Ana sayfa Haberler Çin’de Akıllı Telefon Satışları İlk Kez Düştü

Çin’de Akıllı Telefon Satışları İlk Kez Düştü

0

Canaly analiz firması, 2017 yılında Çin’de satılan akıllı telefon raporlarını yayınladı. Yayınlanan raporlara göre Çin’de ilk kez yıllık bazda akıllı telefon satışlarında gerileme yaşandı. 2016 yılına göre akıllı telefon satışları %4 geriledi.

Canaly firması yayınladığı raporda, 2017 yılında Çin’de 459 milyon akıllı telefon satışı olduğu belirtti. Bu rakam bir önceki yıla yani 2016’ya göre %4 düşüş anlamına geliyor.

Huawei, Çin pazarının lideri konumunda bulunuyor ve geçtiğimiz yıl 69 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Huawei’yi, Oppo, Vivo, Apple ve Xiaomi takip ediyor.

Çin’de 2017’nin 4. çeyreğinde Huawei 24 milyon, Oppo 19 milyon, Vivo ise 17 milyon adet akıllı telefon satmayı başardı. Ayrıca Canaly, Huawei’nin en fazla satışı 4. çeyrekte gerçekleştirdiğini paylaştı. Raporda belirtilmemiş ancak bu başarıda Huawei Mate 10 Pro, Mate 10 ve Mate 10 Lite‘nin etkisi olduğunu düşünüyoruz.

Çin pazarında yer alan Meizu ve Gionee için 2018 daha zorlu geçecek gibi gözüküyor çünkü Lenovo ve ZTE gibi markalar 2018’de Çin pazarına odaklanmaya hazırlanıyorlar.


Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here