İlk olarak 2021 yılında duyurulan Apple Self Servis Onarım programı, geçtiğimiz günlerde ABD’de kullanıma sunuldu. 2022 içinde birçok ülkeyle beraber Türkiye’de de Apple Servis Onarım programının gelmesi bekleniyor. Biz de bu yazımızda, Apple Self Servis Onarım programı nedir ve Apple Self Servis nasıl kullanılır tüm detaylarıyla anlatacağız.

Apple Self Servis Onarım Programı Nedir?

Öncelikle Apple Self Servis Onarım programının ne olduğunu açıklayalım. Apple, onarım maliyetini düşürmek isteyen kullanıcılar için, kendi cihazlarını kendilerinin tamir edebileceği Self Servis Onarım programını başlattı. Bu program, küçük ölçekli işletmeler ve tamir işlerinden anlayan bireysel kullanıcılar düşünülerek hazırlandı. Eğer elektronik tamir işlerinde tecrübeniz yoksa, bu programın size uygun olmadığını baştan söyleyelim. Kısaca Apple Self Servis programına katılıp talep oluşturduğunuz zaman, cihazınızın model ve türüne bağlı olarak Apple size gerekli parçaları ve isterseniz tamir ekipmanları gönderiyor. Siz de tamir, onarım işleminizi kendiniz yapıp işiniz bittikten sonra, size gönderilen ekipmanları Apple’a geri gönderiyorsunuz.

Şu anda iPhone 12, iPhone 13 ve üçüncü nesil iPhone SE’de onarımları self servis programı kapsamında tamir edilebiliyor. Tamir edebileceğiniz parçalardan bazıları, ekran, pil ve kameradır. Apple, 2022’de programın silikon çipli Mac modellerinde onarım yapmak için kılavuzları, parçaları ve araçları içerecek şekilde genişleyeceğini söylüyor.

Apple Self Servis Onarım Programı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Apple’ın selfe servis sitesine giderek, cihazınızın onarım kılavuzunu gözden geçirebilirsiniz. Onarım süreci hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, gerekli parçalar, aletler ve malzemeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

iPhone’un (veya diğer ürünlerin) onarım talimatlarını öğrendikten sonra, Self Servis Tamir Mağazasına buradaki linkten gidebilirsiniz. Bu mağaza Apple’ın kendisi tarafından değil üçüncü taraf yetkili bir sağlayıcı tarafından işletilmektedir. Apple, sağlayıcının orijinal Apple parçalarını ve araçlarını satmasına izin verir. Türkiye’deki mağaza farklılık gösterebilir, Türkiye’de hizmet başladığı zaman mağaza linkini paylaşacağız.

Parça satın almak için cihazınızın IMEI numarasına veya ürün seri numarasına ihtiyacınız olacaktır. Buradaki iPhone imei öğrenme yazımızdan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Self servis onarım sitesine giriş yaptığınızda aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi bir ekran sizi karşılayacak.

apple self servis onarim sayfasi

 

Bir hesap oluşturduktan sonra Sipariş Parçaları ve Araçlar altında yer alan Siparişinizi Başlatın seçeneğini seçin. İletişim kutusunda ürünü, modeli ve onarım türünü seçmeniz gerekir. Ardından, onarımı tamamlamak için ihtiyaç duyacağınız parçaları ve araçları göreceksiniz.

Araçların onarımı tamamlaması için iki seçenek vardır. Araçları ayrı olarak satın alabilir veya bir Apple Tool Kit’in 7 günlük kiralaması için 49$ (Türkiye’deki fiyat değişiklik gösterebilir) ödeyebilirsiniz. Bu, tamir etmeniz gereken model için özelleştirilmiş bir alet takımı sağlar. Kiti kiralama süresinden sonra iade etmeniz gerekecek veya kitteki tüm içerikler için sizden ücret alınacaktır. Kiti ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz.

Onarım için değiştirilen parçaları Apple’a iade edebilir ve kredi alabilirsiniz. Apple bu  parçaları geri dönüştürmek için kullanmaktadır.

Apple self servis onarım programı bu şekilde kullanılıyor. Sormak istediğiniz soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap