Wikipedia’nın tanımına göre, e-ticaret veya elektronik ticaret, interneti ana değişim aracı olarak kullanarak mal ve hizmet alım satımı için bir sistemdir. Yani hem tahsilatları hem de ödemeleri elektronik ortamda yöneten bir işletmedir.

E-ticaret (E-commerce) ve E-iş (E-business) Arasındaki Farklar Nelerdir?

E-ticaret, birbirleriyle hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, genellikle e-business ile karıştırılmaktadır.

E-ticaret, yalnızca bir satıcı ve tüketici arasındaki mal ve hizmet alışverişini ifade ederken, e-business, çevrimiçi bir işletmeyi yönetmek için gerekli olan tüm süreci ifade eder.

E-business kavramı e-ticaret’ten daha geniştir ve e-ticaret aslında bir iş modeli türü olduğu için e-business’ın bir parçasıdır.

E-ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret türlerini 2 ana kategoride incelemek mümkündür:

 1. Ticari Profile Göre

Her işletme bir tür müşteriye odaklanır ve kim olduklarına bağlı olarak onları aşağıdaki şekilde sınıflandırır:

B2B (Business-to-Business): Müşterileri de aynı zamanda işletme veya kuruluş olan işletmelerdir. Örneğin, ürünlerini mimarlara ve iç mimarlara satan bir inşaat malzemeleri şirketi B2B’ye örnektir.

B2C (Business-to-Consumer): Ürünlerini veya hizmetlerini doğrudan tüketiciye satan işletmelerdir. Örneğin, giysi, ayakkabı veya elektronik eşya satan e-ticaret mağazaları B2C’ye örnektir.

C2B (Consumer-to-Business): C2B’yi tüketicilerin ürün veya hizmet sunduğu ve işletmelerin bunlara teklif verdiği siteler olarak düşünebilirsiniz. Örneğin, Freelancer gibi serbest çalışanlar için geleneksel web siteleri C2B’ye örnektir.

C2C (Consumer-to-Consumer): Ürünlerin tüketiciler arasında satışını kolaylaştıran işletmelerdir. Örneğin, eBay veya başka herhangi bir ikinci el satışı olan web sitesisi C2C’ye örnektir.

Bu elektronik ticaret türlerine ek olarak, G2C (Goverment-to-Consumer), C2G (Consumer-to-Goverment) veya B2E (Business-to-Employer) gibi başka popüler türleri de vardır.

 1. İş Modeline Göre

Gelirin nasıl elde edildiğine veya alıcı ile satıcı arasındaki alışverişin nasıl gerçekleştiğine bağlı olarak, iş modeline göre e-ticaret türleri aşağıdaki şekildedir:

Kendi ürünleriyle online alışveriş: Fiziksel bir mağaza ile aynı özelliklere sahiptir, ancak çevrimiçi bir versiyondur. Örneğin, Adidas ürünlerini online’a taşıdığı için bu türe bir örnektir.

Dropshipping: Müşteri için her şey normal bir e-ticaret mağazası gibi görünür. Aradaki fark, ürünü gönderenin e-ticaret mağazası satıcısı değil, üçüncü bir taraf olmasıdır.

Affiliate Marketing: Bu durumda mağaza ürünü kendi göndermez, hatta satın alma işlemi bile kendi platformu üzerinden gerçekleşmez. Bu işletmelerin yaptığı, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra aldıkları komisyon karşılığında müşterileri farklı mağazalara yönlendirmektir. Bu türün en popüler örneği, Amazon Gelir Ortaklığı Programı’dır.

Üyelik: Bu e-ticaret türü, tekrarlayan satın alımları amaçlar. Bunu periyodik abonelikler (haftalık, aylık, iki aylık vb.) kullanarak gerçekleştirirler. Bu tür üyeliklerde bu aralar “sürpriz kutular” modadır. Mağazalar ürünü bir kere satmak yerine önceden belirlenmiş sıklıkta teslim alma seçeneği sunar. Havhav.com.tr bu türe bir örnektir.

Pazar Yeri: Pazar yeri bir mağazadır. Farklı satıcıların ürünlerini bir veya daha fazla sektörden sunduğu bir web sitesidir. Amazon, N11, Trendyol, bir pazar yeri örneğidir. Normal bir e-ticaret mağazası olarak da çalışsa da, satıcılar bir komisyon karşılığında platformu kullanarak satış yapabilir.

Hizmetler: Bir e-ticaret işi yalnızca ürün satmakla ilgili olmak zorunda değildir. Eğitim, danışmanlık, psikoterapi veya para karşılığında zaman alacak başka herhangi başka bir hizmet de, bir işe başlamak için bir başka uygun seçenektir.

Bir E-ticaret Mağazası Açmanın Avantajları Nelerdir?

Neden internet alışveriş rakamları çok yüksek düzeylere ulaştı ve bu kadar hızlı bir standart haline geldi? Çünkü e-ticaretin geleneksel ticarete göre avantajları gerçekten çok güçlü.

Peki bu avantajlar neler mi, aşağıda sizin için listeledik:

Daha fazla müşteri: Dünyanın herhangi bir yerinden satış ve satın alma imkanı, hedef kitleyi genişletir ve şirketin daha fazla müşteri kazanmasını sağlar.

7/24 hizmet: 7 gün 24 saat açık olan geleneksel bir mağaza bulmak neredeyse imkansızdır. Fakat e-ticaret siteleri gün boyu açıktır ve müşteriler istedikleri zaman istediklerini satın alabilirler.

Daha az maliyet: Fiziksel bir mağazaya ihtiyaç duymamak, geleneksel bir işletmeyi yönetmenin maliyetlerini azaltır.

Daha fazla kar marjı: Maliyet düşürme ve pazar genişletme, daha düşük fiyatlarla bile, geleneksel bir mağazadan daha büyük bir kar marjının elde edilebileceği anlamına gelir. Daha fazla ürün satılır ve daha fazla para kazanılır.

Ölçeklenebilirlik: Bu, aynı anda bir veya bin kişiye satış yapabileceğiniz anlamına gelir. Fiziksel bir mağazada, aynı anda yardımcı olabileceğiniz müşteri sayısının her zaman bir sınırı vardır.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Artık e-ticaret’in ne olduğunu bildiğinize göre, şimdi e-ticaret’e nasıl başlayacağınıza bakalım.

 1. Fikir

Halihazırda bir fikriniz var mı yoksa sıfırdan mı başlıyorsunuz? Net bir fikriniz yoksa, olası fırsatları bulmak için girişimci bir bakış açısıyla gözlem yapın, gördüğünüz her fiziksel işletmeye bir göz atın ve ürünlerinin internette satılıp satılamayacağını düşünün. Aklınıza gelebilecek tüm fikirleri gözlemleyin, bunları filtrelemeden yazın ve ürün satmaya değil, sorunları çözmeye odaklanın.

 1. Fikri Analiz Edin

İkinci adım, sadece birkaç tane olana kadar ilk fikir listesini daraltmakla ilgilidir. 

Listeyi daraltmak için kendinize soracağınız sorular aşağıdaki şekildedir:

Değer önerisi: Değeri nedir? Hangi ihtiyacı karşılıyor?

Pazar: Yeni bir ürün mü? Yeni işlevlere sahip mevcut bir ürün mü?

Rakipler: Tespit ettiğiniz ihtiyaçları halihazırda kim karşılıyor? Bunu iyileştirebilir misin?

Talep: Çözeceğiniz sorun yeterli talep yaratacak kadar yaygın mı? Google’da kaç kişinin onu aradığını kontrol edin. Bunu yapmak için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı’yı aracını kullanabilirsiniz.

Zorluklar: Aklınıza gelebilecek diğer zorlukların bir listesini yapın (teknik problemler, rakipler, tehditler vb.)

 1. Strateji

Çoğu şirket herhangi bir strateji tasarlamadan çok dağınık bir şekilde işe başlasa da, unutmayın ki nereye ve hangi yollarla gideceğinizi açıkça bilmek, e-ticaret mağazanızın başarısını belirleyecektir.

Bunun için kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:

 • İdeal müşteriniz sizi nasıl öğrenecek?
 • Neden sizi rakiplerinize tercih edecekler?
 • Daha ucuza mı ürün satacaksınız?
 • Müşterilerinizi ne tanımlar? Ortak özellikleri nelerdir?
 • İş hedefleriniz nelerdir? Nasıl büyüyeceksin?
 1. Eylem Planı

Şimdiye kadar sadece genel fikir ve hedefleri tanımladınız. Dördüncü adımda, daha kesin olmanız ve belirlenen strateji doğrultusunda belirli eylemleri tanımlamanız gerekir.

Aşağıda eylemlerinizi tanımlamanız için size birkaç ipucu vereceğiz:

Marka İsmi Marka ismi, başlangıçtaki en büyük baş ağrılarından biri olsa da,  kısa ve telaffuz kolay bir marka ismi seçerseniz, bu, size birçok avantaj sağlar. Tabii .com alan adı uzantısı ve ana sosyal ağlar için kullanılabilir olması gibi temel yönergeleri de unutmamanız gerekir.

Domain ve Hosting: Marka ismine karar verdikten sonra daha ileri gitmeden önce yapmanız gereken en önemli şey domain kaydıdır. Bu adımda e-ticaret siteniz için marka adınızla aynı olan bir domain satın almalı ve web site ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir hosting planı seçmelisiniz. 

Peki domain’imi ve web hosting’imi nereden alabilirim diye düşünüyorsanız, hosting ve domain sektörünün önemli şirketlerinden biri olan Hosting.com.tr’ye gelebilir, ihtiyacınıza uygun domaini ve hosting planını seçerek uygun fiyatlardan ve profesyonel yönetim desteğinden yararlanabilirsiniz. 

Kurumsal Kimlik: Kurumsal kimlik sadece renklerden veya logodan değil, iletmek istediğiniz değerlerden, gerçek marka özünden de bahseder. Bu yüzden kurumsal kimliği bir bütün olarak ele almalı ve o şekilde hareket etmelisiniz.

Web Sitesi: Buradaki en önemli soru, web sitenizi kim yapacak? Belirli bir bütçeniz varsa, bir yazılımcı ile çalışabilirsiniz. Fakat daha düşük bütçelerle işe başlamak istiyorsanız, Shopify gibi platformlar aracılığıyla, hiçbir teknik bilginiz olmaksızın hazır web sitesi şablonları ile dakikalar içinde bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Tabii hazır web sitesi oluşturmak için de aylık veya yıllık belirli bir ücret ödeyeceğinizi unutmayın.

Görünürlük: Çoğu girişimci, iyi bir ürüne ve onu satmak için iyi bir web sitesine sahip olmak için büyük çaba harcar, ancak müşteriye nasıl ulaşacağını düşünmez. Google ve sosyal medya reklamları, e-posta pazarlama vb. araçlar, dijitalde görünürlüğünüze yardımcı olacak en önemli araçlardır.

Son olarak, yasal gereklilikleri de unutmamanız gerekir. Bir LTD. şirket mi kuracaksınız yoksa serbest çalışan olarak mı çalışacaksınız? Tüm bu soruların cevaplarını verdikten sonra e-ticaret dünyasına adımınızı atabilir ve rakiplerinizi bir adım gerinizde bırakabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık