Ana sayfa Haberler Cep Telefonuna Taksit Devri Geri Geliyor

Cep Telefonuna Taksit Devri Geri Geliyor

0

BDDK’dan gelen bilgilere göre cep telefonu satışlarında uygulanan taksit yasağının kaldırılmasına ilişkin çalışma başlatıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de, kredi kartlarında taksit ile ilgili düzenlemeye yönelik kararın 20 gün içerisinde alınacağını söyledi.

2014 yılında getirilen yasak ile gıda, akaryakıt, cep telefonu ve restoranlarda yapılan harcamalarda kredi kartı taksitleri yasaklanmıştı. Yeni gelen bilgilere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yürüttüğü çalışmalara göre kredi kartına taksitli satışı yapılamayan cep telefonundaki yasak kalkıyor.

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, yaklaşık 4 ay önce BDDK’yı ziyaret ettiklerini, görüşmede cep telefonu satışlarına 4 ya da 6 aya kadar taksit imkanı sunulmasıyla ilgili taleplerini dile getirdiklerini, yetkililerin de konuyu inceleyip değerlendireceklerini söylediğini ifade etti.

Şuan ki süreçte insanlar taksitli olarak telefon alabilmek için ya operatörlere yüksek farklar vererek hat üzerinden telefon alıyorlar yada tüketici kredi çekerek telefon alıyorlar. Normal fiyatı 2000 TL olan bir akıllı telefon operatörden hat üzerinden 24 ay vade ile alındığında 3000 TL’ye geliyor ve tüketiciye büyük zarar veriyor.

Yapılacak olan yenilikle cep telefonu kredi kartına taksit ile satılmaya başlanırsa tüketiciler yurt dışından telefon getirip imei kaydı vb. uğraşacağına taksitli olarak telefon almayı tercih edecektir.

Bunun dışında vade sayısında da yenilikler yapılacak. Şuan ihtiyaç kredisinde olan 36 vade sınırına 12 ay daha eklenerek 48 aya çıkarılacak.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here