Ana sayfa Kategoriler Mobil Uygulamalar En İyi Otoyol Hız Koridoru Uygulaması

En İyi Otoyol Hız Koridoru Uygulaması

0

Bildiğiniz gibi 1 Temmuz 2017 itibariyle Türkiye’deki otoyollarda hız koridoru uygulamasına geçilmiştir. Yeni düzenleme ile otoyola girişiniz ile çıkışınız arasında geçirdiğiniz süre dikkate alınarak hız limitini aşıp aşmadığınız hesaplanıyor ve hız limitini aşmanız durumunda ceza yiyorsunuz. Ceza yememek için akıllı telefonunuza Hız Koridoru uygulamasını yükleyebilirsiniz.

Android telefonlar için yaptığımız araştırmada en beğendiğimiz uygulama Hız Koridoru Zamanlayıcısı oldu. Bu uygulama içinde Türkiye’de bulunan otoyollar ve bunların giriş çıkış noktaları yer alıyor. Otoyola giriş yaptığınız gişe ile çıkış yapacağınız gişeyi seçiyorsunuz ve uygulama size kaç dakika da gitmeniz gerektiğini söylüyor.

Hız Koridoru Zamanlayıcısı uygulamasında Türkiye’nin otoyolları olan Anadolu Otoyolu, Avrupa Otoyolu, Çeşme Otoyolu, Aydın Otoyolu, Urfa Otoyolu, Çukurova Otoyolu ve bunların gişeleri yer alıyor. Kullanmış olduğunuz araç tipine (otomobil, kamyon, minibüs, otobüs, kamyonet, panelvan, çekici, motorsiklet) göre hız limitiniz belirleniyor ve ona göre varış süreniz hesaplanıyor.

hiz koridoru otoyollar ve arac tipi

Bildiğiniz gibi radar kontrolünde %10’luk bir aşım payı vardır. Örneğin 120 km/s sınırı olan otoyollarda 132 km/s’a kadar ceza yememektesiniz. Uygulamada dilerseniz %10 tolerans seçeneğini de seçebiliyorsunuz.

Uygulamanın bir güzel özelliği de yapmış olduğunuz hıza göre ne kadar mola vermeniz gerektiğini göstermesi. Örnek vermek gerekirse Adana Doğu gişesinden Osmaniye gişesi arası 50 km.’dir. Otomobille 120 km/s  hızla bu yolu en erken 26 dakikada geçmeniz gerekmektedir. Ancak siz 150 km/s hızla giderseniz uygulama size 6 dakika mola vermeniz gerektiğini söylüyor.

hiz koridoru mola sureleri

Biz bu uygulamayı hız limitlerine uymanız için tavsiye ediyoruz. Ancak küçük sapmalarda trafik cezası yememek için mola sürelerinin belirlenmesi oldukça faydalı olacaktır. Aşağıdaki bağlantıdan uygulamayı Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Hız Koridoru Zamanlayıcısı indir

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın