Bir dönem oldukça popüler olan ve haber programlarına bile konu olan GetContact uygulamasına devlet el attı ve uygulamayı Google Play’den kaldırttı. Birçok güvenlik açığına sebep olabilecek GetContact’ı yüklememiş olsanız bile rehberinde kayıtlı olduğunuz biri GetContact’ı kullanmışsa telefon numaranız sisteme kaydedilmiş demektir. Bu yazımızda GetContact numara silme işlemini anlatacağız.

GetContact’ın popüler olmasını sağlayan iki temel özelliği vardı. Birincisi rehberinizde kayıtlı olmayan bir numara sizi aradığı zaman kişi bilgisini size göstermesi diğeri ise telefon rehberinizdeki kişilerin sizi telefonuna hangi isimle kaydettiğini göstermesiydi. Ancak GetContact bu hizmetleri sunarken uygulamayı kullanan kişilerin tüm verilerine ulaşma iznini alıyordu. Günümüzde güvenliğin önemi her geçen gün artarken tüm bilgilerinizi bilmediğiniz bir uygulamaya sunmanız büyük bir güvenlik açığına sebep oluyor. Geçte olsa bunun farkına vardıysanız numaranızı GetContact’tan silebilirsiniz.

GetContact Numara Silme

  • Eğer GetContact uygulamasını kullanan biriyseniz uygulamayı açın.
  • Ayarlar sekmesine gelin.
  • GetContact Hakkında seçeneğini seçin.
  • Hesap Ayarları seçeneğini seçin.
  • Hesabı Sil seçeneğini seçin.
  • Yukarıdaki adımları tamamladığınız zaman getcontact hesabınız silinmiş oluyor. Şimdi getcontact veritabanından numaranızı silmeniz gerekmektedir.
  • Buraya tıklayarak GetContact Unlist sayfasını açın. (Türkiye’den girişler engellendiğinden siteye girmek için VPN kullanmanız gerekmektedir.)
  • Açılan sayfada numaranızı yazıp Unlist butonuna tıklayın ve Onay penceresine OK deyip getcontact numara silme işlemini tamamlayın.

Uygulama geliştiricileri yukarıdaki adımların yapılmasının ardından 24 saat içinde numara bilgilerinin getcontact’tan silindiğini belirtiyorlar.

Bu tür uygulamaları kullanmadan önce iyi düşünmenizi öneriyoruz. Çünkü Facebook gibi bir dünya markası bile kişisel verilerinizi pazarlarken bu tür uygulamaların verilerinizi nasıl kullanacağını asla bilemeyiz.

Paylaş

Yorumdan çık