Clash Royale bir taktik strateji oyunudur. Oyunda kazanabilmeniz için tüm karakterlerin, büyülerin ve yapıların özelliklerini bilmeniz gerekmektedir. Clash Royale oyununda her kartın karşı karta karşı avantajları ve dezavantajları vardır. Onun için öncelikle kartları sınıflara ayırmak ve özelliklerini anlamak gerekmektedir. Clash Royale oyununda 3 sınıfa ait kartlar bulunur. Bunlar Characters (Karakterler), Spells (Büyüler) ve Building (Yapılar). Şimdi sırasıyla temel karakterlerin özelliklerini inceleyelim.

Clash Royale Karakterleri ve Taktikleri

clash-royale-characters

Oyunda karakterler Melee (Yakın dövüş) ve Range (Hava ve Kara) olarak sınıflar. Birde bazı karakterler yerden hareket ederken bazıları ise havadan ilerlemektedir. Böyle olunca havadan gelen düşmanları indirebilmek için Range karakter kartlarını kullanmak gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse rakibiniz size saldırmak için Baby Dragon(Yavru Ejderha) göndermişse bunu indirmek için Archers(Okçular) ,Witch (Cadı), Musketeer(Silahşör) gibi range karakteri kullanmanız lazım.

Karakterlerin Hitpoint (Can), Damage per Second (Saniyede verdiği hasar) ve Count(Sayı) şeklinde temel özellikleri bulunur. Bazı karakterlerin Canları azdır yani savunma gücü düşüktür ancak verdikleri hasar fazladır. Örnek vermek gerekirse Skeleton Army (İskelet Ordusu)karakterinin canı 30, vuruş 30 sayısı 20’dir. Burada 20×30 diye hesaplarsınız saniyede 600 hasar vermektedir. Rakibiniz oyunun tank karakterlerinden olan Giant (Dev) ile size saldırı yaptığı zaman İskelet Ordusu kullanarak kısa sürede Devi etkisiz hale getirebilirsiniz. Ancak Skeleton Army(İskelet Ordusu)’nın dezavantajı ise canın çok az olması ve küçük bir darbede ölmesidir. Diğer taraftan size Skeleton Army ile saldırıldığı zaman Witch (Cadı), Bomber(Bombacı) veya Arrows(Oklar) büyüsü ile karşılık vererek anında Skeleton Army’i etkisiz hale getirebilirsiniz.

Clash Royale Karakterlerinin bazıları tek bir hedefe hasar verirken bazı karakterler area damage yani alan hasarı vermektedir. Eğer kaleye saldırı yapıyorsanız tek hedefli karakterler Giant(Dev), Barbarian(Barbar), Prince(Prens) gibi karakterler avantajlıdır. Ancak rakibiniz size çoklu saldırı yapmış ise ve gönderdiği karakterler çoklu karakter ise bunları kısa sürede indirmek için area damage yani alan hasarı veren kartları kullanmak daha mantıklı olacaktır. Alan damage veren karakterlerden bazıları bombacı, Yavru Ejderha ve Cadı, Valkür.

Clash Royale Büyü Kartları

clash-royale-spells

Büyü kartları Clash Royale oyununda çok önemli kartlardır. Bu spells kartlarını doğru ve zamanında kullanmak çok önemlidir. Büyü kartları da tek hedef ve çok hedefli olarak çalışmaktadır. Arrows(Oklar), fireball(Ateş topu), Lightning(Yıldırım) ve Goblin Barrel(Goblin Fıçısı) en çok kullanılan büyü kartlarıdır. Arrows kartı genel olarak canı az olan karakterler ve yapılar için kullanılmalıdır. Arrows(Oklar) kartını kuleleri (Arena Tower) yıkmak için kullanmak acemilerin yapacağı bir taktiktir. Ancak King’s Tower’ın canı 200’ün altındaysa oyunu kazanmak için kullanılabilir. Benim favori büyü kartım ise Lightning’dir. Lightning(Yıldırım) kulelere saldırmak için geliştirilmiş ve alan hasarı veren bir büyüdür. Kule için kullandığınız zaman yakın çevrede bulunan karakterlere de hasar vermektedir. Oyunun başında kuleye hasar vermek için kullanılabilir.

