Ana sayfa Haberler Apple, Çin App Store’den 25.000 Uygulamayı Kaldırdı

Apple, Çin App Store’den 25.000 Uygulamayı Kaldırdı

0

Apple, Çin App Store’sinden 25.000 uygulamayı kaldırdı. Çin’in devlet tarafından yönetilen medyası olan CCTV kanalında yapılan açıklamaya göre Apple, Çin App Store’sinde yer alan 25.000 kumar ve sahte piyango uygulamasını kaldırdı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre, ülkenin App Store’unda 1,8 milyondan fazla uygulama var. Çin medyasında yer alan habere göre Apple, Çin App Store’den 25.000 kumar ve sahte piyango uygulamasını kaldırdı. Bu uygulamalar toplam uygulamaların %1.4’ünü oluşturuyor.

CCTV, kanalının iddiasına göre Apple, kumar ve yasak olan uygulamaların kaldırılmasında gerekli gayreti göstermiyor. Bunun aksine Apple tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Kumar uygulamaları yasa dışıdır ve Çin’deki App Store’a izin verilmez. App Store’da yasa dışı kumar uygulamalarını dağıtmaya çalışan için çok sayıda uygulamayı ve geliştiriciyi zaten kaldırdık ve bunları App Store’da bulma ve bunları durdurma çabalarımızda ihtiyatlıyız.”

Çin’in devlet tarafından yönetilen medyası olan CCTV, Apple’ı App Store’daki yasa dışı uygulamaları kaldırmak için yeterince çabalamadığını eleştirdi. Apple’ın, mağazada listelenmesine izin verilmeyen uygulamalar hakkında kuralları oluşturduğunu, ancak “sahte piyango ve kumar uygulamaları”nın Çin’de iOS kullanıcılarına sunulmasına izin verdiğini belirtti.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here