Instagram ve TikTok gibi sosyal medya platformları ortaya çıkıyor ve milyonlarca kullanıcı bu sosyal medya platformlarına kayıyor. Sosyal medya platformlarının bu hızlı yükselişi, markalara benzeri görülmemiş kitlelere ulaşmak için büyük fırsatlar sunuyor. En kötü senaryo ise büyük kitlelere ulaşmanızı sağlayacak bu sosyal medya platformları arasında kaybolmak, zaman ve bütçenizi yanlış yerlerde harcamak olacaktır. Bunun için 2020’de önem vermeniz gereken en iyi sosyal medya ağlarını bir araya getirdik.

2020’de Sosyal Medya

Tek yol Instagram mı? Belki de sosyal medya bütçenizin yarısını Facebook‘a ayırıp geri kalanını YouTube ile LinkedIn arasında paylaştırabilirsiniz? Peki ya Pinterest? Bunlar, hem küçük işletmeleri hem de pazarlama ekiplerini rahatsız eden sorulardır.

Bu yıl markanız için hangi sosyal medya platformlarının doğru olacağına karar vermenize yardımcı olmak için, 2020 boyunca önemsemeniz (yatırım yapmanız) gereken en iyi sosyal medya siteleri için küçük bir rehber hazırladık. Yazımızda en popüler sosyal medya ağları, sosyal medya ağların aktif kullanıcı sayısı, sosyal medya sitelerinin kullanıcı kitlesi, sosyal medya sitelerinde ne tür içeriklerin sizi başarıya götüreceği gibi bilgiler yer almaktadır.

1. Instagram

instagram

Aylık 1 Milyar aktif kullanıcı sayısıyla Instagram 2020 yılında açık ara en popüler sosyal medya ağıdır. Markalar, Küçük İşletmeler, butikler, Blog Yazarları, Ünlüler için ilk tercih Instagram olacaktır.

Instagram’ı Kimler Kullanıyor? Instgram, ABD ve Türkiye’de gençler ve genç yetişkinler arasında şuan en popüler sosyal medya platformudur. Uygulamanın kullanımı yaşla birlikte azalmaktadır. Kadın ve Erkek kullanım oranı birbirine çok yakındır. Eğer müşterileriniz 40 yaşının altındaki kitleyse Instagram sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Instagram’da Tutacak İçerik: Güzel fotoğraflar, çarpıcı görseller, benzersiz tasarımlar, doğrudan izleyicilerinize hitap eden selfie tarzı videolar ve içeriğinize uyumlu bir tema Instagram’da öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Instagram’a Kimler Öncelik Vermeli? Hedef kitleniz 40 yaşın altındaysa, yaşam tarzı, e-ticaret, blog, giyim, ev dekorasyon, etkinlik, gelinlik ve fotoğrafçılık yapıyorsanız doğru yerdesiniz.

2. YouTube

youtube

YouTube, ana şirketi Google’dan sonra dünyanın en büyük 2. arama motoru konumundadır. İşletmeniz video eğitimleri veya adım adım açıklamalı kılavuzlar, görsel olarak yönlendirilen eğitici içerik, ürün incelemeleri veya röportajlar üretmekten fayda sağlayabilirse, aylık 2 milyar kullanıcısı ile YouTube, hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacaktır.

YouTube’u Kimler Kullanıyor? ABD’li yetişkinlerin %73’ü düzenli olarak YouTube’u kullandıklarını bildiriyor ve yoğun bir konsantrasyon 15 ila 34 yaş aralığında. YouTube, hem erkekler hem de kadınlar arasında genel olarak popülerdir ve kullanım, gelir ve eğitim düzeyiyle birlikte yükselme eğilimindedir. (Türkiye’de de buna benzer bir kullanım söz konusudur.)

YouTube’da Tutacak İçerik: Tabi ki Video. YouTube’da işinizi anlatan ve işinizle ilgili nasıl yapılır tarzında üreteceğiniz videolarla tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Ülkemizde bu konuya en iyi örneklerden biri Kocaeli’de bulunan Tarcanlar Oto Ekspertiz firmasıdır. Paylaştığı faydalı videolar sayesinde büyük kitlelere ulaşan bu ekspertiz firmasına İstanbul’dan ve diğer çevre illerden giden birçok kişi bulunuyor ve randevu alsanız bile birkaç saat beklemeniz gerekebiliyor.

