Kripto para borsalarında hem Long (Alış) hem de Short (Satış) işlemi yapılabilmekte, böylece kripto paralar hem yükselirken hem de düşerken kazanç elde etmek mümkün hale gelmektedir. Burada en çok merak edilen konu ise Short işlem kazancının nasıl hesaplandığıdır. Bu yazımızda Short işlemde maksimum kazanç ne kadar olabilir, short girdiğiniz bir coinin değeri %90 düşerse, sizin kazancınız ne kadar olur bunları açıklayacağız.

Short İşlem Nedir?

Short işlemin kazancını hesaplamadan önce Short işlemin ne olduğunu anlarsak, kazanılan paranın hesabını da daha net bir şekilde öğrenmiş oluruz. Short işlem bir ürünü borç alıp satışa koymak ve daha sonra işlemden çıkınca borç aldığınız ürünü geri verip aradaki düşüş kadar kar elde etme işlemidir. Short işlemde kar elde etmeniz için short işlem açtığınız coinin değerinin düşmesi gerekir.

Short İşlem Kazanç Hesaplama

Short işlemden kazanç elde etmeniz için satın aldığınız ürünün fiyatının düşmesi gerekir. Örneğin 100 TL bakiyenizle, 1x  kaldıraç kullanarak fiyatı 100 TL olan ABC Koin’den 1 adet alarak short işlem açtınız. ABC Koin’in fiyatı 90 TL’ye düştüğünde, Short işleminizi kapatırsanız, karınız %10 olur ve ana paranız 110 TL olur. Bunun tersi senaryoda, 100 TL bakiyenizle, 1x  kaldıraç kullanarak fiyatı 100 TL olan ABC Koin’den 1 adet alarak short işlem açtınız ve ABC Koin’in fiyatı 110 TL’ye çıktığında Short işleminizi kapatırsanız %10 zarar edersiniz ve ana paranız 90 TL kalır.

Short işlemin, Long işleme göre en büyük dezavantajı, kazanabileceğiniz paranın işleme girdiğiniz para ile sınırlı olmasıdır. Yani 100 TL’lik bir alımla Short işleme girerseniz ve satın aldığınız coin %90 düşerse, sizin karınız sadece %90 olur. Aynı şekilde satın aldığınız koin %99.99 düşerse sizin karınız 99.99 TL olur. Long işlemde ise satın aldığınız ürünün değeri 10 kat arttığında sizin kazancınız da 10 kat artmaktadır.

Örneğin değeri 100 TL olan 1 Ayakkabıyı arkadaşınızdan borç olarak aldınız. Ayakkabının değeri 90 TL’ye düştü. Siz bu noktada işlemden çıktığınız zaman 90 TL’ye 1 Ayakkabı alırsınız ve arkadaşınıza olan 1 Ayakkabıyı geri verirsiniz. Size de 10 TL kar kalmış olur. Yani kripto paralarda Short işlemden elde edebileceğiniz maksimum kar, ilk giriş paranız kadardır. Aldığınız koinin değeri %99 düşerse, sizin karınızda %99 olur. Yani 100 TL’lik parayla short işlem açarsanız, kazanabileceğiniz para en fazla (Koinin değeri 0 olursa) 100 TL olur.

Luna Örneği

Short işlem kazancını daha iyi anlayabilmeniz için Luna koindeki düşüş örneğini vereceğiz. Bildiğiniz gibi Luna 100$’dan 0.0001$’a düştü. Yani 100 bin kat düştü. Şimdi Luna 100$ iken, 100$ bakiye ile 1 adet Luna alıp 1x kaldıraç ile short işlem açan birinin, Luna 0.0001$’a düştüğünde ne kadar kar elde ettiğine bakalım. Sadece 99$ + küsurat kar elde eder.

Yukarıdaki Luna örneğinde 100 bin kat düşüş olmasına rağmen kazancınız sadece %99.9999 oldu. Eğer Luna 0.0001$’ken 100$’lık Luna alırsanız ve Luna’nın değeri 100$’a çıkarsa, paranız 100 bin kat artar. İşte Long işlemin, Short işleme göre en büyük avantajı budur.

Sonuç olarak Short işlemin en büyük dezavantajı: elde edebileceğiniz en fazla kar,  işleme girdiğiniz para kadardır. 100$’la işlem açtıysanız en fazla 100$ kazanabilirsiniz.

NOT: Burada short işlem kazancını anlatırken, daha anlaşılır olması için kaldıraç olayına girmedik. Çünkü kaldıraçta da mantık aynıdır. 100$ ana paranızla 5x kaldıraç kullanıp Short işleme girdiğinizde kazanabileceğiniz maksimum kazanç 500$ olacaktır.

Paylaş

Yorumdan çık