Apple bugün resmi internet sitesinde, yıllık Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nı (WWDC) 5 – 9 Haziran 2023 tarihleri ​​arasında çevrimiçi olarak yapacağını duyurdu. 5 Haziran’da geleneksel ilk gün açılış konuşması yapılacak ve iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS’un sonraki sürümleri tanıtılacak.

Merakla beklenen iOS 17‘nin 5 Haziran günü tanıtılacağı kesinleşti. WWDC23, 5 Haziran’da başlayacak ve 9 Haziran’a kadar sürecek. Etkinlik çevrimiçi olarak gerçekleştirilse de geliştiriciler ve öğrenciler, açılış konuşmasını ve Apple’ın State of the Union konuşmasını izlemek için 5 Haziran’da Apple Park’ta özel bir güne katılma fırsatına sahip olacaklar. Bu yüz yüze etkinlik için yer elbette sınırlı olacaktır. Etkinliğe katılmak isteyenler buradan başvuruda bulunabilecekler.

Apple geliştiricilerin yenilikçi uygulamalar oluşturmasına yardımcı olma taahhüdünün bir parçası olarak, etkinlikte katılımcıların Apple mühendislerine benzersiz bir erişim sağlayacak ve vizyonlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacak yeni teknolojiler ve araçlar hakkında bilgiler sunacak. Apple’ın dünya çapındaki geliştirici ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı Susan Prescott, “WWDC23 şimdiye kadarki en büyük ve en heyecan verici etkinliğimiz olacak ve birçoğunuzu bu çok özel etkinlikte çevrimiçi ve şahsen görmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

WWDC23 aynı zamanda öğrenci geliştiricileri, kodlamayı seven her yaştan geliştiriciyi ve öğrenciyi yükseltmeyi amaçlayan birçok Apple programından biri olan Swift Student Challenge aracılığıyla desteklemek için bir fırsattır. Swift programlama dilini öğrenmeyi etkileşimli ve eğlenceli hale getiren, iPad ve Mac için devrim niteliğinde bir uygulama olan Swift Playgrounds’ın yardımıyla, dünyanın dört bir yanından öğrenciler, seçtikleri bir konuda bir uygulama oyun alanı oluşturmaya davet ediliyor. Bu yılki yarışma için başvurular başladı ve öğrenciler çalışmalarını 19 Nisan’a kadar gönderebilirler.

Paylaş

Yorumdan çık