Youtube’a Kimler Öncelik Vermeli? Hedef kitleniz 50 yaşın altındaysa ve video içeriğiniz eğitim veya eğlence aracı olarak tüketiyorsa doğru yerdesiniz.

3. Facebook

facebook

Yaklaşık 2.5 milyar aylık kullanıcısıyla Facebook dünyanın en büyük sosyal medya sitesidir. Pratikte Facebook hedef kitlenizi barındırsa da son dönemlerde genç kullanıcılar diğer alternatif sitelere yönelmekte ve Facebook hakkında pekte olumlu düşünmemektedirler.

Her şeye rağmen, markanızın sektörle ilgili haberlerini, ilgi çekici (kısa biçimli) videoları, grafikleri ve diğer görsel olarak çekici içerikleri paylaşmak fayda sağlayacaktır. Özellikle birincil hedef kitleniz 30 yaşın üzerindeyse – o zaman Facebook’ta yer almayı düşünün.

Facebook’u Kimler Kullanıyor? ABD’li yetişkinlerin %68’i Facebook kullandığını bildirirken, %51’i günde birkaç kez aktif olduklarını söylüyor. Kullanım erkekler ve kadınlar arasında oldukça eşit bir şekilde yayılırken, kullanıcılar yaş arttıkça (özellikle 40 yaş üstü) giderek daha aktif hale gelme eğilimindedir. (Durum Türkiye’de de benzer şekildedir.)

Facebook’ta Tutacak İçerik: İçeriğiniz ne kadar ilginç, ilgi çekici ve hatta kutuplaştırılırsa, Facebook’ta viral olma olasılığı o kadar artar. Kitlenin ilgisini çekmek için kısa videolara, göz alıcı resimlere ve dikkat çekici başlıklara ağırlık verin. Canlı yayınlar ve anketler kullanın.

Facebook’a Kimler Öncelik Vermeli? Yetişkinlerden oluşan bir kitleye ulaşmak ve onların ilgisini çekebilecek, anında duygusal bir tepki uyandıracak ve onları arkadaşlarıyla paylaşmak için heyecanlandıracak ilgi çekici görsel (veya video) içeriğe sahip olmak istiyorsanız. Veya bir konu veya iş için çevrimiçi bir topluluk oluşturmanın kolay bir yolunu istiyorsanız doğru yerdesiniz.

4. Twitter

twitter

Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayıları bir süredir 300 Milyon civarında seyrediyor. Bu kullanıcıların %40’ı sitede günde birkaç kez aktif durumda. Bu sosyal medya sitesinin popülaritesi, teknoloji meraklısı kullanıcılar arasında yüksek olmaya devam ediyor ve özellikle günümüzde iş, pazarlama ve politika ile ilgili B2B dikeylerinde aktif.

Twitter’ı Kimler Kullanıyor? Twitter kullanıcılarının %63’ü, 35 ile 65 yaşları arasında ve bu kişilerin yaklaşık üçte ikisini erkekler oluşturuyor.

Twitter’da Tutacak İçerik: Twitter, son dakika haberlerini iletmek, küçük boyutlu içerikleri sindirmek ve kullanıcılarınızla gerçek zamanlı olarak doğrudan iletişim kurmak için çok popüler bir ortam haline geldi. Videolar ve resimler en çok öne çıkma eğilimindedir. Ancak iyi zamanlanmış bir tweet, trend olan konulara atlıyorsanız ve özellikle esprili iseniz yine de harikalar yaratır.

Twitter’a Kimler Öncelik Vermeli? Hedef kitleniz 30 ila 60 yaş arasındaki olgun erkeklerin demografisine eğiliyorsa. Eğitim videolarından ilgi çekici görsellere ve tavsiye ve görüşler sunan tartışma konularına kadar çeşitli içerik türlerinin bir kombinasyonunu deneyin.

5. TikTok

tiktok

Bu yeni sosyal medya platformu henüz 2 yaşında. Ancak platform 2019 yılına 1.5 milyar indirilme sayısına ulaştı. Sızdırılan bir reklam görseline göreyse uygulama aylık 800 milyon aktif kullanıcıya sahip ve bu rakam her geçen gün artıyor. Bu da onun anında kullanıcı rakamları açısından dünyanın en iyi sosyal medya platformları arasına yerleştiğini gösteriyor.

