Apple Watch ve iPhone birbirleriyle tam uyumlu olarak çalışmaktadır. Ancak bazen yaşanan sorunlar nedeniyle Apple Watch iPhone’a bağlanmıyor ve  “iPhone bağlantı yok hatası” veriyor. Ama merak etmeyin bu yazımızda anlatacağız 7 çözüm yolundan en az birisi Apple Watch ile iPhone arasında yaşanan bağlantı sorununuzu kesinlikle çözecek.

Apple Watch’taki bağlantı sorunları çoğunlukla hatalı çalışan Bluetooth veya zayıf Wi-Fi/hücresel ağ nedeniyle oluşur. Bazı nadir durumlarda, çeşitli yazılım hataları da iki cihazın sabit bir bağlantı kurmasını engelleyebilir. Bu yüzden, bu olağan şüphelileri inceleyeceğiz ve düzeltmeye çalışacağız.

Çözüm yollarına geçmeden önce Apple Watch‘taki bağlantı durumu simgesini anlayalım. Apple Watch’unuzun iPhone’unuza bağlı olup olmadığını kontrol etmek için yukarı kaydırarak Kontrol Merkezi’ni açın ve ardından Bağlı durum simgesini arayın.

  • iPhone’a benzeyen yeşil bir simge: Yeşil bir iPhone simgesi görürseniz Apple Watch’unuz eşleştirilmiş iOS cihazına bağlı demektir.

apple watch bagli

  • iPhone’a benzeyen kırmızı bir simge: Kırmızı bir iPhone simgesi görünüyorsa, watchOS cihazınızın iPhone ile bağlantısı kesilmiş demektir. iPhone’unuzun yakında olduğundan emin olmalısınız. Eşleştirilmiş iPhone uzaktaysa, akıllı saat iOS cihazına bağlanmada sorun yaşayacaktır.

apple watch bagli degil

  • Mavi Wi-Fi sembolü: Mavi bir Wi-Fi sembolü görünüyorsa bu, akıllı saatinizin bir Wi-Fi ağına bağlı olduğu anlamına gelir.

apple watch wifi basli

  • Yeşil hücresel düğme: Hücresel bağlantınız olduğunda hücresel düğme yeşil rengindedir. Bu da cihazınızın mobil veri üzerinden internete bağlı olduğunu gösterir.

apple watch mobil veri

Apple Watch iPhone Bağlantısı Yok Hatası Çözüm Yolları

1.Uçak Modunu Aç/Kapat

Uçak modu, rastgele arızalı ağları düzeltme becerisine sahiptir. Bu nedenle, büyük çözümleri denemeden önce, bu basit yöntemi deneyin. Birçok kişide bağlantı sorununu bu basit yöntem çözmektedir.

apple watch ucak modu

Kontrol merkezine erişmek için saat yüzünün altından yukarı kaydırın. Uçak modu düğmesine dokunup cihazı uçak moduna alın. 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar Uçak simgesine dokunup uçak modunu kapatın.

Aynı şekilde iPhone’da da uçak modunu etkinleştirip kapatın.

2.Bluetooth/Hücresel Veri/Wi-Fi Bağlantılarını Kapatıp Açın

Uçak modu çözümü işe yaramadıysa Bluetooth, hücresel ve Wi-Fi bağlantısını kapatıp/açmayı deneyin. Apple Watch, bağlı kalmak veya eşleştirilmiş iPhone ile iletişim kurmak için Bluetooth ve Wi-Fi ağını kullanır. Cihazınızın hücresel bağlantısı varsa, akıllı saat hücresel ağ üzerinden de bağlı kalabilir.

Gücü korumak için Apple Watch, iOS aygıtı yakındayken iPhone’a bağlı kalmak için Bluetooth’u kullanır. Ancak Bluetooth kullanılamadığında akıllı saat, iPhone’a bağlanmak için Wi-Fi/hücresel ağı kullanır. Bu nedenle, ortaya çıkabilecek rastgele aksaklıkları ortadan kaldırmak için bu üç anahtar geçişini etkinleştirmenizi/devre dışı bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

iphone baglantilar

3. Apple Watch ve iPhone’u Yeniden Başlatmaya Zorlayın

iPhone ve Apple Watch’i yeniden başlatmak birçok sorunu çözdüğü gibi bağlantı sorunlarını da çözmektedir.

Apple Watch’u Yeniden Başlatmaya Zorlamak için: Ekranda Apple logosunu görene kadar Dijital Taç ve Yan düğmeyi aynı anda basılı tutmanız yeterlidir.

iPhone’ları Yeniden Başlatmaya Zorlamak için:

iPhone 8 veya sonraki modellerde (iPhone X dahil): Ses açma düğmesine basıp hemen bırakın. Ardından, ses kısma düğmesine basın. Ardından, ekran kararana ve ekranda Apple logosu görünene kadar yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone 7/7 Plus: Apple logosu görünene kadar ses kısma düğmesini ve yan düğmeyi aynı anda basılı tutun.

iPhone 6s ve önceki modellerde: Ekran kararana ve Apple logosu simgesi görünene kadar ana sayfa düğmesini ve güç düğmesini aynı anda basılı tutun.

4. Ağ Ayarlarını Sıfırla

Apple Watch’ınızda hala bağlantı sorunları yaşıyorsanız ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Çoğu zaman ağ ayarlarını fabrika varsayılanlarına getirmek ağla ilgili sorunları çözer. Bu nedenle, bu güvenilir çözümü de deneyeceğiz.

Wi-Fi şifreleri dahil tüm ağ ayarlarının kaldıracağını unutmayın. Ayarlar uygulamasına gidin -> Genel -> Sıfırla -> Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyin.

5. iPhone’da Operatör Ayarlarını Güncelleyin

Operatörler, ağla ilgili sorunları gidermek ve performansı artırmak için sık sık güncellemeler sunar. Apple Watch, bağlantı için iPhone’unuzun hücresel ağını da kullandığından, operatör ayarlarının güncellendiğinden emin olun. Bunları bir süredir güncellemediyseniz, sorun eski operatör veya hücresel ağ ayarlarından kaynaklanıyor olabilir.

iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin -> Genel -> Hakkında yolunu izleyin. Şimdi, bir güncelleme varsa, bir taşıyıcı ayarları güncelleme açılır penceresi alabilirsiniz. Eylemi onaylamak için açılır penceredeki Güncelle seçeneğine dokunun.

6. Apple Watch ve iPhone’u Güncelleyin

Apple, sorunları ortadan kaldırmak ve performansı artırmak için sık sık watchOS güncellemeleri yayınlar. Bu nedenle, basit bir yazılım güncellemesi, rastgele sorunları uzak tutmanıza ve performansı artırmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, giyilebilir cihazın (veya herhangi bir cihazın) sorunsuz çalışmasını sağlamada hayati bir rol oynadığı için hiçbir yazılım güncellemesini asla kaçırmayın.

  • iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Genel‘i seçin. Şimdi, Yazılım Güncelleme üzerine dokunun. Ardından, eşleştirilmiş iPhone’unuza iOS’un en son sürümünü indirin ve yükleyin.
  • iPhone’unuzda Watch uygulamasını açın ve Genel‘i seçin . Ardından, Yazılım Güncellemesine dokunun. watchOS’un en son sürümünü Apple Watch’ınıza indirin ve yükleyin.
  • watchOS 6 veya sonraki sürümlerde watchOS’u doğrudan Apple Watch’tan güncelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasını -> Genel -> Yazılım Güncelleme‘yi açın . Şimdi watchOS’un en son sürümünü indirin ve yükleyin.

7. Son Çare: Apple Watch’ınızı Silin ve iPhone ile Onarın

Yukarıda bahsedilen çözümlerden hiçbiri Apple Watch’unuzdaki bağlantı sorunlarını çözmede işe yaramadıysa, nükleer çözüme gitme zamanı gelmiştir. Bu son çözüm yolu, Apple Watch’un tüm içeriğini ve ayarlarını silip iPhone ile onarmaktır.

Apple Watch verilerinizi kaybetme konusunda endişeli misiniz? Akıllı saat, silinmeden önce tüm verileri otomatik olarak yedekler. Ve iPhone ile onarım sırasında size verileri yedekleme seçeneği sunar.

  • Apple Watch’da Ayarlar uygulamasını açın ve Genel seçeneğini seçin. Şimdi aşağı kaydırın ve Sıfırla öğesini seçin. Ardından, Tüm İçeriği ve Ayarları Sil üzerine dokunun. Son olarak, akıllı saatinizin tüm içeriğini silmek istediğinizi onaylayın.

apple watch sifirlama

  • Alternatif olarak, iPhone’da Watch uygulamasını açıp -> Genel -> Sıfırla yolunu da izleyebilirsiniz. Ardından, Tüm İçeriği ve Ayarları Sil üzerine dokunun ve işlemi onaylayın.

Giyilebilir cihazınızı sıfırladıktan sonra Apple Watch’unuzu iPhone ile tekrar eşleştirin. İPhone’u Apple Watch’a yaklaştırın ve ardından onları onarmak için talimatları izleyin. Umarım Apple Watch’ınızdaki bağlantı sorunu başarıyla çözülmüştür. Çoğu durumda, bu sorun akıllı saati yeniden başlatmaya zorlayarak veya iPhone’daki ağ ayarlarını sıfırlayarak çözülür.

Paylaş

Yorumdan çık