Clash Royale Yapı Kartları

clash-royale-building

Oyunun ilk levellerinde Goblin Hu(Goblin kulübesi)t, Bomb Tower(bomba kulesi) ve Cannon (Top) gibi yapılar açılmaktadır. En çok kullanılan yapıların başında Goblin Hut gelmektedir. Goblin Hut içinden 4.9 saniyede bir Goblin çıkmaktadır. Goblin Hut yapısı hem saldırı hem de savunma da kullanılabilecek bir yapıdır. Goblin Hut’un içinden çıkan goblinler savunmada size zaman kazandırmaktadır. Bu yapının canı az olduğu için Kulenin arkasına inşa etmek iyi bir taktikdir.

Bomb Tower(Bomba kulesi) savunma için kullanılacak bir yapıdır. Yoğun saldırı altındayken kendi alanınıza veya rakibinizin bir kulesini yıktıktan sonra saldırı yapmak için rakip alana Bomb Tower kurabilirsiniz.

Clash Royale Taktikleri

Oyunda elixir ile kartlar kullanılmaktadır. Bu yüzden elixirleri boşa harcamamak gerekmektedir. Battle başladığı zaman elixir deposunun kesinlikle tamamen dolmasını bekleyin. Clash Royale oyununda başlangıç çok önemlidir. Battle başladığı zaman rastgele gelen kartlarınıza göre savunmada bekleyebilir veya atak yapabilirsiniz. Başlangıçta gelen karakter kartlarınıza göre ilk hamleyi rakibin yapmasını beklemek bazen iyi bir taktikdir.

Eğer oyuna rakibiniz başlarsa ve DEV ile saldırı yaparsa acele etmeyin ve Devi kısa sürede indirebilecek çoklu kartlarınızı kullanın örneğin Barbarlar veya İskelet Ordusu. Rakibiniz havadan gelen bir kart kullanırsa onu indirmek için archers(Okçular) ve witch (Cadı) gibi karakterlerinizi kullanın. Sakın unutmayın saldırıya karşı saldırı yapmak yanlış bir taktiktir. Yani rakibiniz size Giant (Dev) göndermişse sizin Giant göndermeniz yanlış bir taktik olacaktır. Burada gianti etkisiz hale getirecek kartları kullanıp daha sonra giant göndermek daha akıllıca bir taktikdir.

Clash Royale oyununda acele etmenize gerek yoktur. Doğru zamanda doğru kartları kullanmaz iseniz battle kazanmanız zor olacaktır. Güçlü bir saldırı yapmak için saldırının önce temelini kurun ve gelecek olan kartınıza dikkat edin. Elixir deponuz dolu ise önce bir Goblin Hut (Goblin Kulübesi) kurun biraz bekleyip bir Dev (Giant) gönderin eğer varsa arkasından Cadı veya Prens gönderin.

Oyunda kartları kullanma sıranız ve karakterleri açtığınız yer çok önemlidir. Elinizden geldiğince hasarı absorbe edecek karakter önde, hasarı çok ama canı az olan karakterleri arkadan gönderin. Örnek vermek gerekirse Devi öne alın arkasından Cadı, Prens, Bombacı gibi karakterleri gönderin. Bombacı burada kilit bir karakterdir. Devi gönderdiğiniz zaman rakibiniz canı az sayısı çok olan karakterler ile Devi indirmek isteyecektir. Arkadan gönderdiğiniz bombacı ve benzer karakterler kısa sürede Devin etrafını saran düşmanları yok edecektir.

Ayrıca unutmayın her kulenin kendini savunma gücü vardır. Yani eğer kulenin etkisiz bırakabileceği bir saldırı varsa ve sizde karşı atakta iseniz boşuna oraya savunma yapmak için kart harcamayın. Ayrıca 1 kuleyi kaybetmeniz oyunu kaybettiğiniz anlamına gelmez bazen bir kule feda edip saldırıya devam etmek iyi bir taktiktir.

Aşağıdaki hazırladığımız videolarda Clash Royale taktiklerini içeren videoları izleyebilirsiniz. Aynı şekilde yorum kısmından sizde Clash Royale battle videolarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yeni hazırladığımız ve önemli taktiklerin yer aldığı Clash Royale Taktikleri yazımızı okumanızı öneririz.

Paylaş

3 yorum

Yorumdan çık