Ana sayfa Kategoriler Mobil Uygulamalar En İyi 5 Dijital Cüzdan Uygulaması

En İyi 5 Dijital Cüzdan Uygulaması

0

Kullanım alanı her geçen gün yaygınlaşan Dijital Cüzdanlar, hem çevrimiçi alışverişlerde hem de gerçek dünyada yaptığımız alışverişlerde işimizi hem kolaylaştırıyor hem de ekstra güvenlik sağlıyor. Bu yazımızda sizler için kullanabileceğiniz en iyi 5 dijital cüzdan uygulamasını tanıtacağız.

Teknoloji çağında yaşadığımız bugünlerde, birçok işlemi çok hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyoruz. Ancak halen bazı güvenlik açıkları bulunuyor. Kredi kartınızla online olarak yaptığınız bir alışverişte kredi kartı bilgileriniz korsanların eline geçebilir. Dijital cüzdanlar ise kritik öneme sahip kart bilgilerinizi güvenli bir ortamda saklar ve bu bilgileriniz alışveriş yaptığınız yerler ile paylaşılmaz. Türkiye’de henüz çok yaygınlaşmasa da birçok noktada dijital cüzdan ile alışveriş yapabilirsiniz. Gelin şimdi en iyi ve güvenli dijital cüzdan uygulamalarına bakalım.

1. Apple Pay

En büyük ve kapsamlı dijital cüzdan uygulaması olmak için Google Pay ile rekabet eden Apple Pay, iPhone kullanıcıları için önereceğimiz en iyi dijital cüzdan uygulamasıdır.

apple pay

Apple Pay, bilgisayar korsanlarının kişisel bilgilerinizi ele geçirmesini önlemek adına banka hesap bilgilerinizi güvence altına almak için DPAN‘ı (Aygıt Birincil Hesap Numarası) kullanır.

Apple Pay ile herhangi bir perakende satış noktasından alışveriş yapabilir, toplu taşıma için ödeme yapabilir ve arkadaşlarınıza veya ailenize para gönderebilirsiniz. Apple Pay hesabınıza para yükleyebilir veya banka hesabınızla senkronize edebilirsiniz.

Üniversiteye gidiyorsanız ve okulunuz Apple Pay ile iş ortaklığı yaptıysa alışveriş yapmak için okul kimlik numaranızı ekleyebilirsiniz.

Apple Pay’i kullanmak için herhangi bir ücret yoktur, ancak bir kredi kartı bağlamaya karar verirseniz, tüm bu işlemler için %3 işlem ücreti alınır. Dijital cüzdan tüm iPhone’lara yüklü olarak gelir.

2. Google Pay

Piyasadaki en popüler dijital cüzdan uygulamalarından biri olan Google Pay, çoğu ülkede kabul edilen bir ödeme şekli olmak için uzun bir yol kat etti.

google pay

Android Pay ve ardından Google Wallet (Cüzdan) olarak adlandırılan bu dijital cüzdan, cihazlar birbirine kısa bir mesafede olduğu sürece ödemelere izin vermek için NFC (yakın alan iletişimi) kullanır.

Bir çevrimiçi cüzdan aracından çok daha fazlası olan Google Pay’i, destekleyen mağazalarda alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi öğe satın almanın yanı sıra uygulama içi satın alma işlemleri yapabilir ve arkadaşlarınıza veya ailenize para gönderebilirsiniz.

Cüzdanınıza para yatırmak ve alışveriş yapmak için bir banka kartı, kredi kartı, PayPal hesabı veya banka hesabı eklemeniz yeterlidir. Bir mağazadan bir şey satın almak için telefonunuzu ödeme makinesinin yanına koyun, hesap bilgilerinizi otomatik olarak okuyacaktır.

Telefonunuzu açmadan bile 50$’a kadar alışveriş yapabilirsiniz, ancak çok fazla yaparsanız Google, cihazınızın kilidini açmanızı ister.

Google Pay, çevrimiçi ödemelerinizi ve harcama alışkanlıklarınızı izlemenizi de kolaylaştırır. Hesaplarınızı senkronize ederken daha fazla tasarruf etmenin yollarını bulmanızı sağlar. Google Pay’i kullanmak veya kişilerinize para göndermek ücretsizdir.

