Apple Watch sunduğu birçok özellik ile iyi bir fitness yardımcısıdır. Bu özelliklerden biri de Kalp Atış Hızı (nabız) ölçme özelliğidir. Ancak bazı durumlarda Apple Watch’nin kalp atış hızı sensörü çalışmayabilir veya düzgün sonuç vermeyebilir. İşte şimdi Apple Watch kalp atış hızı sensörü sorunlarını ve çözümlerini anlatacağız.

Apple Watch Kalp Atış Hızı (Nabız) Sönsörü Nasıl Çalışır?

Apple Watch, bileğinizdeki kan akışını izlemek için fotodiyotlarla eşleştirilmiş yeşil LED’ler kullanır. Kan kırmızı görünür çünkü kırmızı ışığı yansıtır ve yeşil ışığı emer. Yani, saniyede birkaç yüz kez ne kadar yeşil ışığın emildiğini ölçerek, Apple Watch’unuz kalbinizin attığını izleyebilir. Dakikada 30 ila 210 atım arasındaki kalp atış hızı aralığını tespit edebilir.

Apple Watch ayrıca arka plandaki kalp atış hızı takibi için kızılötesi LED’ler kullanmaktadır.

Apple Watch’unuzu kalp atış hızınızı kontrol etmek için takın ve “Kalp Atış Hızı” (Heart Rate) uygulamasını açın. Birkaç dakika sonra bir okuma alırsanız, sorun büyük olasılıkla Saatinizi nasıl kullandığınıza veya giydiğinize bağlıdır.

Okuma almazsanız, kalp atış hızı sensörü bozulmuş olabilir veya Saatinizin sıfırlanması gerekebilir. Bu sorunu nasıl çözeceğinizi aşağıda anlattık.

Kalp Atış Hızı İzlemenin Açık Olduğunu Kontrol Edin

Nabız ölçümü (kalp atış hızı) için Bilek Algılamanın (Wrist Detection) açık olması gerekir. iPhone’unuzda Watch uygulamasını açın. Passcode (Şifre) seçeneğini seçin ve Wrist Detection (bilek algılama) özelliğinin aktif olduğunu kontrol edin.

apple watch wrist detection

Güç Modunu Devre Dışı Bırakın

iPhone’da Watch uygulamasını açın. Egzersiz (Workout) açın. Power Saving Mode (Güç Modu) özelliğini devre dışı bırakın.

apple watch guc modu

Apple Watch Bandını ve Konumunu Kontrol Edin

Apple Watch’nin kalp atış hızını ölçebilmesi için saatinizi bileğinize doğru bir şekilde takmış olmanız gerekmektedir. Saati bileğinizi tam saracak şekilde ve rahat edebileceğiniz sıkılıkta takmanız gerekmektedir. Egzersiz yaparken saat bileğinizde sabit kalmalı ancak kan akışınızı engelleyecek kadar da bileğinizi sıkmamalıdır.

Apple, saatinizi yüzü yukarı bakacak şekilde takmanızı önermektedir. Ancak eğer kıllı bir kolunuz varsa saati daha az kıllı olacağı için bilek içinize gelecek şekilde takabilirsiniz. Çünkü sensörler kadranın altında yer almaktadır.

apple watch ters takma

Temizliğe Dikkat Edin

LED’ler ve sensörler saatin alt kısmında kalmaktadır. Nem, toz ve terlemeden dolayı saatin alt kısmında kir birikebilir ve bu kirler sensörülerin ve ledlerin çalışmasını etkileyebilir. Nemli bir bez ile saatin alt kısmını temizleyin.

Ayrıca çok soğuk havalar kalp atış sensörünün doğru çalışmasını etkileyebilir.

Egzersiz Sırasında Nabız Ölçümünü Etkileyecek Faktörler

Birkaç faktör Apple Watch’un kalp atış hızını ölçme yeteneğini etkileyebilir.

Özellikle dinamik hareket, Saatinizin kalp atış hızınızı ölçmesini zorlaştırır. Yürüme veya koşma gibi sabit hareketler sırasında kalp atış hızınız rahat ölçülebilse de, boks gibi düzensiz sporlarda bu sorun olabilmektedir.

Apple Watch’u Sıfırlayın

Eğer yukarıda anlattığımız çözüm yöntemleri sorununuzu çözmediyse, Apple Watch’u sıfırlamak ve fabrika ayarlarına döndürmek gerekebilir. Telefonu sıfırlama da olduğu gibi Apple Watch’u sıfırlamak da birçok sorunu çözmektedir.

Apple Watch’u sıfırlamak için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil yolunu izlemeniz yeterlidir.

apple watch sifirlama

Apple ile İletişime Geçin

Apple Watch’u sıfırladığınız halde Kalp Atış Sensörü halen çalışmıyorsa, burada teknik bir sorun vardır. Garantiniz devam ediyorsa cihazınızı ücretsiz olarak değiştirebilir veya onarım hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık