Uçak ve uçuş takip uygulaması olan Flightradar24‘ün Türkçe sürümü olmadığı için birçok kişi uygulamayı nasıl kullanacağını bilmemektedir. Sizler için Flightradar24 uygulamasını nasıl kullanacağınızı en ince ayrıntısına kadar resimli olarak anlattık.

Flightradar24 uygulamasını kullanarak, dünya veya Türkiye üzerinde gerçekleşen uçuşları hobi olarak takip edebileceğiniz gibi kendi uçuş bilgilerinizi kontrol edebilir, havaalanından alacağınız yakınınızın uçağının nerede olduğunu uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

Flightradar24 uygulamasında dilediğiniz uçuşun kalkış bilgilerini, rötar durumunu, uçuş süresini, varış süresini, havadaki konumunu, kaç feet yüksekte olduğunu, saatteki hızını uygulama üzerinden ücretsiz olarak takip edebilirsiniz. Takip etmek istediğiniz uçağı, uçuş numarası, rota, havalanı, şehir veya konum bilgilerine göre takip edebilirsiniz. Gelin şimdi sırasıyla Flightradar24 ile uçakların uçuşlarını nasıl takip edebileceğinizi sırasıyla anlatalım.

Uçuş Numarası Girerek Uçuş Takip Etme

Takip etmek istediğiniz uçağın, uçuş bilgileri elinizde varsa en kolay yöntem uçuş numarası ile uçak takibi yapmaktır.

 • Flightradar24 uygulamasını açın ve ekranın üstünde yer alan arama kutucuğuna uçuş numarasını yazın. Örneğin “TK2205”.
 • Uçuş numarasını yazdığınız anda ekranın altında uçuş gözükecektir. Eğer uçağınız kalkışa geçmişse Live Flights (Canlı uçuşlar) sekmesinde uçuşunuzu görebilirsiniz.
 • Uçuşa tıkladığınız zaman açılan pencerede, Flight İnfo ve Aircraft İnfo seçeneklerine dokunarak uçağın kalkış ve iniş zamanını görebilir, Show on map seçeneğine dokunarak uçağın konumunu canlı olarak harita üzerinden izleyebiliriz.
 • Scheduled Departure = Belirlenmiş Kalkış Saati, Actual Departure = Uçağın Kalktığı Saat, Scheduled Arrival = Uçağın Varış Saati anlamına gelmektedir.

Flightradar24 ucus bilgisi ile ucus takibi

Show on Map seçeneği ile canlı olarak takip ettiğiniz bir uçuşta, alttaki menüyü kullanarak uçuş detaylarını görebilirsiniz. 3D view seçeneği ile uçağı üç boyutlu bir simülasyon olarak takip edebilir, Route seçeneği ile uçuşun rotasını görüntüleyebilir, follow seçeneği ile uçağı takibe alabilir, more info seçeneği ile uçuş detaylarına ulaşabilir, Share seçeneği ile uçuşu whatsapp, mail vb. aracılığıyla dilediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz.

Flightradar24 3d goruntuleme

Eğer elinizde uçuş bilgisi yoksa endişelenmeyin, aşağıda anlattığımız gibi rota bilgisi, havayolu şirketi veya ülke/şehir bilgisiyle de istediğiniz uçuşu bulup takip edebilirsiniz.

Rota Bilgisiyle Uçuş Takip Etme

 • Flightradar24 uygulamasını açın ve ekranın üstünde yer alan arama kutucuğuna dokunun.
 • Açılan menüden Flight by route (Rota ile uçuş) seçeneğini seçin.
 • Departure Airport yazan yere tıklayarak uçağın kalkacağı havalanını yazın. Örneğin İstanbul Sabiha Gökçen.
 • Arrival Airport yazan yere uçağın iniş yapacağı havaalanını yazın. Örneğin Antalya Airport.
 • Search butonuna tıklayın ve bu iki rota arasındaki uçuşları listeleyin.

Flightradar24 rota ile ucus takibi

 • Live Flights sekmesinde o an uçuşta olan seferleri, Recent or Scheduled flights bölümünde ise gerçekleşmiş veya henüz kalkış yapmamış olan uçuşları göreceksiniz.
 • Uçağınız Live Flights sekmesinde ise uçuşa dokunup Flight İnfo ve Aircraft İnfo seçeneklerine dokunarak uçağın kalkış ve iniş zamanını görebilir, Show on map seçeneğine dokunarak uçağın konumunu canlı olarak harita üzerinden izleyebiliriz.

Hava Yolu Şirketine Göre Uçuş Takip Etme

 • Flightradar24 uygulamasını açın ve ekranın üstünde yer alan arama kutucuğuna dokunun.
 • Açılan menüden Flight by Airline (Havayolu ile Uçuş) seçeneğini seçin.
 • Açılan listeden takip etmek istediğiniz uçuşun havayolunu seçin. Örneğin Pegasus Airlines.
 • Açılan sayfada seçtiğiniz havayolu şirketinin gerçekleşen tüm uçuşlarını görebilirsiniz. Buradan takip etmek istediğiniz uçuşun üzerine tıklayın.

Flightradar24 havayolu sirketi ile ucus takibi

Ülke/Şehire Göre Uçuş Takip Etme

Yanınıza gelecek olan birini havalanından almaya gidecekseniz Şehire göre uçuşu takip edebilirsiniz.

 • Flightradar24 uygulamasını açın ve ekranın üstünde yer alan arama kutucuğuna dokunun.
 • Açılan menüden Flight by Country (Memleket ile uçuş) seçeneğini seçin.
 • Açılan sayfadan öncelikle Turkey, ardından bulunduğunuz şehri seçin. Örneğin Antalya. Antalya’ya dokunduğunuz zaman bir liste açılacaktır. Show on map seçeneği ile Antalya üzerindeki uçuşları canlı olarak görebilir, Show arrival board seçeneği ile Antalya’ya gelen uçakları, Show Departure Board seçeneği ile antalya’dan kalkacak olan uçakları görebilirsiniz.

Flightradar24 sehire gore ucus takibi

Flightradar24 uygulaması ile uçak ve uçuş takibini yukarıda anlattığımız gibi 4 farklı yöntem ile takip edebilirsiniz. Bunlardan size en kolay olanı ile istediğiniz uçuşu, uçağı takip edebilirsiniz. Arama kutucuğuna dokunduğunuzda açılan menüde yer alan Nearby seçeneği ile de konumunuza yakın uçuşları görüntüleyebilirsiniz.

Android için Flightradar24 indir
iOS için Flightradar24 indir

Paylaş

1 Yorum

Yorumdan çık