Kripto para dünyasının yeni gelir kaynağı olan Play-to-Earn (oynadıkça kazan) oyunları diğer adıyla GameFi, her geçen gün daha geniş kitleleri kendine çekiyor. Bu oyunlardan birçok kişi de ciddi paralar kazanıyor. Peki en çok para kazandıran GameFi oyunları hangisi? Sizler için araştırdık ve para kazanabileceğiniz oyunları listeledik.

Kripto paralarla birlikte ortaya çıkan Play-to-Earn oyunlar sayesinde artık sadece oyun geliştiricileri değil, oyunu oynayan kişilerde para kazanıyorlar. Bu oyunların borsalarda listenen kendi kripto paraları oluyor ve siz oyunu oynadıkça bu kripto paralardan kazanıyorsunuz. Dilediğiniz zamanda bunu nakit paraya çevirmeniz mümkün. Accenture’a göre, kripto para dünyası oyunları şu anda sosyal etkileşim arayan yeni oyuncuların akını nedeniyle 300 milyar doların üzerinde bir değere sahip. Gelin şimdi oyun oynayarak para kazanabileceğiniz oyunları listeleyelim.

En İyi GameFi Oyunlar

1.StepN

StepN son dönemlerin en popüler GameFi oyunudur. Bu oyunda yürüdükçe para kazanırsınız. Temel olarak oyun sizden başlangıç olarak, oyun içinde bir ayakkabı almanızı ister, daha sonra siz yürüdükçe para kazanırsınız ve ayakkabınız eskir. Sonra yeni bir ayakkabı ve yine yürümeye devam… SOL ağı üzerine kurulu olan bu oyun, yürüyüş ve spor yapmayı sevenlerin eğlenerek para kazanmasını sağlıyor. Oyunun kripto parası GMT‘dir.

2.Axie Infinity

Axie Infinity, 2021 yılına damgasını vuran kripto para oyunu oldu. Oyun tokeni, AXS, 0.10$’dan listelendi ve 165$’a kadar yükseldi. Tabi burada en fazla kazanan Axie Infinity oyununu oynayanlar oldu. 2022 yılında oyunun ağına saldırı oldu ve hacklendi. Şuan oyunun kendi tokeni 20$’dan alıcı bulunuyor.

3.Silks

2022 yılının bir diğer popüler blockchain oyunu Silks, at yarışı ve kripto para arasında geçiş olarak görülüyor. Oyunda gerçek dünyaya paralel bir metaverse kuruluyor. Silks meta veri tabanında dijital varlıklarla at satın alabiliyorsunuz.

4.DeFi Kingdoms

DeFi Kingdoms, bir oyun ve merkezi olmayan bir borsanın birleşimidir. Savaşlar, görevler ve serbest oyun gibi geleneksel oyun öğelerine sahip değildir. GameFi öğesi, devasa DeFi Kingdom likidite havuzlarından getiri toplayan oyunculara dayanmaktadır. Kullanıcılar, oyun içi jeton JEWEL‘i likidite havuzlarına yatırarak, bazen %1000’in üzerine çıkan yıllık bir getiri yüzdesi kazanırlar.

5.Decentraland

Metaverse denince akla ilk gelen platformlarında başında gelen Decentraland, oyun oynayarak para kazanabileceğiniz bir diğer başarılı proje. Decentraland, kripto para birimleri kullanarak arsa satın almanıza ve satmanıza izin veren sanal bir dünya. Aslında bir oyundan çok daha fazlası. Oyunun kripto parası MANA‘dır.

6.The Sandbox

Kripto para dünyasında Decentraland ile adı en çok anılan bir diğer oyun The Sandbox. Sandbox, oyuncuların sanal dünyalar yaratabilecekleri ve oyun deneyimlerinden para kazanabilecekleri sürükleyici bir metaverse evreni sunuyor. Sandbox’ın kendi tokeni SAND ile sanal gayrimenküller alabiliyorsunuz.

7.Benji Bananas

Benji Bananas, ilk olarak blockchain işlevi olmayan, oynaması ücretsiz bir mobil oyun olarak piyasaya sürüldü. Ancak Benji Bananas’ın sahibi olan web3 risk sermayesi şirketi Animoca Brands, oyuna play-to-earn özelliğini enjekte etti. Oyun oldukça basit; oyuncular daldan dala sallanır, engelleri aşar ve mümkün olduğunca uzun süre yerden uzak kalmaya çalışır. Ne kadar uzun süre sallanırsan o kadar çok kazanırsın. Ödüller, kullanıcıların, Yuga Lab‘ın yeni dijital jetonu ApeCoin (APE) ile takas edebilecekleri PRIMATE ile ödenir. Oyun yakın zamanda, sahiplerine oyunu oynarken özel ödüller kazanmalarını sağlayacak Benji Bananas Üyelik Geçişini de tanıttı.

8.Mirandus

Mirandus, MMORPG tarzında bir play to earn oyunudur. Bu oyun Gala Games‘in en heyecan verici oyunlarından biridir. Oyun, oynanabilir avatarları olan Exemplar’ı Aralık 2021’de Gala Games’ten satın alınabilecek şekilde piyasaya sürdü.

9.Illuvium

Illuvium, açık betasını 2022’nin ilk çeyreğinde başlatan Ethereum blok zincirinde geliştirilen, oynaması ücretsiz bir macera rol yapma oyunudur. Oyuncular sanal dünyayı keşfeder ve sanal dünyayı dolduran efsanevi yaratıklar olan Illuvials’ı yakalar. Oyunu oynamak ücretsiz olsa da, biraz para harcarsanız ve kendinize iyi bir Illuvial avatar alırsanız çok daha iyi olur. Oyun içi jeton, ILV‘dir. Oyuncular, rakiplere karşı savaşları kazanarak veya diğer kullanıcıların düellolarının sonucuna bahis yaparak ödüller kazanabilirler. İllüvyonları avlamak, yakalamak ve satmak, bu oyunda para kazanmanın başka bir yöntemidir.

10.Aavegotchi

Aavegotchi, blok zincirinde dolaşan hayaletlerdir. Bu küçük yaratıklar, 1990’larda çocuk olan herkesin tanıyabileceği tamagotchis’e dayanıyor. Yumurtadan çıkan küçük dijital evcil hayvanları gelişmek için özen ve dikkat gerekiyor.  Bu NFT oyununda Aavegotchi oyunun yerel jetonu GHST‘dir.

Paylaş

Yorumdan çık