3. Samsung Pay

Teknoloji Samsung’un dijital cüzdan uygulaması Samsung Pay bir diğer başarılı alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bu dijital cüzdan uygulaması, hem NFC hem de MST ödemelerine izin veren ilk cüzdan olarak rakiplerinden ayrılıyor. Bu, geleneksel manyetik şerit yöntemini veya yeni geliştirilmiş temassız yöntemi kullanarak ödeme yapabileceğiniz anlamına geliyor.

samsung pay

Samsung Pay’e kredi kartları, banka kartları, PayPal hesapları, hediye kartları, ödül kartları ve üyelikler ekleyebilirsiniz. Bu açıdan Samsung Pay’e sahip olduğunuz diğer fiziksel cüzdanlar gibi davranabilir ve değerli kartlarınızı içinde saklayabilirsiniz.

Ancak, diğer uygulamalarda olduğu gibi arkadaşlarınızdan para talep etmeye çalışırken bu cüzdan yetersiz kalıyor. Yine de para transfer edebilirsiniz, ancak belirli bir miktar talep edemezsiniz.

Uygulama, çevrimiçi ödeme yapmanıza izin verir, ancak bunlar doğrudan uygulamadan geçmez. Bunun yerine, çevrimiçi ve uygulama içi satın alımlarınız için Visa Checkout’u kullanmanız gerekmektedir. Uygulama yalnızca Android cihazlarda kullanılabilir.

4. Facebook Pay

Sosyal medya devi Faceook’un dijital cüzdan uygulaması Facebook Pay. Facebook, 2,7 milyardan fazla aktif aylık kullanıcısıyla gezegendeki en büyük sosyal medya platformudur.

facebook pay

Marketplace, Facebook’ta en çok alım ve satımın gerçekleştiği yerdir. Dijital cüzdanınızı kullanarak doğrudan uygulama üzerinden işlem yapabilirsiniz. Aynı durum Instagram üzerinden alışveriş yaparken de geçerlidir.

Hayır kurumu bağışları, sanal bir doğum günü hediyesi vermenin bir yolu olarak Facebook’ta popülerlik kazandı ve bu amaca katkıda bulunmak için Facebook Pay’inizi kullanabilirsiniz. Hatta arkadaşlarınıza ve ailenize para gönderebilirsiniz.

Hesabınıza para yatırmak için banka kartlarınızı, kredi kartlarınızı veya PayPal hesaplarınızı senkronize edebilirsiniz. Ancak farklı platformlar üzerinden ücretlere dikkat edin. Messenger aracılığıyla arkadaşlarınıza veya ailenize ödeme göndermek hala ücretsizdir, ancak üçüncü taraf satıcılar Marketplace’te bir ücret talep edebilir.

5. Amazon Pay

Amazon Pay, çevrimiçi alışverişlerde kullanabileceğiniz en iyi dijital cüzdan uygulamalarından biridir. Amazon Pay, henüz gerçek dünya için oluşturulmadı, ancak çevrimiçi olarak katılan yüzlerce perakende sitesi, e-ticaret devinin cüzdanını kabul ediyor.

amazon pay

Zaten bağlı bir ödeme kaynağına sahip Amazon hesabınız varsa, hiçbir şey ayarlamanıza bile gerek yoktur. Amazon, perakende ödeme sayfalarında depolanan ödeme bilgilerinizi tek bir tıklamayla sorunsuz bir şekilde kullanmanızı sağlıyor.

Amazon Pay’in en iyi yanı, bilgilerinizin tamamen güvende olmasıdır. Bu nedenle hassas hesap bilgilerinizle daha önce hiç gitmediğiniz bir web sitesine güvenmek zorunda kalmazsınız.

Eğer bir Alexa cihazınız varsa, Amazon Pay’i sözlü komut ile satın alma işleminde kullanabilirsiniz. Sadece bir Amazon hediye kartı kullanmayı denemeyin çünkü bu özellik perakendecilerden satın alırken mevcut değildir. Amazon Türkiye sayfasına da umarız yakın zamanda Amazon Pay desteği gelir.

Amerika ve Avrupa Ülkelerinde dijital cüzdan uygulamaları oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde de kullanım alanı her geçen gün artmaktadır. Umarız yakın zamanda bu çok daha yüksek kullanım oranlarına çıkar.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın