Bu yılın başlarında CES 2020‘de tanıtılan Google Asistan, yeni özellikler ile daha kullanışlı bir hal alıyor. Artık Google Asistan ile akıllı ev sisteminizde birçok işinizi planlayabilecekseniz. Örneğin, “Hey Google, ışıkları saat 5’te aç” gibi…

Google Asistan, sesli komutlarla artık daha fazla görevi yapabilecek. Bunun yanı sıra ileriye dayalı planlamalar yapabilmenize olanak sağlayacak. Örneğin evinizin ışıklarını açma konusunda birçok farklı plan yapabileceksiniz. Örneğin, “Hey Google, ışıkları beş dakika sonra aç.” veya “Hey Google, her gün saat 10’da ışıkları aç” şeklinde ileri dönük komutlar verebileceksiniz.

Bunun yanı sıra “Hey Google, ışıkları 5 dakikalığına aç” komutu ile ışıkların açılıp 5 dakika sonra kapanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer gece yatmadan önce telefonu şarja takanlardansanız bu komutu kesinlikle beğeneceksiniz.

Burada bahsettiğimiz özellikler şuan kullanılabilir durumdalar ancak birkaç ufak eksiklikleri bulunuyor. Google, komut verirken saatin tam olarak belirtilmesi gerektiğini söylüyor. Ancak yapılan testlerde henüz hata ile karşılaşılmadı. Örneğin “Hey Google, ışıkları yarın aç.” dediğinizde muhtemelen ışıklar gece 12’den sonra açılacaktır.

Diğer bir hata ise verilen komutların iptal edilememesi. Google yaptığı açıklamalarda bekleyen işlemleri iptal etmek için “Hey Google, planlanmış İşlemlerimi iptal et” veya “Hey Google, <aygıt> ın programımı kaldır” komutlarının çalıştığını belirtiyor. Ancak yapılan iptal etme testlerinde kullanıcılar “Hala anlamıyorum, o yüzden şimdilik duralım” dediğini belirtiyor. Yakın zamanda gelecek güncellemelerle bu hataların da ortadan kalkacağını düşünüyoruz.

Paylaş

Leave A Reply