Ekran teknolojisindeki yıllarca süren gelişmenin ardından, katlanabilir telefonlar nihayet satışa sunulmaya başladı. Birçok akıllı telefon üreticisi katlanabilir telefonlarını üretti. Bu yazımızda  sizlerle en iyi katlanabilir telefonların listesini paylaşacağız. Yeni katlanabilir telefonlar tanıtıldıkça yazımızı güncelleyeceğiz.

Samsung Galaxy Fold

Şubat 2019‘da tanıtılan Galaxy Fold, Samsung’un tarihine yeni bir bölüm bekledi. Akıllı telefon pazarına yeni bir soluk getiren Galaxy Fold, oldukça yoğun bir ilgi ile karşılandı. Ancak telefonun bir takım tasarım sorunları olduğu ortaya çıktı ve cihaz bu sorunlar giderildikten sonra Eylül 2019’da satışa sunuldu.

b samsung galaxy fold 1

Samsung Galaxy Fold, kitap gibi açılıp kapanabiliyor. Açıldığı zaman hiçbir kat izi bulunmayan ekran, 7.3 inç boyutuna ve 16:10 oranına geçiyor. Kapalı durumda ise 4.6 inç boyutunda ve 21:9 oranına sahip bir telefon şeklini alıyor. Sorunları giderilen Galaxy Fold, şuan satın alabileceğiniz en iyi katlanabilir telefon konumunda.

Samsung Galaxy Z Flip

Samsung, Galaxy Fold’dan sonra Şubat 2020’de ikinci katlanabilir telefonu Galaxy Z Flip‘i tanıttı. Bu iki telefon tasarım olarak birbirinden oldukça farklı. Eski kapaklı telefon tasarımından yola çıkılarak dizayn edilen Galaxy Z Flip, yeni nesil katlanabilir telefon olarak satışa sunuldu.

samsung galaxy z flip 1 1

6.7 inç Dinamik Amoled ekrana sahip olan Galaxy Z Flip, katlanabilir cam ekrana sahip. 6.7 inç Katlanabilir Dynamic AMOLED ekrana sahip olan Galaxy Z Flip, %82.5 ekran gövde oranına sahip. Telefon açık konumda iken 167.3 x 73.6 x 7.2 mm boyutlarında, kapandığında ise 87.4 x 73.6 x 17.3 mm boyutlarında oluyor.

Galaxy Z Flip listemizdeki en iyi ikinci katlanabilir telefon olsa da yapılan sağlamlık testlerinde telefon ekranının çizilmelere karşı çok hassas olduğunun ortaya çıktığını belirtmeden geçmeyelim.

Motorola Razr 2019

Zamamının efsane kapaklı telefonu olan Moto Razr, yeni teknolojilerle geliştirildi ve karşımıza efsane bir katlanabilen telefon olarak çıktı. 2019 Motorola Razr, katlanabilen 6.2 inç OLED ekrana sahip. Üstelik, Galaxy Z Flip’in sunduğundan daha iyi olan 2,7 inçlik bir kapak ekranına sahip. Cihaz kapalı konumdayken, kapak üstünde yer alan ekran ile  birçok şey yapabilirsiniz. Moto Razr, orta seviye bir işlemci olan Snapdragon 710’dan gücünü alıyor.

motorola razr 2019 1

Moto Razr, diğer rakiplerinin aksine amiral gemisi değil, orta segment bir telefon. Ancak eğer kapaklı telefon tasarımı seviyorsanız, kesinlikle Moto Razr’i tercih edebilirsiniz.

Huawei Mate X

Amerika ile her kadar büyük sorunlar yaşansa ve ayağı kaydırılmak istense de akıllı telefon pazarında Apple’ı geride bırakan Huawei, katlanabilir telefon konusunda da oldukça iddialı.

huawei mate

Akıllı telefon pazarının lideri Samsung’u yakından takip eden Huawei, Galaxy Fold’un tanıtımından hemen sonra kendi katlanabilir telefonu Mate X‘i duyurdu. Samsung kendi telefonunda ortaya çıkan sorunlardan dolayı telefon satışını erteleyince, Huawei de Mate X’i daha kapsamlı incelemek için satışlarını erteledi. Ve nihayet Kasım 2019’da telefonu satışa sundu. Ancak telefon sadece Çin pazarına sunuldu.

Açıkken 8.0 inç, kapalıyken 6.6 inç boyutunda AMOLED ekrana sahip olan Huaewi Mate X, 19.5:9 boy/en oranına ve %86.9 ekran gövde oranına sahip. Telefonun ekranı 414 ppi piksel yoğunluğuyla 2200 x 2480 piksel(açıkken)/1148 x 2480 piksel(kapalıyken) çözünürlük sunuyor.

Paylaş

Yorumdan çık