APK (Android Paket Kiti), Android dosya biçimidir. Google Play’den bir uygulama veya oyun indirdiğinizde, arkaplanda bir APK dosyası indirilir ve telefonunuza kurulum gerçekleştirilir. Eğer aradığınız uygulama veya oyun Google Play Store’de yer almıyorsa, güvenilir bir APK indirme sitesinden bunu indirip telefonunuza kurabilirsiniz. Biz de bu yazımızda güvenli en iyi 5 apk indirme sitesini listeleyeceğiz.

Google Play Store’den uygulama ve oyun yüklemek her zaman en güvenli ve doğru tercihtir. Ancak bazı uygulamalar çeşitli nedenlerle (coğrafya, +yaş, telif vb.) uygulama mağazasından kaldırılır veya uygulama mağazasında yer almaz. Bu gibi durumlarda imdadımıza apk indirme siteleri yetişir. Ancak apk indirirken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Kötü niyetli kişiler APK’yı siz yüklemeden önce değiştirebilir, ardından kötü amaçlı yazılımı yüklemek ve çalıştırmak için onu dijital bir Truva atı olarak kullanabilir. Bu nedenle kullandığınız sitenin güvenilir olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Gelin şimdi en iyi apk indirme siteleri hangileriymiş hızlıca bakalım.

1. APKMirror

apkmirror

APKMirror muhtemelen en iyi Android APK sitesidir. Site, geniş çapta okunan Android haber sitesi Android Police’i yaratan aynı ekip tarafından işletiliyor. APKMirror bir APK dosyasının geçerliliğini doğrulayamazsa dosyayı yayınlamaz. Bu nedenle, sitede herhangi bir modifiye edilmiş APK, korsan uygulama veya ücretli uygulama yer almamaktadır. Ayrıca APKMirror’dan yüklediğiniz bir uygulama, cihazınıza yükledikten sonra Google Play’den bir güncelleme alırsa, otomatik olarak en son sürüme yükseltilir.

2. APKPure

apkpure

APKPure, APKMirror’un tartışmasız en büyük rakibidir. APKMirror’de olduğu gibi, APKPure de, indirdiğiniz tüm APK’ların güvenli ve virüssüz olduğundan emin olmak için sıkı güvenlik uygulamalarına uyar. Site apk dosyalarının güvenliği için, sertifikanın güvenli olduğundan emin olmak için SHA1‘i kullanarak apkları yayınlamadan önce tüm uygulamaların meşruiyetini doğrular. Uygulamaların yeni sürümleri için kriptografik imzalar, daha önce yayınlanan sürümlerle eşleşmelidir ve tamamen yeni uygulamalar, aynı geliştiricinin diğer yazılımlarıyla eşleştirilir. APKPure’da değiştirilmiş APK yoktur. APKPure’nin Türkçe dil desteği de vardır.

3. Aptiode

aptoide

Aptiode, apk indirmek için kullanabileceğiniz en başarılı sitelerden biridir. Sitenin aylık 200 milyondan fazla ziyaretçisi bulunmakta ve 6 milyardan fazla indirilmeye sahiptir. Aptiode, APKPure gibi, mağazaya erişmenizi ve APK dosyalarını doğrudan Android cihazınızdan indirmenizi sağlayan bir Android APK indirme uygulamasına sahiptir. Aptiode, APKMirror ve APKPure’den farklı olarak modlanmış apk‘ları da içermektedir. Bu nedenle güvenlik açısından daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

4. APKMonk

apkmonk

APKMonk bir diğer popüler apk indirme sitesidir. Site, daha çok android oyunlara odaklanıyor. Trend olan oyunlar sitenin ana sayfasının merkezinde yer alıyor. APKMonk’un kullanımının güvenli olduğunu düşünüyoruz. Bir oyun veya uygulamaya tıkladığınızda, uygulamanın önceki tüm sürümlerini, Google Play Store’dan alınan meta verileri, uygulamanın resimlerini ve mağazadaki orijinal listeye geri giden bağlantıları görürsünüz. Site, platforma bir oyunu eklemeden önce kendi kötü amaçlı yazılım kontrollerini gerçekleştirmektedir.

5. AppGallery

appgallery

App Gallery aslında bir APK sitesi değil, Huawei’nin resmi Android marketidir. Google Play Store’de yer almayan bir oyun veya uygulamayı App Gallery’de bulabilir ve telefonunuza güvenle indirebilirsiniz. App Gallery’den indirdiğiniz oyun ve uygulamaları yine App Gallery’i kullanarak güncelleyebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık