Ana sayfa Haberler Apple, Yeni Vergiler Nedeniyle App Store Türkiye Fiyatlarını Arttırıyor

Apple, Yeni Vergiler Nedeniyle App Store Türkiye Fiyatlarını Arttırıyor

0

Apple, ülkemizde yürürlüğe giren %7.5’lik yeni dijital hizmetler vergisi nedeniyle, App Store Türkiye’deki uygulamaların, abonelik ücretlerinin ve uygulama içi satın almaların fiyatlarını arttırmaya hazırlanıyor ve bu konuda geliştiricileri bilgilendiriyor. Türkiye ile birlikte Şili, Meksika ve Suudi Arabistan’da fiyatlar yeni vergiler nedeniyle artacak.

Apple bugün, uygulama fiyatlarını ve uygulama içi satın alma fiyatlarını etkileyen vergi değişiklikleri nedeniyle birkaç ülkede, App Store fiyatlandırması konusunda geliştiricileri bilgilendirmeye başladı. Bu ülkeler arasında maalesef Türkiye’de yer alıyor. Bu fiyat artışının nedeni ise bu ülkelerin getirdikleri yeni vergilerden kaynaklanıyor. İşte bu ülkelerin getirdikleri ve uyguladıkları vergiler:

Türkiye: %7,5’lik yeni dijital hizmetler vergisi (%18’lik mevcut katma değer vergisine ek olarak)
Şili: %19 oranında yeni katma değer vergisi
Meksika: %16’lık yeni katma değer vergisi
Suudi Arabistan: Katma değer vergisinde %5’ten %15’e artış yaptı.

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre geliştiriciler, App Store üzerindeki satışlarından elde ettiği gelirlerde, bu vergi değişiklikleriyle paralel şekilde bir değişiklik gözlemleyecek. Bunu biz tüketiciler de fiyat artışı olarak göreceğiz. App Store gelirleri aynı zamanda Almanya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık’ta da düzenlenmeye gitti ancak Apple bu ülkelerde fiyat artışı yapmayacağını bildirildi.

Geliştiriciler, gelecek değişikliklere hazırlanmak için Apple’ın geliştirici sitesinden güncellenmiş fiyat tablolarını indirebilirler. Geliştiriciler, uygulamaların, aboneliklerin ve uygulama içi satın alımların fiyatlarını değiştirebilir veya istenirse mevcut aboneler için fiyatları korumayı seçebilirler.

Apple, fiyat değişikliklerinin “önümüzdeki birkaç gün içinde” yayınlanacağını söylüyor.

App Store fiyat artışı hakkında sizlerin yorumları neler?

Kaynak


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here