. Ancak telefonunuzda SD kart varsa dosyalarınızı kolayca SD karta taşıyabiliyorsunuz. Uygulamanın amacı, bulmak istediğiniz dosyalara rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamak.

files go dosyalar

Files Go uygulamasının sunduğu bir diğer özellik ise çevrimdışı yani internetsiz olarak dosya paylaşımı. Uygulama yakınınızdaki kişilerle çevrimdışı dosya paylaşmanızı sağlıyor.

files go dosya gonderme

Files Go ile dosya paylaşmak aslında Bluetooth ile dosya paylaşmaya benziyor. Zaten dosyaları paylaşmak için Bluetooth kullanılıyor. Ancak bluetooth’dan farklı olarak gönderilerinizde WPA2 şifreleme kullanılıyor ve 125 Mb/sn’ye varan hızlara ulaşılabiliyor.

Sonuç olarak, Files Go ne vaat ediliyorsa bunları sağlıyor. Boyutu oldukça küçük olan uygulama işini stabil olarak yapıyor.

Paylaş.

Yorum Yap