TikTok’u Kimler Kullanıyor? TikTok’u dünya genelinde gençler (16-24 yaş) kullanıyor. ABD’de TikTok’un izleyicisinin yaklaşık %50’si 35 yaşın altındadır ve bu izleyicilerin çoğu 16 ila 24 yaşları arasında yoğunlaşmıştır.

TikTok’ta Tutacak İçerik: Genellikle popüler şarkıların melodisine göre ayarlanmış eğlenceli, ilginç, komik ve bazen anlamsız kısa biçimli video içerikleri bu platformda tutuyor.

TikTok’a Kimler Öncelik Vermeli? Ürünleriniz veya hizmetlerinizle genellikle doğrudan bağlantısı olmayan eğlenceli video tabanlı içerikle genç bir kitleye ulaşmak (ve eğlendirmek) istiyorsanız. Bu platformda aşırı derecede kendini tanıtmak size sadık bir takipçi kazandırmayacaktır, bu nedenle önce eğlence yaklaşımını benimsemeye hazır olun.

6. Pinterest

pinterest

Pinterest, yemek pişirme, ev projeleri, tatil fikirleri, iç tasarım, iş ve aradaki her şey söz konusu olduğunda fikirleri kaydetmek ve yaratıcı ilham bulmak için çok popüler bir sosyal yer imi aracı haline geldi. Ağırlıklı olarak yetişkin kadınlardan oluşan bir kitleye sahip olan bu sosyal medya platformu, genellikle ürün keşif yolculuğunun önemli bir parçası olarak gösteriliyor.

Pinterest’i Kimler Kullanıyor? Aylık 320 milyondan fazla kullanıcısıyla Pinterest, tüm sosyal medya siteleri arasında en yoğun kadın hedef kitlelerinden birine sahiptir. Kullanıcılarının yaklaşık %80’i kadındır ve Y kuşağı arasında yoğun bir konsantrasyon vardır.

Pinterest’te Tutacak İçerik: Dikey olarak biçimlendirilmiş resimler, büyük ölçüde kullanıcılara sunulan tarama deneyimi nedeniyle bu platformda en iyi sonucu verir. Pinner’ın tıklarsa en iyi performansı göstermesi durumunda ne göreceğini ileten net bir kopyaya sahip parlak görüntüler. Sayılar, listeler ve alıntılar buradaki stratejinizin büyük bir parçası olmalıdır. Görüntülerinizde anahtar kelimeleri ve arama terimlerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Pinterest’e Kimler Öncelik Vermeli? Hedef kitleniz ağırlıklı olarak yetişkin kadınlardan oluşuyorsa, işletmeniz yaşam tarzı, moda, dekorasyon veya Kendin Yap ile ilgiliyse doğru yerdesiniz demektir.

7. Snapchat

snapchat

Instagram ve TikTok gibi rakip sosyal medya platformlarına biraz kullanıcı kaptırmış görünse de Snapchat, 25 yaşın altındaki demografiyle hala en çok kullanılan uygulamalardan biri olmaya devam ediyor. Son aylarda aylık 300 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Çoğu Snapchat kullanıcısı, güncellemeleri paylaşmak ve kaybolan görüntüler ve kısa video mesajları yoluyla arkadaş ve aile ile iletişim kurmak için uygulamayı sık sık kullanıyor.

Snapchat’i Kimler Kullanıyor? 18 ile 24 yaş arasındaki genç kesim, platformun günlük 14 milyardan fazla video görüntülemesini sağlayan aktif kullanıcıların %78’ini oluşturuyor. Kullanıcılar, çoğunlukla uygulamaya her gün erişiyorlar.

Snapchat’te Tutacak İçerik: Video odaklı hikaye anlatımı. Genç bir kitleyi eğlendirebilecek ve eğitebilecek çekici (genellikle selfie tarzı) kısa videolar oluşturmak için bir yeteneğiniz varsa, Snapchat, müşterilerinizle bağlantı kurmanız için akıllıca bir platformdur.

Snapchat’e Kimler Öncelik Vermeli? Genç bir kitleye ulaşmak ve küçük boyutlu, ilgi çekici video içeriği oluşturmayı planlayanlar. Yine de TikTok’ta olduğu gibi, çoğu Snapchat kullanıcısı eğlenmek için burada olduğundan, tüm gün kameranızı çevirip ürünleriniz hakkında konuşmayı beklemeyin.

Paylaş

Yorumdan çık