Ana sayfa Haberler App Store ve Google Play’in 2019 İlk Yarı Gelirleri Açıklandı

App Store ve Google Play’in 2019 İlk Yarı Gelirleri Açıklandı

0

Uygulama analiz firması Sensor Town, App Store ve Google Play Store’nin 2019’un ilk yarısında elde ettikleri gelirleri ve indirilme sayılarını paylaştı. Sensor Town’un paylaştığı rapora göre App Store ve Google Play Store, 2019’un ilk yarısında uygulamalardan toplamda 39.7 milyar dolar gelir elde ettiler.

Akıllı telefon ve tabletler artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Akıllı telefonlara ödenen paranın haricinde, kullanıcılar mobil oyunlara ve uygulamalara da para harcıyorlar. Bu büyük pazarda en büyük payı ise Google’ın sahibi olduğu Google Play Store ve Apple’ın sahibi olduğu App Store kazanıyor. Sensor Town’un paylaştığı verilere göre 2019’un ilk yarısında Google Play uygulamalardan 14.2 milyar dolar gelir elde ederken, App Store 25.5 milyar dolar gelir elde etti. Geçtiğimiz yılın ilk yarısında ise Google Play 11.8 milyar dolar, App Store ise 22.6 milyar dolar gelir elde etmişti.

Yukarıdaki tabloda görüleceği üzere, Google Play uygulama gelirlerini, 2018’e göre %19.6 artırırken, App Store %13.2’lik bir artış gösterdi. En fazla gelir elde eden uygulamalar ise şu şekilde sıralandı: Tinder 497 milyon dolar, Neflix 399 milyon dolar, Tencent Video 278 milyon dolar. Bu uygulamaları sırasıyla iQIYI ve Youtube takip etti.

Kullanıcılar uygulamalar gibi mobil oyunlara da ciddi bir harcama yapıyorlar. Sensor Town’un raporuna göre 2019’un ilk yarısında mobil oyunlardan Google Play Store 12 milyar dolar, App Store ise 17.6 milyar dolar gelir elde etti.

Mobil oyun tarafında en fazla gelir elde eden oyunlar ise şu şekilde sıralandı: 1. Honor of Kings 728 milyon dolar, 2. Fate/Grand Order 628 milyon dolar, 3. Monster Strike 566 milyon dolar gelir elde ederken onları sırasıyla Candy Crush Saga ve PUBG Mobile takip etti.

Sensor Town ayrıca marketler üzerinden yapılan uygulama ve oyun indirme sayılarını da paylaştı. Paylaşılan verilere göre 2019’un ilk yarısında Google Play’den 41.9 milyar uygulama ve 15.7 milyar oyun indirildi.  App Store’den ise 14.8 milyar uygulama, 4.4 milyar oyun indirildi.

2019 ilk yarısında mobil oyun indirilme sayısı
2019 ilk yarısında uygulama indirilme sayısı

Sonuç olarak Android kullanıcılarının daha fazla oyun ve uygulama indirdiğini ancak daha az para harcadığını, iOS kullanıcılarının ise daha az oyun ve uygulama indirdiğini ancak daha fazla para harcadığını söyleyebiliriz.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here